Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Putnu dienās izgatavo putnu būri! Lūk, video pamācība!

Jau 10. un 11. aprīlī, šogad norisināsies Putnu dienas 2021. Lai arī šogad nenotiks klātienē kopējā putnu būrīšu izgatavošana un putnu vērošana, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina gan pieslēgties videotiešraidēm no jebkuras Latvijas vietas, gan veikt putnu novērojumus dabā un ziņot par tiem pētniekiem. Skaties video pamācību un izgatavo savu putnu būrīti zīlītēm, strazdiem un pat pūcēm un pupuķiem!

Ko darīt “Putnu dienās 2021”?

Arī šogad būs iespējams turpināt ikgadējo tradīciju paviesoties dažādās putnu vērošanas vietās, tiesa gan – individuāli vai attālināti. Putnu vērošanas interesentiem organizēto pasākumu vietā Latvijas reģionos Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi nodrošinās iespēju vērot putnus tiešsaistes videosižetos sestdien, 10. aprīlī, dažādos laikos visas dienas garumā. Plašāka informācija par videotiešraidēm meklējama www.putnudienas.lv. Tiešraides būs skatāmas Latvijas Ornitoloģijas biedrības Youtube kanālā un Facebook lapā.

Putnu dienu 2021 koordinators ornitologs Agnis Bušs informē: “Līdz ar pavasara atnākšanu, atgriežas arī gājputni. Šogad aicinām Putnu dienu dalībniekus doties dabā ne tikai uz ierastajām putnu vērošanas vietām, bet pievērst uzmanību arī tuvējai apkārtnei. Ornitologi šogad īpaši gaida zosu novērojumus. Šos putnus visbiežāk var ieraudzīt kādā ceļmalā, piemēram, pulcējoties uz labības laukiem. Savukārt bērnus un jauniešus īpaši aicinām ziņot, ja redzēti pirmie baltie stārķi, dzirdēta dzeguze vai pamanītas pirmās bezdelīgas.”

Starptautiskās programmas “Dzīvais pavasaris” vietnē https://bit.ly/3bEDlFB bērniem un jauniešiem ir iespēja reģistrēt savus gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, krastu čurkstes – novērojumus. Šis aicinājums ne tikai rada interesi bērniem un jauniešiem par dabas novērojumiem, bet palīdzēs apzināt izmaiņas gājputnu populācijās, ziņojot arī citu valstu dalībniekiem, cik, kādi un kuros novados gājputni novēroti Latvijā. Pārējo putnu sugu novērojumus, piemēram, zosu, ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.

Ja esi iesācējs putnu vērošanā, aicinām izmantot elektroniski pieejamos materiālus “Mans pirmais putnu noteicējs” un “Mans pirmais ūdeņu putnu noteicējs,” kas atrodami vietnē https://www.lob.lv/noderigi/materiali/.

Kas jāņem vērā, izgatavojot putnu būri?

Lai putnu būrītis patiesi kalpotu par kārtīgu putnu mājvietu un būtu putniņiem drošs, ir jāņem vērā būtiski nosacījumi, to izgatavojot.

Būrīša iekšpuse nedrīkst būt gluda!

Putnu būrim no iekšpuses jābūt neēvelētam un raupjam. Mazie putnēni, lai izrāptos no būra, lieto savus mazos nadziņus. Ja būra iekšpuse ir gluda jeb ēvelēta, putniņu kājas slīd, un tie netiek no būra laukā. Būrītis burtiskā veidā pārvēršas par slazdu, un mazie putnēni iet bojā.

Būris jāveido no plēsējiem drošs!

Gan savvaļā dzīvojošie plēsēji, gan kaķi izrāda lielu interesi par putnu būrīšiem, jo tajos taču dzīvo viņiem garda maltīte. Lai Tevis izgatavotais putnu būris būtu drošs un psasargāts no plēsēju iebrukumiem, putnu būrītim būtu jābūt ar šauru, minimums 6cm garu eju jeb koridorīti pirms skrejas. Tādējādi plēsējam, piemēram kaķim, tiek liegta iespēja ievietot ķepu būrītī. Arī puļķītis zem skrejas var kalpot par palīglīdzekli piekļūt putnēniem, tādēļ putnu būri gatavojot nevajag veidot šādu “sēžamo kociņu”. Šis ir ērts veids, kā putniem piekļūt arī plēsīgajām vārnām un sīļiem.

Putnu būrim jābūt atveramam, lai to varētu iztīrīt

Daudzi putni aiz sevis neiztīra ligzdas, tādējādi bieži gadās, ka būris kalpo vienu gadu vien, ja to neiztīra. Putnu būris jāizgatavo tā, lai to vajadzības gadījumā varētu ērti iztīrīt pēc putnēnu došanās savā dzīvē. Netīrītā būrī iemājo arī dažādi parazīti.

Putnu būrīti jāizgatavo no vismaz 2cm bieziem dēļiem

Pareiza biezuma dēļu izvēle nodrošinās piemērotu mikroklimatu putnu dzīvei. Plānāki dēļi par 2cm var radīt putnu pārkaršanu karstā laikā un nosalšanu - aukstā.

Noskaties pievienotās video pamācības putnu būrīšu izgatavošanā un kļūsti par gādīgu draugu zīlītēm, strazdiem un pat pūcēm un pupuķiem!

Lasi arī:

Putnu būris, Photo by Brian Forsyth from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas