Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Skaudrā patiesība – šodien “Pretvēžu diena”, bet sievietes gausi pārbauda krūtis

Ik gadu 4. februārī atzīmē “Pretvēža dienu”, šogad jau 21. gadu pēc kārtas. Biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm ir krūts vēzis, un Latvijā katru gadu ar to saslimst ap 1000 sieviešu, galvenokārt to atklāj pēc 50 gadu vecuma, tomēr slimo arvien jaunākas sievietes. Skaudri ir tas, ka, lai cik daudz netiktu informēts un atgādināts, ka ir ļoti būtiski pārbaudīt krūtis gan pie ginekologa, gan veicot krūšu pašpārbaudi, regulāri to dara vien neliela daļa sieviešu.

Cik bieži sievietes Latvijā izmeklē krūtis?

Krūšu regulāra pārbaude ir ļoti nozīmīga, lai laicīgi ievērotu izmaiņas krūtīs. Ir tikpat būtiski veikt krūšu pašpārbaudi mājās, kā apmeklēt ginekologu, kurš arī pārbauda krūšu veselības stāvokli.

Sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, “BENU” Aptiekas Veselības aptaujā, kurā piedalījās 1005 sievietes vecumā no 18 – 75 gadiem, secināts, ka 93% no visām aptaujātām sievietēm mēdz apmeklēt ginekologu. 46% sieviešu, kas apmeklē šo ārstu, dara to reizi gadā, bet 7% sieviešu - vairākas reizes gadā, 20% - vienu reizi divos gados, 20% sieviešu – retāk nekā reizi divos gados. Visbiežāk ginekologu apmeklē sievietes vecuma kategorijā no 25 – 54 gadiem, un dara to vismaz vienu reizi gadā.

Krūšu pašpārbaudi veic 68% aptaujāto sieviešu, no kurām 8% to dara vairākas reizes mēnesī, 13% - 1 reizi mēnesī, 12% - vienreiz pāris mēnešos, 12% - reizi pusgadā, bet 23% -retāk nekā reizi pusgadā. Krūšu pašpārbaudi sev neveic 20% aptaujāto.

Tāpat kā ginekologa apmeklējumu, arī krūšu pašpārbaudes 18-24 gadus jaunas sievietes veic visretāk - 18% aptaujātās krūšu pašpārbaudi veic 1 reizi mēnesī, 14% - reizi pāris mēnešos, 4% - reizi pusgadā, 13% - retāk, bet 31% to neveic vispār, savukārt 20% sniegušas atbildi "grūti atbildēt", liecina aptaujas rezultāti.

Cik bieži ir jāapmeklē ginekologu?

Ārste-rezidente ginekoloģijā un dzemdību specializācijā Katrīna Puriņa-Liberte skaidrojusi, ka ginekologs sievietei būtu jāapmeklē visu mūžu vismaz vienu reizi gadā, savukārt, pirmajam ginekologa apmeklējumam vajadzētu būt jau tad, kad sākas menstruālais cikls vai arī parādās kādas sūdzības, piemēram, aizkavējoties pirmajām mēnešreizēm. Lai laikus izglītotos par savu ķermeni, menstruālo ciklu un citiem jautājumiem, kā arī iepazītos ar atmosfēru ginekologa telpā, vēlams pirmo vizīti ieplānot, nesagaidot kādas sūdzības.

Kā veikt krūšu pašpārbaudi?

Ginekologs atbild arī par sievietes krūšu veselību. Katrā šī ārsta apmeklējuma reizē tiek pārbaudītas arī krūtis, tomēr katrai sievietei pašai savas krūtis ir jāiepazīst un noteikti regulāri jāseko līdzi to veselībai, veicot krūšu pašpārbaudi ik mēnesi, jo svarīgākais ir tas, ka sieviete savas krūtis pazīst un ir pirmā, kas var pamanīt kādas pārmaiņas, pievēršot uzmanību veidojumiem un sacietējumiem, atzīst Dr. Puriņa – Liberte.

Krūšu pašpārbaudes veicot, svarīgākais ir to darīt net tikai regulāri, bet arī pareizi. Krūtis pārbaudīt ieteicams 1 līdz 5 dienas pēc mēnešreizēm. Procedūru veicot mājās, svarīgi izpētīt savas krūtis no visādiem rakursiem un piefiksēt jebkādas izmaiņas - ne tikai vizuālas, sākot no formas maiņas, līdz pat ādas krāsas izmaiņām, bet arī izmaiņas sajūtās, piemēram, kņudēšanu, svilinošu sajūtu, tirpas krūtīs un tamlīdzīgi. Taustes pārbaudei izmanto 3 vidējos pirkstus un noteiktā secībā veic krūts pašpārbaudi. Noskaties video, kā to darīt!

Jāatceras, ka ginekologs nav tas ārsts, no kura jābaidās, jākaunas un tamlīdzīgi. Tas ir viens no svarīgākajiem ārstiem sievietes dzīvē, kuram jāspēj uzticēties. Ginekologs Tev var palīdzēt saglabāt savu ķermeni veselu un pat izglābt Tev dzīvību! Ja vēl neesi atradusi savu uzticamo ginekologu, meklē to šeit!

Lasi arī:

Iedzīvotājus aicina veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes

Kas jāzina sievietei par krūts vēža diagnostiku

Kā pārvarēt bailes no ginekologa un citiem ārstiem?

Kā atrast savu īsto ginekologu?

Krūts vēža simbols, foto - Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas