Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Ko apskatīt Tukuma pusē – pilis, muižas, rozes, vīna darītavu un amatu mājas

Jaunmoku pils

Tradicionāli Tukuma puse ir pazīstama ar savām nemainīgi unikālajām pilīm un muižām pilsētā un tās pievārtē - Durbes pili, Jaunmoku pili, Šlokenbekas muižu un mazliet tālāk esošajām - Kukšu muižu, Rūmenes un Kalnmuižas pili un viduslaiku Jaunpili, kur katrā atrodama sava laika elpa un šarms. Tāpat pazīstami ir arī mūspuses dabas parki – Ķemeru nacionālais parks ar savām pastaigu takām, Engures ezera dabas parks ar piejūras pļavām, kā arī citas pastaigu takas dabā, kuras vēljoprojām gaida katru savu apmeklētāju, lai priecētu ar unikālām dabas vērtībām.

Taču, paraugoties tuvāk un ieklausoties pilsētas elpā, pamanīsiet mūspuses darbīgos cilvēkus, kuri savās radošajās izpausmēs labprāt dalās arī ar citiem un iepriecina ar savu veikumu.

Radošās darbnīcas

Izrādīt apgūtās dažādās amatu prasmes un paši radoši padarboties var pie kalēja Ginta Haņecka, pie ādas apstrādes meistara Andra Mihaļska darbnīcā “Andrii Art”, Tukuma Audēju darbnīcā un Salmu darbnīcā Tukumā, pie akmeņkaļa Gata Celitāna darbnīcā “Kaltakmens” Pūrē, pie keramiķa Ivara Graša Apšuciemā un keramiķes Velgas Melnes Jaunpils Amatu mājā. Pinuma pasaules noslēpumus iepazīt piedāvā meistars Pēteris Tutāns pinēju darbnīcā Milzkalnē, bet dažādas radošās aktivitātes arī neparastas piedāvā radošā darbnīca “Ligzda” Tukumā, “7 balles” Jaunpils pusē un Frontes mākslas darbnīca Ķemeru nacionālajā parkā.

Rozes un daiļdārzi

Tukums kā rožu pilsēta savu slavu bija iemantojis jau sen un arī tas ir mūspuses darbīgo ļaužu nopelns, jo dārzniecības Tukumā darbojušās jau pirms 100 gadiem un paaudzēs mantotās prasmes un meistarība ne tikai rožu audzēšanā bijusi tālu pazīstama ikvienā laikā. Šodien Rožu pilsētas slavu Tukums iemantojis ne vien ar te svinētajiem Rožu svētkiem jūlija vidū, kuros tiek veidots pasaulē lielākais dzīvo rožu vainags, bet ar saviem apstādījumiem, kuros uz šo brīdi iestādīts vairāk nekā četri tūkstoši rožu stādu.

Pilsētas apstādījumos ir izveidotas vairāk nekā 20 dažādas rožu dobes. Tā kā ne vienam vien radies jautājums, kas tās par šķirnēm un kur tās var iegādāties, tad izveidots īpašs Rožu maršruts Tukumā, ar kura palīdzību iespējams uzzināt gan par rozēm, gan šo dobju izveidošanas stāstus un tas ļauj iepazīst Tukuma smukumu caur rozēm!

Rožu skaistumu izbaudīt mūspusē aicina arī iespējams lielākais rožu dārzs Latvijā “Rozītes” Sēmē, kas aicina iepazīt ap 4000 ziedu kolekciju, atveldzēties brīvā atmosfērā un iegādāties savu rožu stādu.

Tukumā apskatāms arī ainavu arhitektes Daces Lukševicas veidots daiļdārzs, bet pa ceļam uz Kandavu apskatāms gladiolu un īrisu selekcionāra Laimoņa Zaķa "Īrisu dārzs". Savukārt Engures pusē vērts iegriezties magnoliju ziedēšanas laikā, kur apskatāms Ligitas Čukures dārzs, kur aug dažādu sugu magnolijas un citi interesanti augi.

Saimnieki un lauku veltes

Pie sevis ciemos aicina arī mūspuses čaklie zemnieki, kuri gatavi uzņemt viesus un izrādīt izlolotos lauku labumus. Ja interesē, varat saimniekiem pajautāt arī padomu gan par augļu koku kopšanu, gan ķirbju, vīnogu un citu augļu un dārzeņu audzēšanu. Tie noteikti padalīsies ar savu ilggadējo pieredzi.

Mūspusē iepazīstama viena no lielākajiem ķirbju audzētājiem Latvijā zemnieku saimniecība “Kliblapsas”, kas aizraujošā veidā aicina iepazīt un nobaudīt šo saules ogu. Skaistā un paugurainā ainavā plešas vīnogu lauki, kurus apskatīt un gardumus nobaudīt aicina zemnieku saimniecība “Mazburkas”, bet netālu no Tukuma uz vīna degustācijām vīna pagrabā aicina Latvijas lielākās ģimenes vīna darītavas “Abavas” saimnieki, kuru ābolu raža tiek vākta tieši šeit Tukuma pusē.

Par šiem un vēl daudziem citiem piedāvājumiem informāciju skatīt www.visittukums.lv