Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Ziemas pārgājiens - kas jāzina gatavojoties?

Ziemas pārgājiens, Photo by Kaze 0421 on Unsplash

Ziemas pārgājiens, Photo by Kaze 0421 on Unsplash

Plānā ziemas pārgājiens? Kāpēc ne! Lai baudītu aktivitātes svaigā gaisā nebūt nav jāgaida siltais laiks, mēs varam būt aktīvi visu gadu. Turklāt pastaiga dabā ziemas sezonā ir pavisam citāda nekā vasarā – nobirušās lapas atsedz ainavas, kas citkārt nav redzamas, ja dodies pa takām, kur ir klinšu atsegumi – tad tie būs daudz labāk redzami, tāpat reizēm gadās, ka esi pa kādu vietu staigājis vairākkārt, bet pat nenojauti, ka tepat netālu no taciņas tek upe atrodas skaists meža ezeriņš, jo to aizsedza krūmi. Ziemas pārgājienu noteikti vajag izmēģināt, bet, protams, ka ir jārēķinās ar dažām lietām, kas citās sezonās varbūt galvassāpes nerada.

1. Plāno vairāk laika! Ziemas pārgājiens paņem aptuveni divas reizes ilgāku laiku nekā tāda paša maršruta mērošana citā sezonā. Kādēļ? Jo takas mēdz būt apsnigušas, ne vienmēr ir skaidri redzams, kur liec kāju. Mēdz būt slidens, tādēļ jāiet piesardzīgi. Turklāt, ja ir tikko sasnidzis sniegs, tad iešana kļūst vēl grūtāka. Ja sniega nav, ziemas sezonā jābūt gatavam laipot apkārt dubļiem – tas viss prasa lielāku slodzi fiziski, kā arī palēlina gaitu. Dodoties dabas takās ziemas sezonā, noteikti rēķinies, ka pārgājiens, kas parasti varētu aizņemt 3 stundas, šoreiz var būt pat 5-6 stundas ilgs.

2. Sāc agri! Nav noslēpums, ka ziemā dienasgaisma ir limitēta. Tādēļ pārgājienu sāc maksimāli agri – tiklīdz ir gaišs, lai būtu pārliecināts, ka paspēsi veikt maršrutu. Vislabāk, ja pirmo ziemas maršrutu ieplānosi īsāku – iepazīsi šo procesu un sapratīsi, kas Tev ir pa spēkam nākamreiz. Katram gadījumam ieteicams nodrošināties ar papildus lukturīti – ērtāks ir piestiprināms pie pieres, bet derēs arī parasts kabatas lukturītis gadījumam, ja krēsla tomēr pienāk ātrāk, nekā gaidīji.

3. Sākumā mazāk apģērba kārtu! Vislabākais aukstā laikā ir ģērbties vairākās kārtās, lai tās var ērti novilkt vai uzvilkt pēc nepieciešamības. Svarīgākais ir izvairīties no svīšanas. Ja būsi sasvīdis ejot, tad tiklīdz apstāsies, sāksi salt.

Tipiskākā iesācēju kļūda ir – saģērbties pēc iespējas siltāk ar domu: ja paliks karsti, kaut ko novilkšu nost. Patiesībā pārgājienu sākt vajadzētu ar mazāku drēbju kārtu, lai tu nesasvīstu. Bet lieko džemperi vari paķert somā līdzi – ja tiešām būs vēsi – uzvilksi, bet vismaz apakšējās drēbes būs sausas. Ja darīsi otrādi -pa priekšu savīdīsi un tad novilksi drānas, tad slapjās drānas un ziema dos lielisku iespēju saaukstēties.

4. Līdzi – otra apģērba kārta. Obligātais apģērbs, kam būtu jābūt – siltas zeķes, noteikti divi cimdu un zeķu pāri, cepuri, vēlams arī otras bikses un kreklu, jo pastāv iespēja, ja Tu nokrīti dubļos vai kādā slapjumā, tad samirkušās drēbes ātri atdzisīs un tev sāks salt. Tāpat, ja Tu tomēr sasvīdīsi – arī tad būs nepieciešamība pārvilkt sausas drēbes. Vislabāk, dodoties paŗgājienā ziemā, ir nodrošināties ar papildu drēbju kārtu.

5. Dzer šķidrumu! Aukstā laikā cilvēki nejūtas tik izslāpuši un mēdz dzert mazāk ūdens. Tā rezultātā pēc šāda ziemas pārgājiena vari justies ļoti dehidrēts, tādēļ ir svarīgi pie tā apzināti piedomāt – arī ziemas sezonā ir jādzer. Vislabāk ziemā būs izmantot ūdens pudeli ar termoizolāciju vai termosu. Ja tev tāda nav – iesaiņo vienkārši pudeli papildu flīsa iepakojumā vai ietin kādā džemperī, lai nodrošinātu, ka pudele nesasalst.

6. Ēd daudz! Aukstā laikā ir īpaši patīkami baudīt pusdienas dabā. Ziemā tev līdzi vajadzēs uzkodas ar lielu kaloriju daudzumu – konfektes, enerģijas batoniņi, rieksti via šokolāde būs tieši laikā. Tradicionālie pārgājienu ēdieni, piemēram, maizītes, ziemā mēdz sasalt un nav garšīgas. Ja tādas ņem līdzi – iepako ēdiena trauku kādā siltumu izolējošā materiālā. Vēl viena lieliska iespēja ir sagatavot pilnu termosu ar siltu zupu. Protams, vari iegādāties arī mazo gāzes baloniņu, ko paņemt līdzi mugursomā un atpūtas vietā uzsildīt maltīti vai pagtavot tēju.

7. Uzturi siltu elektroniku – telefonus un baterijas. Nav nekā nomācošāka kā telefona izslēgšanās – pazūd gan GPS iespējas, gan nereti arī iespēja izmantot fotokameru. Tādēļ visu elektroniku centies turēt siltumā, vislabāk, ja tev ir kādas iekškabatas, tuvu pie ķermeņa, kur ielikt telefonu un powerbank uzlādes ierīci.

Nu lūk! Un tagad Tu esi gatavs doties dabā! Vai esi jau izplānojis, kur dosies? Lūk daži ieteikumi:

Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot? Pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...