Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saaukstēšanās klāt – apetītes nav, vai “graķītis” palīdzēs?

Brittany Colette, Unsplash.com

Brittany Colette, Unsplash.com

Saaukstēšanās bieži vien ir tas gadījums, kad ārsta palīdzību nemeklējam, jo katram no mums taču ir savi priekšstati – ko drīkst un kas jādara saaukstēšanās laikā. Taču, ja sākam ieklausīties visos padomos – tie liek aizdomāties. Kas tik netiek ieteikts! Ome saka, ka nav labāks līdzeklis kā vistas zupa, draudzene saka – nevajagot neko vispār ēst, kamēr slimo, Opis iesaka “ieraut” 50 gramus, lai dezinficētu kaklā esošās baktērijas, kāds liek satuntuļoties un nelīst ārā no segas. Bet slimnieks tikmēr kļūst par izmēģinājumu trusīti uz kuru katrs mīlošais tuvinieks vēlas notestēt savu recepti. Kā tad ir patiesībā?

Neaizmirsti par ēšanu!

Džona Vithala 1574. gada vārdnīcā norādīts, ka “badošanās ir lielisks līdzeklis pret drudzi.” Pastāv uzskats, ka ēdiena ēšana var palīdzēt organismam radīt siltumu aukstā laikā un mazina salšanu, un ka izvairīšanās no ēdiena varētu palīdzēt atdzesēt pārkarsušu ķermeni.

Taču mūsdienās šī teorija tiek apstrīdēta. Sāksim ar saaukstēšanos. Kad tavs ķermenis cīnās ar slimību, tam ir nepieciešama enerģija, tādēļ veselīgs ēdiens noteikti palīdzēs. Drudzis ir daļa no imūnsistēmas cīņas ar slimību – ķermenis paaugstina temperatūru un tas rada vairāk sadedzinātu kaloriju. Jo augstāka ķermeņa temperatūra, jo vajadzība pēc enerģijas pieaug. Tādēļ ir svarīgi arī slimības laikā uzņemt kalorijas.

Dzeršana slimības laikā

Drudzis palielina svīšanu, tāpat dehidrācijas laikā izžūst arī deguna, rīkles, plaušu gļotas, kas var radīt aizsērējumus deguna blakusdobumos. Kad gļotas sacietē, kļūst grūtāk klepot. Tādēļ, lai palīdzētu ķermenim cīnīties ar infekciju, ir nepieciešams uzņemt papildus šķidrumu pat tad, ja to negribas.

Problēma, protams, ir tā, ka slimības laikā tu vari justies noguris, nav apetītes un negribas arī dzert. Šajā gadījumā nevajag piespiest sevi ēst, bet tieši dzert. Lai gan – vajadzētu izvairīties no kofeīna, jo tas vēl vairāk pastiprina organisma atūdeņošanos.

Tāpat nevajadzētu lietot alkoholu. Lai gan nereti dzirdēti ieteikumi iemalkot degvīnu vai balzāmu, kas it kā palīdzēšot “nokost” kaklā kņudošo sāpi un nobeigšot baktērijas, pirms slimība saasinājusies. Tomēr patiesībā alkohols pasliktina jūsu imūnsistēmu. Un tas var slikti sajaukties ar aukstajiem medikamentiem, ko lietojat.

Vai zupa ir brīnumlīdzeklis pret saaukstēšanos?

Ir dzirdēts, ka slimības laikā palīdz buljonu un zupu, īpaši vistas zupas ēšana. Jāatzīst, ka vistas zupā nav burvju sastāvdaļu, taču tajā ir kalorijas, kā arī šķidrums. No bļodas nākošie siltie tvaiki var arī samitrināt un atbrīvot gļotas. Tas pats attiecas uz karstas tējas tvaikiem, ar vai bez citrona vai medus.

C vitamīna uzņemšana slimības laikā

Nereti, jūtot slimību tuvojamies, sākam piedomāt pie C vitamīna uzņemšanas un imūnsistēmas stiprināšanas. Tieši slimniekam uz galda nereti ir nokrauta kaudze ar citrusaugļiem un citiem veselīgajiem našķiem. Taču jāatzīst, ka tie tomēr neiznīcina vīrusus un baktērijas, tādēļ ietekme uz veselības atgūšanu būs apšaubāma.

Atvēli laiku miegam!

Labs un pietiekami ilgs miegs ir atslēga veselīgai imūnsistēmai un ķermeņa aizsardzībai pret mikrobiem. Ir pētījumi, kas rāda, ka, guļot mazāk nekā 7 stundas diennaktī, trīskāršojas risks saslimt ar saaukstēšanos. Tādēļ ir svarīgi veltīt miegam pietiekami laika.

Taču, ja saaukstēšanās jau tevi ir skārusi – tad jo īpaši svarīgi nodrošināt ķermenim pietiekamu atpūtu, tādēļ dodies gulēt ātrāk nekā ierasts un atvēli arī dienas laikā dažas stundas miegam!

Meklē medicīnisko palīdzību!

Protams, ka saslimšanu nevajag ielaist, ja jūti, ka saviem spēkiem galā netiec – noteikti sazinies ar ārstu! Starp citu – arī ārpus darba laika ir pieejama medicīniskā palīdzība.