Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Noderīgi padomi, kā samazināt apkures rēķinus

Apkures cenas. Foto: Elizaveta Maximova from Pixabay

Apkures cenas. Foto: Elizaveta Maximova from Pixabay

Aukstie gada mēneši vairs nav aiz kalniem, tādēļ pienācis laiks sākt domāt par māju apkuri. Diemžēl, šogad iedzīvotājiem satraukumu rada potenciālais apkures izmaksu pieaugums, kas saistīts ar straujo inflāciju. Laikā, kad energoresursu cenas turpina augt, jāpiedomā par to, kā pēc iespējas veiksmīgāk patērēt apkuri, samazinot robu savā maciņā. Gjensidige Latvija sagatavojusi padomus, kā pāaraudzīt apkures izmaksas auksto mēnešu laikā.

Zemāka temperatūra dzīvesvietā - lielāks ietaupījums

Cilvēki, kuri mitekļu apsildei izmanto malkas, granulu, gāzes vai citas individuāli regulējamas sistēmas, siltuma līmeni mājās iespējams ietekmēt pašiem. Lai gan varētu šķist, ka dzīvokļu īpašniekiem, kuru mājvietas apsilda centrālā apkure, iespējas ietekmēt apkures rēķinu gada aukstajos mēnešos ir ierobežotas, tas nav neiespējami.

"Gaidāmais apkures cenu pieaugums jau tagad sagādā galvassāpes ne vienam vien iedzīvotājam. Īpaši satraucas tie dzīvokļu īpašnieki, kuru dzīvojamās telpas tiek apsildītas ar centrālo apkuri un ierīkotajiem apkures radiatoriem nav mehāniskā vārsta termostata. Kā viens no ieteikumiem būtu dzīvokļu ēku apsaimniekotājiem vai arī pašiem dzīvokļu īpašniekiem, kopīgi izrādot iniciatīvu, samazināt apkures temperatūru siltummezglā. Samazinot šo temperatūru kaut vai tikai par vienu grādu, tiek ietaupīti aptuveni 5% no apkures izmaksām, kas ilgtermiņā vieno vērā ņemamu ietaupījumu. Svarīgi gan atcerēties, ka primāri jādomā par savu veselību un pašsajūtu, tādēļ temperatūru noteikti nedrīkst iestatīt pārāk zemu," iesaka Gjensidige Latvija Īpašuma un personu apdrošināšanas produktu vadītāja Kitija Lase.

Elektriskais termostats - izcils palīgs siltuma taupībā

Ja jūsu mājoklī vēl nav ierīkots termostats, tad noteikti ir vērts apdomāt tā iegādi. Iespējas ir dažādas, taču parasti mājokļos ierīko mehāniskā vārsta termostatu, kas individuāli pievienots katras istabas radiatoram. Ar šāda tipa termoregulatoru iespējams katrai istabai pielāgot savu temperatūru, taču tas prasa ilgāku telpu uzsilšanas laiku. Tā kā regulēšana notiek manuāli, nereti var gadīties par to aizmirst.

Mūsdienās ir pieejama plaša elektronisko termostatu izvēle. Atšķirībā no mehāniskajiem, šie termostati ir precīzāki un efektīvāki, jo ļauj regulēt temperatūru pat ar 0.1 grāda starpību. Tāpat ar šī termostata palīdzību iespējams ieprogrammēt konkrētu temperatūru katrā istabā prombūtnes vai nakts laikā, kas būtiski mainīs apkures izmaksas.

Termostatu ieteicams regulēt atkarībā no istabas pielietojuma un ikdienas uzturēšanās ilguma. Dodoties prom no mājas, apkuri var samazināt par diviem līdz trim grādiem. Tāpat šādi var rīkoties naktīs, kad dodies gulēt un temperatūras izmaiņas nav tik ļoti jūtamas. Temperatūru iespējams pielāgot katrai istabai, piemēram, viesistabu uzturot siltāku, ja tajā pavadi visvairāk laika, savukārt guļamistabu vēsāku, ja nakts miera laikā ir patīkamāk uzturēties vēsā istabā.

Aizdari spraugas logiem, durvīm un grīdai

Neatkarīgi no mitekļa veida, ir svarīgi pārliecināties, ka tas ir siltināts un mājoklī nav lieku spraugu, pa kurām siltais gaiss izplūst. Pārbaudi savus logus, vai gar loga rāmjiem nenāk aukstais gaiss. Šāda problēma visbiežāk ir mājokļiem ar vecajiem koka logiem. Mēģini spraugas nosegt, izmantojot blīvgumiju, ielīmējot to loga rāmja iekšpusē, bet nepieciešamības gadījumā arī pie rūts.

Arī durvis var ietekmēt istabas temperatūru. Tā pat kā logiem, arī durvīm var būt kāda sprauga, ko labāk aizsegt. Durvju apakšmalu var aizsegt ar paklāju, kas apturēs gaisa plūsmu caur to. Pārbaudi arī durvju malas. Ja jūti, ka caur tām pūš gaisu, aiļu apstrādei piemērota jau logiem izmantotā blīvgumija.

Nereti siltuma zudumus var novērot arī to mājokļu īpašnieki, kam ir sens dēļu grīdas segums. Šādam grīdas klājumam laika gaitā nereti dēļu savienojuma vietās rodas spraugas, kam iemesls visbiežāk ir mitruma maiņa mājoklī atkarībā no sezonas un temperatūras dzīvoklī. Arī šīs spraugas ir ieteicams aizpildīt, tādējādi saglabāt siltumu telpā. Spraugu aizdarīšanai labāk izmantot elastīgo špakteļmasu, kura neplīst un neveido neglītas plaisas, tajā pat laikā aizturot siltuma zudumu. Tomēr īstermiņā var izlīdzēties pavisam vienkārši nosedzot plaisas ar paklāju.

Ja tomēr ir jūtamas aukstā gaisa plūsmas istabā, tad ir vērts padomāt par jaunu logu un durvju iegādi, kā arī jaunu grīdas seguma uzstādīšanu un siltināšu, kas būs lielisks ieguldījums ilgtermiņā.

Vēdini telpas gudri!

Lai viss saražotais siltums neaizietu vējā, svarīgi neatstāt logus vēdināšanas režīmā. Ja vēlaties izvēdināt istabas, daudz efektīvāk būs uz īsu brīdi atvērt logu vaļā pavisam. Šādā veidā svaigais gaiss ātrāk ienāks istabā un radiatoriem nevajadzēs turpināt ražot siltumu, kas vēdināšanas laikā būtu lieki.

Kad logi ir aizvērti, siltuma pazušanu un aukstuma ienākšanu var palēnināt arī aizkaru aiztaisīšana. Aizkari ir labs veids, kā aizturēt siltumu mājās, tikai pārliecinies, ka tie neaizsedz pašus radiatorus. Dzīvokļu īpašniekiem biezo aizkaru iegāde ir labs veids, kā mazināt siltuma zudumu mājoklī.

Informāciju sagatavoja Anna Babre, Gjensidige Latvija sabiedrisko attiecību pārstāve.

Noderīgi:

Mājsaimniecības ar malkas apkuri saņems valsts atbalstu

3 lietas, kas jāpaveic pirms gaidāmās apkures sezonas

Apkures cenas. Foto: Elizaveta Maximova from Pixabay

Apkures cenas. Foto: Elizaveta Maximova from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas