Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Virši veselībai

Virši, Image by nie podaje from Pixabay

Virši, Image by nie podaje from Pixabay

“Virši zied, virši zied!” – atceries šo dziesmu? Tieši šajā laikā jāsteidz uz mežu lai baudītu skaisto viršu ziedēšanu, ieelpotu to neaizmirstamo aromātu un noplūktu pa kādam virsim, lai to aiznestu arī mājās. Tur tas ne tikai ienesīs svaigo meža noskaņu, bet arī var lieliski noderēt Tavai veselībai.

Kas vērtīgs viršos?

Virši satur daudz vērtīgas minerālvielas un mikroelementus. Kālijs, magnijs, dzelzs, mangāns un silīcijs ir tikai daļa no vērtīgajām viršu sastāvdaļām, Tas satur arī hidrohinonu, fermentu – arbutāzi, organiskās skābes, miecvielas, flavonīdus, sveķus, ēteriskās eļļas u.c. organismiem noderīgas vielas.

Kad ievākt un kā sagatavot viršus?

Viršus vāc to ziedēšanas laikā, bet saulainā dienā. Tā kā rudenī saulainu dienu noķert ir izaicinājums, tad labākais brīdis būtu griezt viršus otrajā saulainajā viršu ziedēšanas dienā no pusdienlaika līdz apmēram plkst. 16:00.

Viršus griež kopā ar kātu, kas nav koksnains. Pēc tam tos kaltē ēnā, kā pamatu izmantojot audumu, nekrāsotu vai pārtikas papīru vai uz kāda sieta. Svarīgi lai temperatūra nepārsniegtu 40C. Kad virši izkaltuši, tos saberž, atdalot no nevērtīgiem, lieliem zariem.

Izkaltētus viršus uzglabā stikla traukos, auduma maisiņos vai keramikas traukos ar vāku

Kādos gadījumos lieto viršu drogas?

Viršu drogas lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi. Bet ļoti svarīgi atcerēties, ka viršu lietošanu nedrīkst pārdozēt un ir stingri jāievēro noteiktās devas un lietošanu. Jebkurā gadījumā noteikti pirms jebkuru drogu lietošanas profilaktiskos vai ārstnieciskos nolūkos, jāpakonsultējas ar savu ārstu vai homeopātu!

Iekšķīgi viršus var lietot, ja ir urīnceļu iekaisumi. Virši darbojas kā uroantiseptiķi un aizkavē nierakmeņu veidošanos. Šo drogu tējas un uzlējumus lieto arī gastrīta, caurejas, dažādu iekaisumu gadījumos. Arī podagras un cukura diabēta slimnieki šo drogu mēdz lietot profilaktiskos nolūkos. Virši attīra asinis un uzlabo asinsvadu elastību, tādēļ tie kalpo kā labs līdzeklis aterosklerozes gadījumos. Ja nepieciešams uzlabot ādas un nagu veselības stāvokli, arī var lietot viršu produktus iekšķīgi.

Ja iekaisusi mutes dobuma gļotāda, ar viršu uzlējumu vai tēju skalo mutes dobumu. Skalot var arī strutojošas brūces.

Ja ir nevēlama ādas pigmentācija, viršu uzlējumu lieto kā ādas balinošu līdzekli.

Viršu uzlējumu var izmantot arī klizmām, bet jāatceras, ka to nevajadzētu darīt katru dienu, turklāt ir jāšķaida ar ūdeni.

Kā pagatavot un lietot viršu tēju?

Elpošanas orgānu un urīnceļu iekaisumu gadījumos vai ja nepieciešams samazināt kuņģa skābes saturu, arī gastrīta gadījumos dzer tēju, kas pagatavota, ar 250ml verdoša ūdens aplejot 2g smalcinātus, kaltētus viršus. Traukam uzliek vāku un pēc 20 – 25 minūtēm, kad tēja ievilkusies, to izkāš, pēc tam lieto 3 reizes dienā pa ¼ - 1/3 pirms ēšanas.

Nierakmeņu gadījumos kaltētus viršus, vārpatas sakni, tūkumzālītes lakstu un dzeltenās zeltgalvītes lakstu (1:1:1:1) sasmalcina un samaisa. 1 g drogas aplej ar 250 ml verdoša ūdens, pēc pusstundas izkāš. Lieto 2–3 reizes dienā vienu stundu pēc ēšanas, iepriekš atšķaidot ar vārītu ūdeni (1:1).

Nierakmeņu un cistīta gadījumos 20 g kaltētus viršus aplej ar puslitru vāroša ūdens, pēc 2 stundām nokāš un lieto 4–6 reizes dienā pa 1 ēd.k.

Aterosklerozes profilaktiskos nolūkos kaltētas melisas lapas, viršu ziedus un pupiņu pākstis (1:1:1) sajauc un uz 2 g maisījuma pārlej 250 ml verdošu ūdens. Pēc 20 minūtēm izkāš, lieto pa ¼ glāzes 2–4 reizes dienā pirms ēšanas.

Hronisku nieru un urīnpūšļa iekaisumu, podagras, gastrīta, paaugstināta kuņģa skābes daudzuma gadījumā, pret bezmiegu, neirozi un saaukstēšanos 1 ēd.k. kaltētiem viršiem pārlej glāzi verdoša ūdens, pēc 2 stundām izkāš. Tēju lieto pirms ēšanas pa ½ glāzei, 4x dienā.

Ja nomāc stress, bailes vai apātija, ik pēc 2 stundām pa 2 ēd.k. lieto tēju, kuru pagatavo: 20 g kaltētus viršus aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, pēc 2 stundām izkāš.

Galvas asinsvadu un aterosklerozes profilaktiskos ārstēšanas nolūkos ar puslitru vārošu ūdeni aplej 1 ēd.k. kaltētus viršus, pēc tam 10 – 15 min vāra. Kad tēja uzvārījusies, trauku ietin siltā dvielī vai segā un novieto siltā vietā, ļauj šādi tējai ievilkties vēl 3 stundas. Pēc tam vārījumu nokāš. Lieto pa vienam malkam daudzas reizes dienā, izdzerot pirmo nedēļu pa ½ glāzei dienā, otro nedēļu - pa 1 glāzei dienā.

Dažādu ādas slimību gadījumā 3 tējk. viršu ziedu un lapu pārlej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties, atdzesē un nokāš. Izdzer dienas laikā pa vairākām nelielām porcijām.

Kā pagatavot un izmantot viršu ekstraktu?

Ja vēlies atpūsties viršu ekstrakta vannā, iepriekš viršus sasmalcini un 2 stundas izmērcē aukstā ūdenī. Pēc tam 15 minūtes pavāri, nokās un pielej vannas ūdenim, kas ir 36 – 37C karsts.

Urīnceļu iekaisumu, drudža, saaukstēšanās gadījumos 1,5–2 g drogas pārlej ar 250 ml iepriekš novārīta un istabas temperatūrā atdzesēta ūdens, 6–8 stundas nostādina, pēc tam izkāš caur marli vai kokvilnas audumu, bet pašus biezumus nospiež. Lieto pa 2–3 ēd.k. ik pēc 4 stundām, ne ilgāk kā nedēļu. Šo pašu ekstraktu var lietot pa 1/3 glāzes 3–4 reizes dienā neilgi pirms ēšanas saaukstēšanās vai caurejas gadījumos. Bet kā asinis tīrošu līdzekli, kā arī podagras un aterosklerozes gadījumos dzer pa ¼ glāzes 2 – 4 x dienā pirms ēšanas.

Nešķaidītu viršu ekstraktu ārīgi var lietot pigmentācijas plankumu un vasarraibumu balināšanai. Ekstraktam kā konservantu var pievienot 40 % etilspirtu vai degvīnu (4:1). Gatavo šķidrumu katru dienu masē ādā vai gatavo kompreses, kuras lieto vismaz 20 minūtes.

Reimatisma un podagras ārstēšanai 3 tējk. kaltētu viršu aplej ar 2 glāzēm atdzesēta vārīta ūdens, bet pēc 4 stundām nokāš. Dzer 4 reizes dienā pa ½ glāzei.

Atceries - auksta ūdens ekstraktu nedrīkst glabāties ilgāk par 24 stundām, pietam to jāglabā vēsā un tumšā vietā!

Kā pagatavot un izmantot viršu izvilkumu?

Katru dienu no rītiem 5–10 pilieni viršu izvilkuma var palīdzēt izvadīt no organisma kaitīgās vielas. Lai izvilkumu pagatavotu, 500 g svaigu vai 200 g žāvētu viršu aplej ar 1 litru degvīna, pēc tam 5 nedēļas notur tumšā vietā, katru dienu saskalojot. Pēc 5 nedēļām izvilkumu izfiltrē un uzglabā tumšā vietā.

Lasi arī:

Virši, Image by nie podaje from Pixabay

Virši, Image by nie podaje from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas