Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Teļu audzēšana – panākumi slēpjas jaunpienā un higiēnā

Teļu audzēšana, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Teļu audzēšana, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Rūpes par teļiem sākas jau ar pareizi organizētu govs atnešanos dzemdību boksā ar pakaišiem. Pie atnešanās nevajadzētu steigties ar palīdzību, bet gan izmantot dabīgās atnešanās kontrakcijas.

Teļu vilcēju kā palīglīdzekli drīkst izmantot tikai gadījumos, kad teļa novietojums dzemdību ceļos ir pareizs, bet dzemdes kontrakcijas nav pietiekamas. Pēc piedzimšanas teļu noliek govij aplaizīt, tā stimulējot asinsriti. Teliņš būs enerģiskāks. Var kārtīgi norīvēt teļu ar salmu grīsti. Nabu dezinficē ar Blue Spray.

Nākamais svarīgākais darbs teliņa aprūpē ir maksimāli ātri ( 2 stundu laikā) izēdināt jaunpienu, lai dzīvnieks saņemtu imūnvielas, kas stiprina imunitāti. 2-3,5 l jaunpiena var ievadīt arī, izmantojot teļu dzirdni Bovivet ar lokanu zondi. Imūnvielu absorbcijas spējas teļam 24 stundu laikā samazinās par 90 %. Nedrīkst izēdināt asiņainu pienu. Dažas nākamās dienas barojiet teļu, izmantojot dzirdni ar pupu, ļaujot teļam zīst pašam. Ilgāks ēdināšanas process veicina siekalu ražošanu, kas nodrošina labu pH līdzsvaru glumeniekā.

Pārbaudiet jaunpiena kvalitāti ar kolostrometru, lai pārliecinātos, ka piens ir pietiekami kvalitatīvs. Ieteicams izveidot jaunpiena krājumu, sasaldējot vērtīgu jaunpienu gadījumiem, kad govs ražo zemas kvalitātes pirmpienu. Ieteicams ir pievienot pie jaunpiena Salvana Immun Plus, tas paaugstinās dzīvnieka imunitāti.

Pēc atšķiršanas no govs teļu ievieto iepriekš iztīrītā un dezinficētā sprostā, kas pakaisīts ar sausiem salmiem. Sprosta dezinfekcijai izmanto Virkon S vai Neopredisan (vienīgais līdzeklis, kas darbojas arī pret vienšūņiem- kriptosporīdijām). Sprostiem jābūt novietotiem tā, lai teļi nevarētu zīst viens otru. Sprostos periodiski var izkaisīt sauso dezinfekcijas līdzekli Stalosan F, kas darbojas ne tikai pret vīrusiem, baktērijām, patogēnām sēnēm, bet arī iznīcina mušu kāpurus. Aukstā laikā ieteicams apsegt teļu ar speciālu apmetni, jo papildus pat 10 % no barības enerģijas aukstumā tiek izmantots ķermeņa siltuma nodrošināšanai, līdz ar to samazinās svara pieaugums.

Teliņu 3-5 dienas baro ar mātes pienu, tad pāriet uz koppienu vai piena aizvietotāju ar 22% proteīna un 15-20% tauku saturu, piemēram Milkfoss Lac. Koppienam var pievienot Salvana K, kas satur skābinātāju, probiotiķi, vitamīnus un minerālvielas. Jau sākot ar 7.-8. dienu teļu var sākt iepazīstināt ar labas kvalitātes starterbarību Salvana Kalbermusli vai Calfstart Musli. Augstas kvalitātes starteris ir svarīgs, jo parastu barību teļa kuņģis izmanto slikti. Starterbarību ieber pa saujai silītē vai dzirdnē, kur nogriezts pupa gals. Ja dzīvnieks barību neapēd 1-2 dienu laikā, barotava ir jāiztīra. Līdz ar starterbarību jāsāk dot ūdeni, kuram var pievienot elektrolītus- Dialyt vai Salvalyt tabletes. Vēlāk var izēdināt saimniecībā gatavotu barību, pievienojot Elmocin ar minerālvielām un vitamīniem un Kalve Protein kā proteīna avotu.


Teļu audzēšana, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Teļu audzēšana, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas