Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Mirušo transportēšana no ārzemēm – kur meklēt palīdzību?

Mirušo transportēšana, Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay

Mirušo transportēšana, Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay

Mūsdienās, kad cilvēki nereti dodas uz ārzemēm ilgākos ceļojumos, komandējumos, peļņā, ģimenes vai kādu citu apstākļu vadīti, dažkārt no svešajām zemēm pienāk arī skumjas ziņas – cilvēks ārzemēs ir miris, un tuviniekiem jārisina nebūt ne vienkāršais jautājums par mirušā repatriāciju jeb mirstīgo atlieku nogādāšanu apbedīšanai Latvijā.

Mirušā transportēšanas nodrošināšana ir visai sarežģīts pasākums, kur jāņem vērā virkne nosacījumu un formalitāšu, tādēļ visieteicamākais ģimenei šādos gadījumos būtu vērsties pie profesionāla un uzticama apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja ar pieredzi mirušā repatriācijas organizēšanā.

Kādas juridiskās formalitātes jākārto mirušā repatriācijas gadījumā ?

Lai miruša cilvēka ķermeni ievestu Latvijā no citas valsts, nepieciešama attiecīgās valsts kompetentas institūcijas izsniegta mirušā cilvēka ķermeņa pārvadāšanas atļauja. Ja valstī, no kuras tiek ievests mirušā cilvēka ķermenis, nav šādas institūcijas un nav iespējams saņemt mirušā cilvēka ķermeņa pārvadāšanas atļauju, nepieciešama ārstniecības iestādes, ārstniecības personas vai tiesībaizsardzības iestādes izsniegta izziņa, kurā norādīts nāves cēlonis.

Ārvalstīs izsniegtai miršanas apliecībai pirms iesniegšanas Latvijas iestādēs, ir nepieciešams tulkojums latviešu valodā. Miršanas apliecības legalizācija jeb Apostille nav nepieciešama, ja tā ir izsniegta Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs vai Šveices Konfederācijā.

Nepieciešamības gadījumā piederīgie var sazināties un saņemt palīdzību attiecīgās valsts Latvijas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā, vai, ja tādas šai valstī nav – LR Ārlietu ministrijas konsulārajā departamentā.

Kā notiek mirušā ķermeņa transportēšana?

Miruša cilvēka ķermeni atļauts ievest Latvijā vai izvest no Latvijas ar autotransportu, dzelzceļa, gaisa vai ūdens trans­portu. Visbiežāk, ja ģeogrāfiski tas iespējams, tiek izmantots autotransports. No vietām, kuras atrodas pārāk tālu, vai auto transportēšana nav pieejama, ir iespēja pārvest mirušā ķermeni arī ar lidmašīnu. Tas būs ievērojami ātrāk, taču jārēķinās ar lielākām izmaksām.

Ja piederīgie vēlas mirušo apbedīt zārkā Latvijā, ir nepieciešama mirstīgo atlieku transportēšana specializētā, hermētiski noslēgtā zārkā (cinkotā vai no cita necaurlaidīga materiāla). No valstīm, kuras ģeogrāfiski atrodas tālu no Latvijas, bieži tiek praktizēta kremētu mirstīgo atlieku – pīšļu pārvešana uz Latviju.

Cik maksā mirušā pārvešana?

Konkrētu summu nosaukt ir grūti, jo tā atkarīga no daudziem faktoriem. Katrā ziņā, repatriācijas pakalpojumu ziņā pieredzējušā apbedīšanas biroja In Sensum speciālisti iesaka palīdzību meklēt pie Latvijas apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja. Salīdzinājumā ar līdzīgu pakalpojumu sniedzējiem ārvalstīs, tuvinieki saņems ne tikai personiskāku, iejūtīgāku attieksmi un sava veida psiholoģisko atbalstu savā dzimtajā valodā, bet arī ievērojami zemākas cenas.

Arī ņemot vērā pakalpojuma sniedzēja izpratni un pretimnākšanu, objektīvās mirstīgo atlieku transportēšanas izmaksas nav zemas – tuviniekiem visbiežāk jārēķinās ar vairākiem tūkstošiem eiro.

Vidējā cena par ķermeņa transportu ar automobili katafalku ir sākot no 0,50 EUR kilometrā. Jāņem vērā arī citas izmaksas – par transportēšanai piemērotu zārku, ķermeņa sagatavošanu, iebalzamēšanu, sanitāri epidemioloģiskajiem pasākumiem, morgu, juridisko formalitāšu kārtošanu, maksas ceļiem un citas – tās kopā varētu būt, sākot no 500 eiro.

Lai arī cilvēkiem, dzīviem esot, par šādiem jautājumiem netīk domāt labi saprotamu iemeslu dēļ, tomēr šeit ļoti vietā būtu atgādināt par labas apdrošināšanas polises lietderību. Šādā gadījumā mirušā transportēšanas izmaksas segs apdrošināšanas kompānija.

Kur meklēt palīdzību mirušā repatriācijai?

Apbedīšanas birojs In Sensum, ģimenes uzņēmums ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi, veic profesionālu un cieņpilnu mirušā transportēšanu no Eiropas Savienības valstīm, Lielbritānijas, Šveices, Norvēģijas, Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas, kā arī nepieciešamības gadījumā - no jebkuras pasaules valsts.


In Sensum piedāvā mirušā transportēšanu cinka zārkā ar jaunu katafalku, visu nepieciešamo formalitāšu kārtošanu, kā arī mirušā personīgo mantu transportēšanu.

Lai viegls pēdējais ceļojums!


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...