Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

50 eiro peļņa 400 eiro vietā - ogu deficīts Latvijas mežos radījis krīzi ogotāju vidū

Šobrīd vienīgā ogotāju cerība nopelnīt – dzērvenes; citu ogu praktiski nav!

Inguna ir ogotāja ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi un tik sliktu ogu ražu vēl nekad neesot piedzīvojusi. Par šādu situāciju raidījumam “360TV ZIŅneši” ziņo arī citi ogotāji un uzņēmēji, kuriem nācies palielināt produktu cenas vai meklēt citus ienākumu avotus, jo ogu pārdošana vairs nespēj nodrošināt tādus ienākumus kā iepriekšējos gados.

Inguna Kaņepone, ogotāja no Lubānas, stāsta, ka pāris gadus atpakaļ lielākā peļņa bijusi 3000 eiro divos mēnešos un tad varēja neogot visu dienu.

“Kad bērni gāja skolā, arī ļoti bieži brauca uz mežu un tad viņi teica, ka ogu laikā jūtas kā cilvēki, jo ieejot veikalā var nopirkt to, ko grib, nevis to, kas sanāk,” stāsta Inguna.

Ierasts, ka puslitra spainīti, mierīgā tempā, varot pielasīt četrdesmit minūtēs, šogad tas prasot vairāk nekā stundu.

Arī Baltijā vadošais ogu uzpircējs “Pharmeko Lettland” šovasar slēdzis visus nodošanas punktus un ogas iepērk no Ukrainas, Rumānijas un Zviedrijas.

Uzņēmuma pārdošanas speciāliste Sigita Krusiete stāsta: “Kopš 2008. gada, kad esam atvērušies, šis ir pirmais gads, kad nav pilnīgi nekā. Mēs esam spiesti palīst zem cenām, kas ir visā pasaulē, un, dot lielāku cenu Latvijā lasītājam tamdēļ, ka te ir deficīts, mēs diemžēl nevaram, jo tad mēs paliekam labdari, bet mums arī ir jāizdzīvo. Cena, ko varam piedāvāt lasītājam ir 1.40 eiro.”

Tomēr šāda samaksa šī brīža apstākļiem ir pārāk zema, jo nepieciešams ilgāks lasīšanas laiks, tādēļ labākais variants būtu pašam tirgoties, bet pat tas šovasar neizdodoties.

Ogošana daudziem ir vienīgais iztikas avots

Meža ogu trūkums pamatīgi apbēdina lauku ļaudis Madonas pusē, jo viņiem pazuduši būtiski papildu ienākumi. Piemēram, pērn varējuši nopelnīt vidēji 400 eiro, bet šogad esot jāsamierinās vien ar piecdesmitnieku. Un pat tie piecdesmitnieki daudziem nav.

Šis iztrūkums ietekmē cilvēkus, jo viņi bija rēķinājušies no pārdoto ogu naudas iekrāt vai nu bērnu palaišanai skolā vai komunālo pakalpojumu rēķinu nomaksu vai citiem būtiskiem izdevumiem. Un tiek ietekmēts arī bizness, piemēram, Lubānā, kad citkārt darbojas desmit ogu uzpirkšanas punkti, šogad nav neviena.

Ogotāja un meža velšu uzpircēja Madonā Liena Volčoka stāsta par savu šī gada pieredzi: “Es arī sākumā mēģināju – liku internetā sludinājumu, lapiņas, bet sapratu, ka tērēju savu laiku, jo cilvēkiem ir komentāri. Es, piemēram, piedāvāju par 5 eiro, man saka, ka ņems pa trīs. Nu tad es labāk lieku savā saldētavā. Cilvēki, kas neiet mežā, nesaprot vērtību. Viņi tikai iedomājas cenu, kā var būt ogai kilograms pieci eiro, bet tur ir ierēķināts laiks, degviela, arī veselība, pēc tam vēl zāles jāpērk, tā kā tā cena ir pārāk maza. ”

Liena stāsta, ka sevišķi mežā iet cilvēki, kam tuvojas pensijas vecums: “Iespējams, palicis bez darba, un, vasarā viņam tas ir peļņas avots, lai nomaksātu kaut kādus maksājumus un varētu dzīvot. Arī tā ir, diemžēl.”

Ar rūpēm par sabiedrību raidījums "360TV ZIŅneši" katru darbadienas vakaru kanālā 360TV plkst.18.55!

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas