Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Lietas, par kurām vērts padomāt, rīkojot bēres

Photo by adrianna geo on Unsplash

Photo by adrianna geo on Unsplash

Tuviniekiem laiks starp nelaiķa nāvi un bērēm ir īpaši emocionāli smags, un ne viens vien par šo pieredzi atceras – es visu darīju automātiski, vienkārši tādēļ, ka vajag. Profesionālā apbedīšanas birojā tieši tādēļ vienmēr būs pieejami iejūtīgi darbinieki, kuri vienmēr zinās labāk, kas kurā brīdī darāms. Taču ir dažas lietas, kuras tuvinieks zinās labāk – kā par paša aizgājēja vēlmēm, gan ģimenes tradīcijām, lai apbedītājs varētu noorganizēt tiešām pienācīgas atvadas. Tādēļ vērts padomāt par dažiem jautājumiem, no kuriem pirmais un svarīgākais ir:

Kādu bēru ceremoniju organizēt?

Vai nelaiķis vēlējās tikt kremēts vai ģimenei ir iegādāta kapavieta noteiktos kapos? Vai nelaiķis bija dziļi ticīgs cilvēks vai pats būtu izvēlējies laicīgāka rakstura bēres? Vai varbūt apbedīšana jāveic ārpus Latvijas, jo aizgājējs nācis no citas valsts?

Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs saprast, kāda veida bēru ceremonija paredzēta un kādi pasākumi bēru organizēšanai jāveic.

Kādi miršanas dokumenti jānoformē?

Apbedīšanas birojā noformēs klienta vietā gan miršanas apliecību, gan medicīnas dokumentus, bet palicējiem jāpadomā, vai nebūs nepieciešams arī bēru pabalsta pieprasījums, vai līgums par apbedījumu aprūpi un pieminekļu uzstādīšanu. Ja nelaiķis tiks kremēts – apbedīšanas birojs noformēs arī kremācijas sertifikātu.

Uz kurieni nelaiķis būs jātransportē?

Vai būs nepieciešami morga pakalpojumi un uz kurieni nelaiķis tiks vests no morga? Vai nelaiķis tiks glabāts kapsētā vai kremēts? Vai mirstīgās atliekas būs jāved uz ārzemēm?

Kādu bēru mielastu rīkot?

Pirms pasūtīt bēru mielastu, jāapdomā, vai bēres tiks rīkotas šauram sērotāju lokam vai tomēr varētu būt gaidāmi daudzi bēru viesi. To, kas liekams uz galda, dažkārt nosaka nelaiķa ģimenes tradīcijas un reliģiskā piederība.

Kādu zārku izvēlēties?

Zārka un citu apbedīšanas piederumu izvēli nosaka gan tuvinieku budžets, gan gaume, gan aizgājēja personība. “Dievs Svētī” piedāvās jebkuram gadījumam labāko zārku.

Kādā apģērbā apglabāt nelaiķi?

Protams, ja mirušajam ir bijis kāds īpaši mīļš vai bērēm paredzēts apģērbs, vislabāk vilkt to. Citos gadījumos nelaiķa apģērba izvēli var regulēt konfesija, kurai mirušais pieder. Arī par to noteikti var pakonsultēties ar apbedītājiem.

Kādas atlaides bēru rīkošanai man pienākas?

Ja tuvinieka nāve iestājusies negaidīti, ir iespējami arī dažādi bēru izdevumu apmaksas risinājumi, piemēram, bēru izdevumu kreditēšana jeb maksājuma atlikšana laikposmā no 6 mēnešiem līdz 3 gadiem. Tāpat nevajag kautrēties apjautāties, vai apbedīšanas birojam ir piedāvājums pensionāriem un maznodrošinātajiem.

Iespējams, bēru organizēšanas process radījis likumsakarīgas pārdomas par to, vai palicējs pats zina, kā gribēs, lai kādreiz tālā nākotnē tuvinieki atvadās no viņa. Tiem, kuri to zina, ir iespēja noslēgt līgumu dzīves laikā, lai savlaicīgi parūpētos par bērēm un turpmāku apbedījuma vietas uzkopšanu saskaņā ar savām iecerēm.