Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Olnīcu cistas. Kādas nepatikšanas tās var sagādāt un kā tās ārstē?

Foto: ONKO klīnika

Nereti ir dzirdēts, ka olnīcu cista ir tāda sīka nebūšana, kuru mūsdienu medicīna ātri vien atrisinās. Savā ziņā tā ir taisnība. Ārsti tik tiešām spēj veiksmīgi ārstēt gan cistas, gan to radītās sekas. Vien būtu ļoti būtiski laicīgi tās diagnosticēt, pretējā gadījumā var tikt zaudēti veselie olnīcas audi.


Pazīmes, kas var liecināt par olnīcu cistu

  • Diskomforts vēdera lejas daļā. Nepatīkamas sajūtas vēdera lejas daļā var parādīties, ja cistas izmēri sasniedz vismaz 4 – 5 cm diametrā. Ja cistas ir mazākas, tās sāpes neizraisa ( izņēmums ir endometriozes cistas - šajos gadījumos sāpes un diskomforts ir saistīts ar līdzās esošajiem endometriozes perēkļiem, kurus ginekoloģiskajā ultrasonogrāfijā nav iespējams vizualizēt). Reizēm sāpes vai diskomforts var būt jūtamas tikai konkrētās cikla dienās, kā arī nesaistīti ar ciklu. Tāpat var gadīties, ka tās jūtamas tikai dzimumdzīves laikā. Sāpes var arī būt vairāk lokalizētas vienā pusē. Reizēm izteiktas sāpes ir saistītas ar cistas sagriešanos jeb tā saucamo cistas torsiju. Šajā gadījumā tiek pārtraukta skābekļa apgāde visā olnīcā un sāpes ir ļoti izteiktas. Stipras sāpes vienā pusē var būt jūtamas arī tad, ja tajā notiek asins izplūdums un cista strauji palielinās. Pēkšņas un asas sāpēs var liecināt arī par cistas plīšanu jeb tā saucamo olnīcas apopleksiju. Ja tas noticis, no olnīcas plīsuma vietas iegurnī satek asinis. Ja asiņošana bijusi relatīvi neliela, situācija var tikt atrisināta bez operācijas. Taču, gadījumos, kad vēdera dobumā tiek konstatēts vairāk par 500ml asiņu, operācija tiek veikta nekavējoties.
  • Neauglība. Cistisks olnīcu veidojums var arī būt par iemeslu neauglībai. Uzsākot neauglības ārstēšanu, obligāti jālikvidē visi iespējamie tās cēloņi. Tai skaitā arī cistas, pretējā gadījumā neauglības ārstēšana var nenest plānotos rezultātus.
  • Spiedoša sajūta uz taisno zarnu un bieža urinācija.
  • Šie ir simptomi ir raksturīgi situācijās, kad ultrasonogrāfijā konstatējam liela izmēra cistas.
  • Izmaiņas menstruālajā asiņošanā. Cistu gadījumā mēnešreizes var kļūt gan ievērojami spēcīgākas, gan gluži pretēji- strauji samazināties. Arī pats cikls var kļūt neregulārs.


Kā rīkoties, ja radušās aizdomas par cistu?

Obligāti jāvēršas pie ārsta. Jo laicīgāk to darīsiet, jo veiksmīgāka būs ārstēšana. Pieteikties uz vizīti pie daktera Ronalda Mačuka var zvanot pa tālruni 24508300 . Iesākumā ārsts veic ginekoloģisko ultrasonogrāfiju un novērtē, vai sūdzības ir saistītas ar olnīcas veidojumu, vai tām ir cits iemesls. Ja tiešām tiek konstatēts cistisks olnīca veidojums, izmeklēšanas laikā precizē cistas izmērus, vai veidojumā ir neregulāri ieslēgumi, starpsienas, vai cista satur dzidru šķidrumu, endometriozei raksturīgo saturu, vai, piemēram, taukaudus, skrimšļaudus un matus nobriedušas teratomas gadījumā. Ja cista ir neliela, gludām sieniņām un dzidru saturu, pieļaujama nogaidoša taktika. Pēc trīs mēnešiem veic atkārtotu ginekoloģisko ultrasonogrāfiju. Ja cista pēc atkārtotiem izmeklējumiem neizzūd, tad parasti tiek ievirzītas sarunas par radikālāku ārstēšanu – cistas laparaskopisku, konservatīvu izlobīšanu, kuras laikā pilnībā tiek saglabāti olnīcas veselie audi. Arī pašas operācijas trauma šajā gadījumā ir niecīga, par to liecina arī apstāklis, ka gandrīz visas pacientes pēc šādām operācijām tajā pašā dienā labprāt dodas mājās.

Kas ir laparaskopiska operācija?

Olnīcu cistu operācijas mūsdienās visā pasaulē veic ar laparaskopisko pieeju, ja vien cista nav pārlieku liela vai nav ar ļaundabīguma pazīmēm. Laparaskopiskā pieeja samazina operācijas traumatismu un ļauj ļoti ātri atlabt pēc veiktās operācijas. Lai veiktu olnīcas cistas izņemšanu, tiek veikts neliels 10mm grieziens nabas rajonā, caur kuru tiek ievadīta videokamera. Trīs nelieli 5mm lieli griezieni tiek veikti vēdera lejas daļā. Caur tiem operācijas laikā tiek ievadīti instrumenti cistas izlobīšanai. Rētas pēc šīs operācijas ir minimālas un pilnībā izlīdzinās aptuveni gada laikā. Operācijas laikā olnīcu cista tiek saudzīgi izlobīta. Saudzīga apiešanās ar olnīcas veselajiem audiem nodrošina lielāku olnīcu rezervi un iespēju nākamajām grūtniecībām.

Kā tiek veikta olnīcu cistas operācija?

Operācijas tiek veiktas dienas stacionārā un pilnā narkozē. Dakteris Rolands Mačuks, kurš operācijas veic ‘’ Ādažu Slimnīcā’’, Gaujas ielā 13/ 15, Ādažos, stāsta, ka operācijas dienā slimnīcā ir jāierodas aptuveni stundu pirms paredzamās operācijas. Pirms operācijas ārsts atkārtoti aprunājās ar pacientu par plānotajām manipulācijām. Tāpat notiek arī saruna ar anesteziologu, kurš izvērtē analīžu rezultātus.

Kāds ir atveseļošanās periods pēc operācijas?

Atveseļošanās posms pēc šāda veida operācijas ir salīdzinoši viegls un ātrs. ‘’Onko klīnikas’’ ārsts Rolands Mačuks, zina stāstīt, ka jau pēc dažām stundām pacientes var celties no gultas un doties mājup. Slimnīcā var nākties palikt vien situācijās, kad ir bijuši kādi sarežģījumi, kas vairāk raksturīgi tieši endometriozes gadījumā. Pēc laparaskopiskajām operācijām pacientes parasti izjūt diskomfortu vēdera vidus daļā un lejas daļā aptuveni nedēļas garumā. Šis diskomforts nav salīdzināms ar sāpēm, kas ir jāiztur pēc operācijām, kas ir veiktas ar “griezienu”, bet tāpat neliels diskomforts pieturās. Izteikti vieglāk kļūst pēc nedēļas un pēc trīs līdz četrām nedēļām no operācijas dienas paciente jau var atgriezties pie ierastajām fiziskajām aktivitātēm un atsākt dzimumdzīvi. Aptuveni 10-14 dienas pēc operācijas visas sievietes tiek aicinātas uz atkārtotu vizīti diegu izņemšanai un neskaidro jautājumu izrunāšanai.