Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Viss sāp? Ieteikumi, kā pareizi lietot pretsāpju zāles

Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Neviens vien 1. janvāra rītā pamostas ne tikai ar sāpošu galvu, bet arī citām sāpēm – hroniskām vai akūtām. Vai tiešām pretsāpju medikamenti ir labākā pirmā palīdzība? Ko iesaka farmakologi?

  • Pretsāpju medikamenti nekādā gadījumā neaizstāj ārsta apmeklējumu. Sāpes ir signāls, kas norāda uz traucējumiem organismā, tāpēc tās nevajadzētu ignorēt
  • Neriskē pārdozēt! Bieži vien cilvēki izvēlas medikamentus pēc nosaukuma, nevis ķīmiskā sastāva, tāpēc var būt situācija, ka cilvēks iegādājas vairākus medikamentus ar vienādu sastāvu, bet atšķirīgu nosaukumu. Tādēļ pirms medikamenta iegādes ieteicams konsultēties ar farmaceitu.
  • Izlasi lietošanas instrukciju! Cilvēki maz pievērš uzmanību tam, vai medikaments būs piemērots tieši viņa individuālajām slimībām, īpaši bezrecepšu zāļu gadījumā. Jebkurai reklāmai ir brīdinājums, ka jāiepazīstas ar zāļu lietošanas instrukciju vai jākonsultējas ar speciālistu - farmaceitu vai ārstu.
  • Pastāsti par sāpēm farmaceitam! Cilvēki kūtri stāsta farmaceitiem par savām veselības problēmām, taču ir jāņem vērā, ka tas būtiski var ietekmēt medikamenta izvēli. Piemēram, ja cilvēkam ir kuņģa čūla, ne visi pretsāpju medikamenti ir droši.
  • Nedalies ar savām zālēm! Mēģinot palīdzēt radiniekiem vai draugiem, cilvēki mēdz dalīties ar savām zālēm, taču nenoskaidro, vai tās derēs tieši šim konkrētajam cilvēkam ar viņa sāpju tipu.
  • Lieto medikamentu atbilstoši lietošanas instrukcijai! Ir gadījumi, kad cilvēki, vēloties ātrāku iedarbību no zālēm, tās sakošļā vai sagrauž, izjaucot tabletes struktūru un radot kairinājumu gremošanas sistēmai.
  • Zālēm noteikti uzdzer ūdeni! Dažādu iemeslu dēļ (stipras sāpes, steiga, ūdens trūkums) pacienti lieto pretsāpju medikamentus, neuzdzerot ūdeni vai uzdzerot to pavisam maz. Cilvēki tās vienkārši norij, taču bez ūdens palīdzības tabletei/kapsulai ir grūti nokļūt gremošanas sistēmā. Tas arī palielina risku barības vada kairinājumam un čūlām.
  • Ievēro zāļu iedarbības laiku! Lai iespējami ātri remdētu stipras sāpes, cilvēki bieži medikamentus lieto lielās devās. Tiecoties pēc ātrākas iedarbības, cilvēki kļūst nepacietīgi, un neievēro zāļu iedarbības laiku. Jāatceras, ka medikamenti, kuri ir jānorij, nekad neiedarbosies pēc 1 minūtes (tik ātri var iedarboties tikai vēnā ielaistas zāles). Parasti efekts parādās 30 min-1h laikā.
  • Pārbaudi, vai zāles, ko lieto citu slimību kontrolei, drīkst lietot kopā ar pretsāpju medikamentiem! Pievērs uzmanību zāļu klāstam, ko lieto ikdienā, jo, ilgstoši lietojot pretsāpju medikamentus kopā ar citiem preparātiem, var izpausties pretsāpju medikamentu nelabvēlīgie efekti daudz ātrāk vai intensīvāk, piemēram, uz gremošanas sistēmu, nieru darbību. Var pastiprināties blakņu risks vai pavājināties citu medikamentu iedarbība.
  • Pievērs uzmanību, kad zāles jālieto! Noteikti noskaidro, kā jālieto konkrētais pretsāpju medikaments. Ja ražotājs ir iestrādājis aktīvo vielu tādā apvalkā vai kapsulā, kas nekairina kuņģi (nebūs dedzināšanas, sāpes kuņģī pēc lietošanas), tad cilvēks var lietot zāles neatkarīgi no ēšanas laika. Savukārt citam ražotājam, piemēram, nebūs tāda superapvalciņa ,tāpēc ir jāiepazīstas ar pareizu lietošanu arī tad, ja ķīmiskais sastāvs ir zināms.