Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko darīt ar gultas blaktīm?

Blakts, Blaktis - Pexels.com

Blakts, Blaktis - Pexels.com

Piekritīsies, ka scenārijs, ka kāds jūs naktī, kamēr guļat – vērotu, nav no tiem patīkamākajiem. Ja vēl vērotājs ir mazs, negants, ar vairākām kājām un asu snuķi, kas mielojas ar jūsu asinīm, tad šis var pārvērsties par šausmu filmas cienīgu scenāriju. Šoreiz runa ir par gultas blaktīm, kuras mājās var iemitināties arī tad, ja ar kārtību neesat uz jūs. Gultas blaktis ar saviem kodumiem var novājināt cilvēka organismu, radot kairinājumu, infekcijas iespējamību un draudus imūnsistēmai. Skan diezgan briesmīgi, vai ne? Tad ko darīt, ja mājās iemitinājušās gultas blaktis?

Kas ir gultas blakts?

Gultas blakts ir asinsblakšu dzimtas ektoparazīts, kas pamatā barojas ar cilvēka asinīm. Tās dzīvo nevis uz sava upura, bet tā tuvumā, piemēram, gultā, matracī, sienas spraugā. Blakts aktīva ir galvenokārt naktī. Savus upurus tā atrod, uztverot siltumu. Gultas blaktis, savstarpēji komunicējot, izdala feromonus, tādējādi nododot informāciju par olu dēšanas, barošanās un pārošanās vietām. Pie blaktij labvēlīgiem nosacījumiem tās mūžs ir aptuveni gadu, kura laikā blakts mātīte var izdēt simtiem oliņu.

Gultas blakts visbiežāk novērojama vietās, kur pulcējas daudz cilvēku: jauniešu kopmītnēs, viesnīcās, restorānos, kuģos, vilcienos, autobusos un lidmašīnās, bet tā var sastapt arī dzīvokļos un privātmājās. Gultas blaktīm nav nacionālas piederības, tās sastopamas visā pasaulē.

Kā blaktis var nonākt manās mājās?

Ceļojumi ir viens no populārākajiem veidiem, kā gultas blaktis atvest uz savu māju, dāma nemanāmi ielien somās, paslēpjas drēbju vīlēs un ir gatava doties “jaunos piedzīvojumos”. Tāpēc, izmantojot dažāda tipa viesnīcas, savas mantas labāk atstāt tālāk no gultas, kārtīgi aizverot somas un čemodānus. Otra populārākā blakšu transportsistēma ir lietotas mēbeles, mantas un drēbes. Iepērkoties lietoto preču veikalos, iesakām ļoti rūpīgi pievērst uzmanību tam, vai uz mēbelēm nav redzamas blakšu pēdās. Tā kā blaktis ir mazas un plakanas, tās var ielīst un paslēpties praktiski jebkurā spraugā. Daudzdzīvokļu namos gultas blaktis var pārnākt no kaimiņu dzīvokļa, izmantojot dažādas spraugas un tuneļus (vēdināšanas sistēmas, elektrības vadu kanālus, telpu virs piekārtiem griestiem, utt.). Šis uzskatāms par visskumjāko variantu, jo cīniņš šādā situācijā var būt nebeidzams.

Kā saprast, ka mājās uzradušās blaktis?

To jūs, iespējams, sajutīsiet uz savas ādas – sīki, sarkanīgi punktiņi, kas neganti niez. Blakts atstāj nospiedumus arī uz gultasveļas, par to liecina mazi asins traipiņi. Rūpīgi ieskatoties, mazus, tumši melnus plankumiņus var saskatīt arī uz istabas sienām, priekšmetiem un grīdas. Blaktīm ir ļoti savdabīga smaka, iespējams, kāds to sajutis ēdot ogas no krūma, ko līdzīgu varētu sasmaržot arī mājās.

Kā cīnīties ar gultas blaktīm?

Jāapbruņojas ar pacietību, jo, ja sērga mājās ir ienākusi, tad to tik viegli ārā nebūs iespējams dabūt. Vispirms ir svarīgi atrast kaitēkļu perēkli. Jūs pat nevarat iedomāties, cik atklāti un izaicinoši blaktis var dzīvot jūsu acu priekšā: zem tapetēm, aiz gleznām, aiz spoguļiem, zem grīdas un sienas paklājiem, gaismas ķermeņos. Atcerieties, ka blaktis savu uzdzīvi sāk naktī, tad arī mēģiniet saprast, kur mīt jūsu ienaidnieks. Patiešām svarīga ir rūpīga pārbaude. Paskatieties dubultā arī tur, kur tikko paskatījāties.

  • Speciālisti iesaka no blakšu apdzīvotajiem priekšmetiem atbrīvoties nekavējoties – vislabāk sadedzinot, jā, arī gultu.
  • Iznīcināšanai piesaistīt ekspertus. Profesionāļi uztrenējuši aci un zina blakšu iecienītākās slēptuves. Viņi ar profesionāliem dezinfekcijas līdzekļiem mēģinās blaktis iznīdēt, bet jārēķinās, ka tas ne vienmēr var būt veiksmīgi ar pirmo reizi.
  • Mazgājiet veļu pēc iespējas karstākā temperatūras režīmā.
  • Gultasveļu noteikti ir jāgludina, turklāt ar pieļaujami karstāko temperatūru.
  • Jaunas blaktis daudz labprātāk attīstās siltās telpās, vēsa temperatūra istabā un izsaldēšana tās neiznīdēs, bet, iespējams, mazinās to attīstību.
  • Ja blaktis iemitinājušās mazākos priekšmetos, var mēģināt tos uz vairākām diennaktīm ielikt saldētavā.
  • Gultas blaktīm nepatīkot ēteriskās eļļas - ciedru eļļa, apelsīna eļļas, tējas koka eļļa.
  • Pēc ceļojumiem/ nakšņošanas viesnīcās uzmanīgi pārbaudiet savas personīgās mantas vai nav konstatēta kaitēkļu klātbūtne.
  • Pirms lietotu mantu/mēbeļu iegādes pārliecināties vai uz tām nav blakšu atstātās pēdas.

Blakts, Blaktis - Pexels.com

Blakts, Blaktis - Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas