Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Liepziedu tējas – kā pagatavot un izmantot?

Liepziedi ir ļoti veselīgi. Tieši liepu ziedēšanas laikā tos ievāc tēju gatavošanai gan svaigā veidā, gan izkaltējot. Bet kā jau visas tējas, arī liepziedu tēja pareizi jāgatavo un jāizmanto.

Kas vērtīgs liepu ziedos?

Liepziedus jau izsenis izmantoja tautas ārstniecībā. Liepu ziedos ir ļoti vērtīgas vielas - glikozīdi, ēteriskās eļļas, miecvielas, kā arī nedaudz C vitamīns, savukārt liepziedu lapās tas ir krietni vairāk, kā ziedos.

  • Liepu ziedu tēju lieto saaukstēšanās gadījumos - samazina kakla sāpes un iesnas, uzlabo vispārējo organisma imunitāti. Jādzer jau pie pirmajām iesnām! Paaugstinātas ķermeņa temperatūras gadījumos liepziedu tēju dzer tieši lai veicinātu urinēšanu un sviedrēšanu, tādējādi gan atvēsinot ķermeni, gan veicinot slikto vielu, vīrusu un toksīnu izvadi no organisma.
  • Tiem piemīt arī diurētiskās un sviedrējošas īpašības. Tēja attīra organismu, atbrīvojot to no toksīniem, kas ir iemesls celulītam. Lieto arī žultspūšļa problēmu un urīnceļu iekaisumu gadījumos.
  • Arī šķidras vēdera izejas jeb caurejas gadījumos var dzert liepu ziedu tēju. Tā samazina vēdera pūšanos un profilaktiski noder zarnu iekaisuma un čūlas gadījumos.
  • Vēl liepu ziedi samazina miega problēmas un nervozitāti, samazina arī asinsspiedienu un galvas sāpes, pat migrēnu.
  • Liepziedu tēja aizkavē asinsvadu aizsērēšanos, novēršot sirds un asinsvadu slimību riskus. Stresa situācijās dzerta liepziedu tēja samazina sirdsklauves un aritmiju.
  • Liepziedu tēju lieto arī apetītes palielināšanai, stimulējot gremošanas procesus. Tos var lietot arī kā mutes skalojamo līdzekli profilaktiskos nolūkos, lai ārstētu tādas slimības, kā, piemēram, stomatītu vai gingivītu.

Kā ievākt un žāvēt liepziedus?

Liepziedus ievāc to ziedēšanas laikā – jūnija beigās, jūlijā. Tējai noderīgi ir gan svaigi plūkti liepziedi, gan žāvēti, kurus var uzglabāt gadu. Kā jau jebkuri augi, kurus ievāc tējām, arī liepu ziedus kopā ar ziedkopām vāc sausus, saulainā dienā. Tos izklāj plānā kārtā uz papīra (agrāk klāja uz avīzēm) vai auduma (lieliski noder dvielis vai pat palags, ja tēja ievākta vairumā) un žāvē sausā, labi vēdināmā telpā. Kad tie palikuši sausi un gaiši dzelteni, tos ievieto auduma maisiņā vai papīra turzā un uzglabā tumšā, sausā vietā. Var glabāt arī slēgtā burkā.

Liepu ziedu tējas

Liepu ziedu tējas gatavo dažādi, atkarībā no vēlamā efekta. Var vienkārši baudīt liepziedu tēju, aplejot pāris ziedus ar vārošu ūdeni. Ja liepziedi ir smalcināti, tad 1 – 2 tējkarotes liepziedu aplej ar glāzi karsta ūdens, bet kad tēja ievilkusies, dzer pirms iešanas gulēt. Šāda tēja uzlabo miegu un imunitāti. Nedaudz padzisušai tējai var pievienot arī medu, ja ir vēlēšanās to padarīt saldāku.

Ja vēlas liepu ziedu iedarbību papildināt ar citām vērtīgām īpašībām, tos gatavo kopā ar citiem ārstnieciskiem augiem. Lieliskas idejas tējām un to daļu attiecības (1 tējk. tēju maisījuma aplej ar glāzi ūdens, vāra 10 minūtes, izkāš):

  • Liepziedi un plūškoka ziedi 1:1;
  • Liepziedi un aveņu lapas vai ogas 1:1
  • Liepziedi, māllēpju lapas, raudeņu 2:2:1
  • Liepziedi, bērzu lapas 1:1
  • Liepziedi, kumelītes, piparmētra 1:1:1
Atceries gan vienu - pārmērīga liepziedu tēja var arī kaitēt veselībai. Pirms jebkuru tēju lietošanas ir vērts konsultēties ar ārstu - homeopātu.

Lasi arī:

Liepziedi, Image by Manfred Richter from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas