Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko darīt aizrīšanās gadījumā?

Aizrīšanās, Photo by Vlada Karpovich from Pexels

Aizrīšanās, Photo by Vlada Karpovich from Pexels

Kuram gan nav gadījies aizrīties? It kā tik ikdienišķa lieta, tomēr jāņem vērā, ka aizrīšanās ir augšējo elpceļu aizsprostojums, kas neļauj cilvēkam efektīvi elpot. Aizrīšanās var izraisīt vienkāršu klepus lēkmi, bet pilnīga elpceļu aizsprostošanās var izraisīt pat nāvi. Kad elpceļi ir aizsprostoti, smadzenēm var sākt trūkt skābeklis un jau tuvāko 4 minūšu laikā tās var sākt “mirt”, bet neatgriezeniska smadzeņu nāve var iestāties 10 minūšu laikā. Tādēļ aizrīšanās gadījumā jārīkojas maksimāli ātri, lai situāciju atrisinātu.

Kas izraisa aizrīšanos?

Aizrīšanās rodas, kad pārtikas gabals vai cits priekšmets iestrēgst augšējos elpceļos. Mutes aizmugurē ir divas atveres. Viens ir barības vads, kas ved uz kuņģi; ēdiens iet pa šo ceļu. Otra ir traheja, kurai jāatver gaiss, lai nokļūtu plaušās. Jebkurš objekts, kas nonāk elpceļos, elpceļu sašaurināšanās gadījumā iestrēgs. Daudzi lieli priekšmeti iestrēgst tieši trahejas iekšpusē pie balss saitēm.

Pieaugušajiem aizrīšanās visbiežāk rodas, ja ēdiens nav pareizi sakošļāts. Ēšanas laikā runājot vai smejoties, ēdiena gabals var "ieiet nepareizajā rīklē". Tāpat parasto rīšanas mehānismu var traucēt arī alkohola vai narkotiku lietošana, kā arī dažādas slimības.

Gados vecākiem pieaugušajiem aizrīšanās riska faktori var saistīties arī ar vecumu, sliktu zobu stāvokli.

Bērniem aizrīšanās cēlonis bieži ir nepilnīga pārtikas košļāšana, mēģinājums vienā reizē apēst lielus pārtikas gabalus , cietas konfektes u.c.. Bērni mēdz bāzt mutē arī sīkus priekšmetus, kas var iekļūt kaklā. Piemēram, rieksti, tapas, bumbiņas vai monētas rada aizrīšanās risku.

Kādi ir aizrīšanās simptomi un pazīmes?

Kad cilvēks ir aizrijies, parasti var būt novērojami šādi simptomi:

  • Klepošana vai rīstīšanās
  • Roku vicināšana un panika (dažreiz norādot uz rīkli)
  • Pēkšņa nespēja runāt
  • Kakla saspiešana: dabiska reakcija uz aizrīšanos ir satvert kaklu ar vienu vai abām rokām. Šī ir universāla aizrīšanās zīme un veids, kā pateikt apkārtējiem cilvēkiem, ka esi aizrijies.
  • Sēkšana
  • Samaņas zaudēšana
  • Cilvēks kļūst zils - zilu ādas nokrāsu, var redzēt vispirms ap seju, lūpām un nagiem.

Ja zīdainis aizrijas, lielāka uzmanība jāpievērš zīdaiņa uzvedībai, jo viņi var neveikt tipiskos pieauguša cilvēka aizrīšanās žestus. Biežāk būs novērota apgrūtināta elpošana, vājš kliedziens, vājš klepus vai abi.


Ko darīt, ja pieaugušais ir aizrijies?

Ja ir aizrijies pieaugušais vai bērns, kas vecāks par 1 gadu – vieglas aizrīšanās gadījumā mudiniet viņu klepot. Ja elpceļi tikai daļēji bloķēti, parasti cilvēks var parunāt vai paklepot un pats atrisinās šo problēmu.

Palūdz viņam izspļaut visu, kas viņam mutē

Ja neizdodas izklepoties, un aizrīšanās ir smagāka, var palīdzēt ar sitienu pa muguru. Stāvi aiz cietušā, atbalsti viņa krūtis ar vienu roku un palīdzi viņam noliekties uz priekšu, lai priekšmets, kas iestrēdzis elpceļos, neietu dziļāk elpceļos, bet vieglāk nāktu laukā no mutes. Veic asus sitienus starp lāpstiņām ar rokas apakšdelmu līdz 5 reizēm, pārbaudi, vai aizsprostojums ir likvidēts.

Nekādā gadījumā nebāz pirkstus viņam mutē, lai palīdzētu. Tāpat nemēģini pieaugušo pacelt ar kājām gaisā un kratīt.

Neaizmirsti, ka ir stiuācijas, kad labāk uzreiz izsaukt ātro medicīnisko palīdzību 113, jo var nākties pat veikt atdzīvināšanas procedūras. Īsu informatīvu materiālu par šo tēmu noskaties zemāk.

Noskties arī:
Aizrīšanās, Photo by Vlada Karpovich from Pexels

Aizrīšanās, Photo by Vlada Karpovich from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas