Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pirmā zobu birste. Svarīgi par bērnu mutes dobuma kopšanu.

Bērnu zobu birstes, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Bērnu zobu birstes, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Zobu higiēna ir svarīga ne tikai tad, kad izauguši kaula zobi, bet jau pavisam agrā bērnībā. Vecākiem jānodrošina pareiza mutes dobuma kopšana jau no zīdaiņu vecuma. Kā, kad un kādu zobu birsti izvēlēties bērnam?

Kad jāsāk rūpēties par bērna mutes dobumu?

Jau no pavisam agras bērnības jārūpējas par mazuļu mutes dobuma kopšanu, jo bērns pats par to nevar parūpēties. Maldīgs ir uzskats, ka par mutes dobumu nepieciešams rūpēties tad, kad zobiņi izauguši. Patiesībā par zobiņiem jāsāk rūpēties jau tad, kad tie sāk šķilties. Bet par smaganām - jau no bērniņa dzimšanas.

Kā rūpēties par mazuļa smaganām?

Par mazuļa smaganām jārūpējas jau pirms zobu šķilšanās. Tās var masēt ar speciālu gumijas vai silikona uzpirkstenīti, kas gan notīrīs smaganas no piena aplikuma, gan veicinās asins cirkulāciju tajās. Ja nav uzpirkstenītis, smaganiņas var tīrīt arī ar marles gabaliņu. Atsevišķās aptiekās vai internetā ir iegādājamas uz pirksta uzvelkamas speciāli smaganiņu un zobu tīrīšanai paredzēti auduma uzpirkstenīši ar mazulim patīkamu garšu. Smaganu apasiņošanai un zobiņu šķilšanās laikā mazulītim var dod košļāt gumijas riņķus un citus smaganām un zobiņiem paredzētu masāžas, košļājamos rīkus. Ņem vērā, ka riņķi ir drošākais smaganiņu masieris mazulim, jo ar rīkiem, kas ir ar kātu, mazulis var arī traumēt kaklu, ja vecāki to nenovaktē.

Kā jātīra pirmie zobi?

Apmēram pusgada vecumā, kad šķeļas pirmais zobiņš, bērniņam var dot pirmo zobu birsti – mīkstu, mazulim piemērotu gumijas zobu birstīti, ko mazulis ērti var košļāt.. Košļājot birstīti, notīrās arī aplikums un masējas smaganas, atvieglojas zobiņu šķilšanās sāpes. Vecāki, gluži kā smaganu tīrīšanai, var tīrīt zobiņu arī ar tīru marlīti. Kad jau vairāki zobi ir sākuši augt, var jau dot mazulim arī bērniem paredzētu mīkstu zobu birstīti. Bērniem paredzētu zobu pastu pirmo zobiņu tīrīšanai var lietot aptuveni no 8 mēnešu vecuma, precīzi sekojot līdzi norādītajām instrukcijām.

Kādu zobu birsti izvēlēties kā pirmo?

Pirmais kritērijs, kas jāņem vērā, izvēloties zobu birsti, ir bērniņa vecums. Lai viss ir skaidrs un vienkāršāk – izvēlies atbilstoši vecuma norādēm zobu birsti, riņķus un citus mutes dobuma kopšanas palīglīdzekļus.

Pašai zobu birstei jābūt ar īpaši mīkstiem sariņiem, mazu galviņu un ērti noturamu rokturi jeb kātu. To dizains ir ļoti plašā klāstā, tādēļ izvēlies tādu, kas Tavu bērnu uzrunā, lai tam ir interese pašam rīkoties ar birstīti.

Zobu birstes lielākiem bērniņiem jau var piemērot līdzīgas mammu un tētu zobu birstēm, bet, protams, atbilstoši vecumam. Jo lielāks bērns, jo vairāk viņam jārada interese par zobiņu kopšanu, tādēļ arī zobu birstes iegādes laikā uzticieties bērna zobu birstes izvēlei, ja tā atbilst viņa vecumam.

Mūsdienās zobu kopšanu atvieglo arī tehniskie risinājumi. Veikalos iegādājamas arī elektriskās zobu birstes jau pavisam mazu bērnu zobu kopšanai. Tās notīra zobiņus daudz vieglāk, jo pati birste izdara lielāko darbu. Bērnam, nav aktīvi jākustina zobu birste, kas daudziem bērniem šķiet kaitinošs process. Turklāt elektriskajām birstēm piemērojami vairāki tīrīšanas režīmi, smaganu masāžas funkcijas, tīrīšanas ilguma taimeri. Iespējams pat izsekot līdzi īpašās telefona aplikācijās pašam zobu tīrīšanas procesam, kurā tiek piemērots zobu tīrīšanas laiks un sekots līdzi zobu birstes spiedienam uz zobiem.

Jāatceras gan. Ka gan parastās zobu birstes, gan elektriskās zobu birstītes galviņas jāmaina ik pēc 3 mēnešiem.

Kas vēl jāņem vērā par bērnu zobu kopšanu?

  • Zobu diegu bērniem var sākt lietot no 5 gadiem.
  • Mutes skalojamie līdzekļus var lietot no 6 gadu vecuma.
  • Zobārsta un higiēnista apmeklējums ir vēlams jau no 3 – 4 gadu vecuma, bet pēc vēlēšanās var arī apmeklēt agrāk. Tādā gadījumā vecāki tiek iepazīstināti ar pareizu bērna zobiņu kopšanu.
  • Vecākiem jāpiedalās zobu kopšanā obligāti!

Lasi arī:

Bērnu zobu birstes, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Bērnu zobu birstes, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas