Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ļoti svarīgi zobārsta ieteikumi bērna mutes veselībai

Vai zināji, ka par bērna mutes veselību ir jāsāk rūpēties jau no mazuļa dzimšanas? Bērna mutes veselība ir svarīgs veselības rādītājs, turklāt tas ietekmē arī orgānu darbību un veicina svarīgu muskuļu attīstību. Ko būtu svarīgi ievērot jaunajiem vecākiem bērna mutes veselībai? Lūk, ieteikumi no zobārstniecības klīnikas “Valis”.

Zīdīšana ir ļoti svarīga

Zīdīšanas process ir ļoti svarīgs, jo palīdz bērniņam veidot košanas refleksus, attīsta košanas muskuļus, zobu un žokļu sistēmu. Ieteicamais barošanas ilgums vienā reizē ir 20 minūtes. Barojot īsāku laiku, netiek apmierināts bērna zīšanas reflekss, un mazulis var sākt sūkāt segas stūri vai savus pirkstus. Ja īkšķa sūkāšana veidojas par ieradumu, var rasties problēmas ar žokļa attīstību, kas vēlāk var pāraugt nepareizā sakodienā un citās daudz nopietnākās problēmās.

Kad šķiļas pirmie piena zobi, izvēlies speciālus gēlus

Pirmie mazulim izšķiļas piena zobi. Tie sāk šķilties 6 mēnešu vecumā, līdz 2 gadu vecumā mazulim ir 20 piena zobi. Zobu šķilšanās var būt sāpīga, tāpēc speciālisti iesaka lietot speciālus gēlus ar anestezējošu iedarbību. To izvēle vecākiem noteikti ir jāsaskaņo ar pediatru, zobārstu vai zobu higiēnistu.

Vecāki mazulim var “uzdāvināt” kariesu

Zīdaiņi piedzimst bez kariesu izraisošām baktērijām, tomēr reizēm uz piena zobiem var parādīties kariess. Tās mazulim “uzdāvina” pieaugušie, piemēram, aplaizot knupīti vai karoti un ieliekot to bērna mutē. Šādi baktērijas nonāk bērna mutē un uzsāk savu postošo darbu, tāpēc speciālisti iesaka to nedarīt.

Bērnam zobi jāsāk tīrīt līdz ar pirmo zobiņu

Tiklīdz ir izšķīlies pirmais zobs, ir jāsāk zobu tīrīšana, arī tad, ja mazulis tiek barots tikai ar mātes pienu. Kā to darīt? Zobiņi jātīra ar vārītā ūdenī samērcētu vates vai marles gabaliņu vai speciālu uzpirksteni 2 reizes dienā. Aptiekās var iegādāties zīdaiņu zobu birstes ar īpaši mīkstiem (super soft) sariņiem. No 2 gadu vecuma ir jāsāk lietot speciālas bērnu zobu birstes un pastas. Bērnam piemērotāko ieteiks speciālists, tāpēc noteikti pirms tam jāpakonsultējas ar savu zobu higiēnistu. Zobu pasta uz zobu birstes ir jāliek maza zirnīša lielumā un vecākiem ir jāpalīdz bērnam apgūt pareiza zobu tīrīšanas tehnika.

Pareizam uzturam ir liela loma arī mutes veselībā

Pareizs un sabalansēts uzturs ir svarīgs ne tikai vispārējai veselībai, bet arī bērna zobiem. Saldumu ēšana bērnībā var apdraudēt bērna zobu veselību, pakļaujot tos nevēlamai skābju iedarbībai, tāpēc nedod bērnam medū, sīrupā vai ievārījumā samērcētu knupīti. Tas attiecas arī uz dzērieniem: ja bērns grib padzerties, piemērotākais būs parasts ūdens. Neļauj bērnam našķoties starp ēdienreizēm. Katra našķošanās reize rada labvēlīgu vidi skābes iedarbībai uz tava mazuļa zobiem. Ja bērns tomēr prasa kādu kārumu, piedāvā dārzeņus un augļus nesasmalcinātā veidā. To graušana veicina pareiza sakodiena veidošanos.

Lai stiprinātu zobu emalju, var dot fluora saturošus preparātus

Fluors nodrošina zobu emaljas izturību pret skābju iedarbību. To bērnam var dot jau no 6 mēnešu vecuma. Ja baro savu mazuli ar mākslīgā piena maisījumu, tad papildus fluors nav jādod, jo tas maisījumā jau ir pievienots klāt. Pirms dot bērnam fluoru, noteikti saskaņo to ar ģimenes ārstu, pediatru, zobārstu vai zobu higiēnistu.

Problēmas var radīt arī nepareizi ieradumi

Ir vesela virkne kaitīgo ieradumu, kas var radīt bērnam nepareizu sakodienu vai veicināt zobu sarindošanos, piemēram:

  • zīdīšana un knupīša lietošana pēc pusotra gadu vecuma;
  • segas stūra vai citu priekšmetu sūkāšana;
  • augšlūpas un apakšlūpas košana un sūkāšana;
  • pirksta sūkāšana guļot;
  • gulēšana ar vaidziņu uz savilktas dūrītes vai pārāk augsta spilventiņa;
  • mēles izgrūšana, utt.

Speciālisti skaidro, ka ir svarīgi pamanīt šādus ieradumus un mēģināt no tiem bērnu atradināt, jo vēlāk to izdarīt būs daudz grūtāk un problēmas var nākties novērst zobārstam vai pat zobu ķirurgam.

Zobārsta vai zobu higiēnista pirmā vizīte jāieplāno līdz 1 gadam

Zobārsts vai zobu higiēnists bērnam pirmo reizi jāapmeklē līdz 1 gada vecumam. No 2 līdz 3 gadu vecumam bērnam zobu higiēnists jāapmeklē jau 2 reizes gadā. Higiēnists šajā procedūrā novērtēs bērna zobu stāvokli, sakodienu, notīrīs zobu aplikumu, uzliks fluora gēla aplikācijas, pamācīs bērnu pareizi tīrīt zobus, ieteiks fluoru saturošu preparātus un konsultēs vacākus visos interesējošajos jautājumos.

Lai skaisti un veseli zobiņi bērnam visa mūža garumā!

Pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas