Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kontaktligzdu veidi un uzstādīšana – elektriķa ieteikumi

Ja parasts pircējs kontaktligzdas jeb rozetes izvēlē orientējas pēc ārējā izskata un cenas, tad elektriķim par būtiskiem rādītājiem rozetes kvalitātei kalpo vadu skavas mehānisms, kā arī rozetes svars un pat smarža. Veikalos ne vienmēr iespējams noteikt šos parametrus iepakojuma dēļ, tāpēc atliek tikai svars. Lielāks svars nekā citiem kontaktligzdu modeļiem, liecina par kvalitatīvāku vadu savienojuma mehānismu, tā kā metāliskais kontakta mehānisms acīmredzami ir izgatavots no biezāka un blīvāka materiāla. Savukārt, ja rozetei ir jūtama izteikta klātesoša ķīmiska smarža, tad skaidrs – šī rozete nevar būt kvalitatīva.

Izvēloties rozeti, jāņem vērā sekojoši parametri: uzstādīšanas veids, vadu iestiprināšanas veids rozetē un elektroinstalācijas tips, kurā tiks uzstādītas jaunā kontaktligzda.

Konaktligzdu uzstādīšanas veids

Pastāv gan iekšējās, gan ārējās uzstādīšanas rozetes. Ja elektrības vadi tiek stiprināti sienas virspusē, tad, kā likums, tiek izmantota ārējā rozete. Šis uzstādīšanas veids ir krietni vienkāršāks un vieglāks. Taču, ja vadi iziet no īpaši izveidotas izejas sienā tieši kontaktligzdas vietā – tad nepieciešama iekšējās montāžas rozete. Sērijveida dzīvokļu mājās, kā arī jaunajos projektos parasti tiek uzstādītas iekšējās rozetes (skat.1.attēlu).

Elektroinstalācija un tai piemērotas kontaktligzdas

Pastāv divas metodes, kā iestiprināt vadus kontaktligzdās – viena tradicionālāka un viena mūsdienīgāka.

Tradicionālajā metodē vads tiek stiprināts rozetē ar skrūves palīdzību, kura piespiež vadu pie kontakta zonas. Šis stiprinājuma veids der jebkuriem vadiem: gan alumīnija, gan vara vadiem. Mūsdienīgāks un ērtāks stiprinājuma veids ir pašbloķējošs mehānisms, ar kuru no izolācijas apvalka atbrīvotais vada gals vienkārši tiek ievietots rozetes montāžas atvērumā, kur tas automātiski nofiksējas. Bet šis rozetes mehānisms nav piemērots vecajiem alumīnija vadiem vai daudzdzīslu vara vadiem.

Jāņem vērā, ka kontaktligzdas mēdz būt ar sazemētu kontaktu un bez tā. Parasti vecajos un sērijveida daudzdzīvokļu namos elektroinstalācijai tikuši izmantoti divvadu kabeļi un tādu sazemētu vadu nemaz nav. Tādēļ šajos gadījumos iespējams izmantot kontaktligzdu bez sazemētā kontakta (2.attēls). Šāda kontaktligzda būs arī lētāka un ļaus izmantot elektroierīces ar vecā tipa kontaktdakšām. Savukārt kontaktligzdas ar sazemētiem kontaktiem (3.attēls) izmanto dzīvokļos ar trīsdzīslu kabeļu tīklu.

Daudzās mūsdienu kontaktligzdās tiek iebūvēta funkcija bērnu drošībai. Rozetes mehānismā atrodas aizsargmehānisms, kas automātiski aizver iekļuvi rozetes kontaktā. Kontakts kļūst pieejams vien tad, kad rozetē tiek iesprausta elektroierīces dakša.

Šis raksta mērķis ir palīdzēt veikt rozetes izvēli, taču jāņem vērā, ka jebkurus elektromontāžas darbus drīkst veikt tikai sertificēts elektriķis, atbilstoši visiem drošības un ugunsdrošības noteikumiem!

Izlasi arī:

Kā samazināt izdevumus par elektrību ziemas mēnešos?

Vai ugunsdrošībai pietiek tikai ar dūmu detektoru?



Kontaktligzdas, Pixabay.com/

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas