Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Mobings - Latvijā zināmas personības dalās savā pieredzē par anonīmajiem komentāriem

Vārds, var pacelt un priecēt, bet reizēm tas var sāpēt un dzelt. Latvija bieži vien var lepoties ar pirmo vietu kādā no sporta veidiem, palīdzīgas rokas sniegšanu grūtībās nonākušajiem, bet reizēm pirmā vieta var būt arī dramatiska un ar rūgtuma piegaršu. Pēc OECD pētījumiem, par mobinga esamību jauniešu burbuļos, ik gadu ieņemam kaunpilnās pirmās vietas Eiropas valstu vidū. Palielinoties tehnoloģiju ietekmei ikdienas dzīvē, pārliecinoši pieaug arī kibermobings anonīmo komentāru izpausmē. Mobings nav tikai fiziska aizskaršana skolas gaiteņos vai darba vidē, tas ir pārraudzis par emocionālu uzbrukumu no kura nav pasargāts neviens. Satura un izklaides portāls 1188.lv ar kampaņu Mobings. Anonīmo uzbrukums.” iestājas par toleranci sabiedrībā - izglīto un atgādina, ka no ņirgāšanās cieš visi. Sabiedrībā zināmi cilvēki, kā Kašers, Ilze Viņķele, Agnese Zeltiņa, Māris Olte, Artūrs Toms Plešs, Elīna Didrihsone, dalīsies savos stāstos un pārdzīvojumos par anonīmajiem komentāriem, atgādinot ikvienam no mums, padomā, pirms komentē.

Kas ir mobings?

Mobings pārsvarā ir psiholoģiska vardarbība, uzbrukums cilvēka pašapziņai, pašcieņai, kas izpaužas kā sistemātiska, naidīga un aizvainojoša attieksme pret otru cilvēku. Bieži vien pēc ārstu novērojumiem aiz mobinga slēpjas cilvēku raksturu un temperementu nesakritība, kuras rezultātā tiek izdarīts emocionāls vai fizisks pāridarījums.

Kampaņas “Mobings. Anonīmais uzbrukums” mērķis ir vērst uzmanību un aktualizēt anonīmo komentētāju uzbrukuma sekas, jo reizēm nesaprotam, ka pateikts vārds var novest līdz traģiskam iznākumam.

Viens no akcijas vēstnešiem, brīvmākslinieks Kašers atzīst, ka “komentāros visi ir ārkārtīgi lieli un spēcīgi, bet, kad pienāk tā iespēja parunāties vai satikties dzīvē, tad cilvēks vairs nezina, ko teikt, kā rīkoties.” Kašers sarunā min, ka ar mobingu saskāries jau pirms kļuva atpazīstams, viss esot sācies skolas solā, jo viņa stils bija atšķirīgs.

Šobrīd situācija skolas vidē ir kritiska, taču jau kopš 2016. gadam ar mobingu jauniešu vidū cīnās un palīdz pusaudžu motivācijas programma ”MOT Latvija”, kura ir sastopama arī daudzās Eiropas valstīs. MOT programmas pamatvērtības un darbības virzieni ir veicināt jauniešu izpratni un radīt apzinātību par saviem lēmumiem un rīcību. Kā atzina, MOT Latvija vadītāja Ilze Paidere-Staķe: “Mobings skolās noteikti ir mūsu, pieaugušo atbildība un beidzot ir laiks to atzīt un strādāt visiem līdzekļiem, lai to mazinātu.”

Kampaņas varoņu starpā ir ne tikai anonīmo komentāru saņēmēji, bet arī sūtītāji. Bijusī Veselības ministre, politiķe Ilze Viņķele atklāti intervijas laikā atzīst, ka “es esmu komentējusi anonīmi un tad vienā brīdī apzināti pieņēmu lēmumu, ja es nevaru, zem tā, ko es rakstu parakstīt savu vārdu, tad iespējams man tas nav jāsaka.”

Stāstu varoņi nelielajās video sērijās dalās savās pārdomās par mobingu un ko tas ir mainījis viņu dzīvēs. Trīs nedēļu garumā, portālā 1188.lv, dzirdēsim stāstus un pieredzes, kas būs kā atgādinājums, ka no mobinga un anonīmājiem komentētājiem nav pasargāts neviens. Tikai kopīgi mēs varam cīnīties ar šo prolēmu, jo pārmaiņas nenotiks, ja pielāgosimies apstākļiem un vērosim no malas, pārmaiņas notiek brīdī, kad iestājamies un apzināmies, ka tā dzīvot vairs nevar.

Kašers. Mobings. Anonīmais uzbrukums. Foto: Helio media

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas