Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Vai zināji, ka valsts apmaksā arī bērna zobu higiēnu?

Bērnu zobu higiēna, Photo by Joshua Gresham on Unsplash

Bērnu zobu higiēna, Photo by Joshua Gresham on Unsplash

Ne visi vecāki zina, ka Latvijā bērniem zobārstniecība, tai skaitā zobu higiēnista pakalpojumi, tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem. Zobu higiēnista apmeklējums no 2 līdz 18 gadu vecumam pilnā apjomā tiek apmaksāts reizi gadā, savukārt 7, 11 un 12 gadu vecumā zobu higiēna tiek apmaksāta divas reizes gadā. Kāpēc tieši šajā vecumā tās ir divas reizes? Speciālisti norāda, ka šie vecumi ir riska grupa. Septiņos gados bērns uzsāk skolas gaitas, sveša vide, stresa situācijas, kā rezultātā mainās siekalu sastāvs, kas var veicināt zobu bojāšanos. Savukārt 11 un 12 gados bērniem mainās hormonālā sistēma un arī rodas izmaiņas siekalu sastāvā, kā rezultātā ātrāk veidojas baktērijas mutes dobumā, kas veicina zobu aplikuma veidošanos.

Lai izmantotu valsts apmaksātus zobārstniecības un higiēnas pakalpojumus, ģimenes ārsta speciāls nosūtījums nav nepieciešams.

Kā vēsta Latvijas Veselības ministrijas mājas lapā publicētā informācija, lai bērns saņemtu valsts finansētu higiēnista pakalpojumu, jāvēršas tajās ārstniecības iestādēs, kuras ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu (NVD). Ar ārstniecības iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības un zobu higiēnas pakalpojumus, var iepazīties Veselības ministrijas mājas lapā sadaļā Zobārstniecības palīdzība.

Lai noskaidrotu, kāda ir situācija ar valsts apmaksātajām vizītēm, uzrunājām vienu no stomatoloģijas centriem – “BF – ESSE”, kas arī nodrošina bērnu ārstēšanu ar tā sauktajām valsts kvotām bērnu zobārstniecībā. Stomatoloģijas centra vadošie speciālisti atzīst, ka parasti lielākā problēma, ar ko saskaras gan pašas zobārstniecības iestādes, gan bērnu vecāki, plānojot valsts apmaksāto pierakstu, ir garās rindas, kas mēdz izveidoties pat pusgadu garas. Tā rezultātā nav iespējams risināt akūtas problēmas, jo valsts vietu nav, turklāt ļoti bieži vecāki mēdz aizmirst sen ieplānoto vizīti, neatnāk un tādējādi kāds cits mazais pacients savu vietu zaudē. Tieši šī iemelsa dēļ “BF – ESSE” Stomatoloģijas centrs ir izvēlējušies citu pieeju, veidojot valsts apmaksāto pakalpojumu pierakstu tikai aktuālajam mēnesim, tas nozīmē, ka katra mēneša beigās tiek atvērts pieraksts uz nākamo mēnesi, bet uz tālākiem periodiem pierakstīties nav iespējams.

Fakts par to, vai bērnam vispār nepieciešama regulāra zobu higiēna, vēl līdz šim ir mītiem apvīts stāsts. BF-ESSE speciālisti norāda, ka, protams, galvenā mutes dobuma veselības atslēga ir regulāra zobu tīrīšana un diegošana mājas apstākļos, bet ne vienmēr ar zobu birstes palīdzību ir iespējams notīrīt visus sakrājušos baktēriju izraisītos aplikumus, līdz ar to aplikums dažās grūti pieejamās vietās sakrājas un ar laiku zobs tiek bojāts, kā arī var veidoties zobakmens.

Regulāra zobu higiēnista apmeklējumi ļauj izvairīties no smaganu saslimšanām un zobu bojājumiem. Zobu higiēnas laikā zobiņi tiek pārklāti ar pret kariesa gēlu, kura iedarbība ilgst 3 līdz 4 mēnešus.


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...