Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ņirgāšanās skolā: Ko vecāki var darīt, lai palīdzētu un apturētu iebiedētājus?

Ņirgāšanās. Mobings. Bērni. Foto: Anemone123/Pixabay.com

Ņirgāšanās. Mobings. Bērni. Foto: Anemone123/Pixabay.com

Novēršana ir mobinga problēmu risināšanas pamatā. Nevajadzētu gaidīt, kad notiek vardarbīgāka epizode vai kad daudzi incidenti var pāraugt traģēdijā. Ir svarīgi zināt paņēmienus, kā uzturēt atklātu saziņu starp skolēniem un skolas personālu. Taču vecākiem var būt būtiska loma šajos centienos, vēsta medijs CNN.

"Mēs zinām, ka ņirgāšanās upuri var izjust negatīvu ietekmi visās dzīves jomās," sacīja klīniskā psiholoģe, kas strādā ar pusaudžiem un pieaugušajiem un Amerikas Pašnāvību novēršanas fonda Ziemeļkarolīnas nodaļas prezidente Amanda Makgova

"Tas ietekmē viņu garīgo, emocionālo, fizisko, sociālo un akadēmisko funkcionēšanu. Tas var izpausties kā zems pašvērtējums, depresija, izolācija, fiziskas sūdzības, piemēram, galvassāpes vai vēdera sāpes, vai izvairīšanās no skolas apmeklēšanas."

Ņirgāšanās var ietekmēt bērnu dzīvi vairāk nekā jebkad agrāk. "Sociālo plašsaziņas līdzekļu integrācija pusaudžu dzīvē vēl vairāk saasina ņirgāšanās ietekmi," pa e-pastu sacīja licencēta klīniskā sociālā darbiniece no Ziemeļkarolīnas Niki Pagano.

"Pirms sociālajiem medijiem skolā varēja notikt nepatīkama mijiedarbība, un tur tā lielākoties arī beidzas," sacīja Pagano. "Tagad šī mijiedarbība tiek pārnesta uz mājām un ir neizbēgama. Tā vietā, lai viens cilvēks liktu jums justies slikti, tiešsaistē var tikt publicēts kāds ieraksts, un šo ierakstu var redzēt citi vienaudži."

Sāciet runāt ar savu bērnu par to, cik svarīgi ir ziņot skolas darbiniekam par mobingu. Ja jūsu bērni ir liecinieki tam, ka kādu citu skolēnu atstumj, ņirgājas, pazemo, draud vai fiziski aizskar, viņiem par to jāpaziņo pieaugušajam.

Lielākā daļa bērnu nevēlēsies iejaukties, lai palīdzētu cietušajam konkrētajā brīdī, jo baidās, ka iebiedētājs varētu atriebties. Taču apkārtējie var sniegt spēcīgu un pozitīvu ietekmi - ne tikai ziņojot par uzvedību, bet arī pēc tam privāti aprunājoties ar cietušo.

Iemāciet bērnam pateikt ko atbalstošu, piemēram, "Es redzēju, kas notika, un tas nebija pareizi" vai "Tas nav taisnība, ko šī persona tev teica". Cita skolēna vērtības apliecināšana, pat privāti, var palīdzēt novērst to, ka bērns nejūtas atsvešināts.

Ja jūsu bērni jūtas iebiedēti, viņiem par šādu uzvedību jāziņo arī skolai, pat ja viņiem ir ērti to darīt anonīmi. Daudzi vidusskolas vecuma bērni, ar kuriem es strādāju savās vasaras vadīšanas programmās, ziņo, ka iepriekšēja plānošana par to, ko viņi darīs vai teiks, ja kāds pret viņiem izturēsies ļaunprātīgi, palīdz atvairīt turpmākus uzbrukumus un liek viņiem justies spēcīgākiem.

Ja jums ir aizdomas, ka jūsu bērni ir iebiedēti, sniedziet viņiem nepieciešamo palīdzību emocionālās regulēšanas jomā. Pētījumi liecina, ka kognitīvi uzvedības terapijā apgūtās prasmes tikt galā ar uzmācību var palīdzēt jauniešiem tikt galā ar pārņemošajām jūtām un pozitīvi tikt galā ar tām, kas viņiem, kā arī viņu ģimenei un vienaudžiem būs noderīgas visu mūžu.

"Ja jūsu bērns izjūt mobingu, vispirms uzdodiet viņam jautājumus par viņa skatījumu uz šo situāciju," iesaka Makgofa. "Skaidri paskaidrojiet viņiem, kādas ir jūsu gaidas attiecībā uz to, kā viņi izturas pret citiem cilvēkiem, un pārliecinieties, ka jūs paši to darāt. Palīdziet viņiem saprast, ka viņu vārdi un rīcība ietekmē otru cilvēku, un nosakiet skaidras sekas, ja mobinga uzvedība turpinās."

Iespējams, jums būs jādara vairāk. "Ja šis modelis ir pastāvīgs," sacīja Makgofa, "var būt nepieciešama konsultācija ar garīgās veselības speciālistu, jo garīgās veselības traucējumi dažkārt var veicināt iebiedēšanu."

Ir pienācis laiks sākt sarunu par mobingu ar saviem bērniem, ja pamanāt, ka viņi:

· iesaistās fiziskās vai vārdiskās cīņās

· ir draugi, kas iebiedē citus

· ir arvien agresīvāki

· bieži tiek sūtīti uz direktora kabinetu

· viņiem ir neizskaidrojami lieki naudas līdzekļi vai jaunas mantas

· vaino citus savās problēmās

· neuzņemas atbildību par savu rīcību

· konkurē un uztraucas par savu reputāciju vai popularitāti.

"Bieži vien šiem bērniem notiek kas cits - varbūt viņi ir bijuši iebiedēti vai nejūtas pieņemti vienaudžu vidū, varbūt viņiem ir problēmas mājās vai skolā," teica Pagano. "Šī varētu būt iespēja sniegt bērnam palīdzību un novērst iebiedēšanu nākotnē."

Ņirgāšanās. Mobings. Bērni. Foto: Anemone123/Pixabay.com

Ņirgāšanās. Mobings. Bērni. Foto: Anemone123/Pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas