Viļa Rīdzenieka leģendārā fotogrāfija „Latvijas valsts pasludināšana 1918. gada 18. novembrī” eksponēta Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs - Palasta iela 4, Rīga, 1050

     No 6. līdz 24. novembrim Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā eksponēta leģendārā Latvijas valsts vēstures relikvija – Viļa Rīdzenieka lielformāta kolorētā fotogrāfija „Latvijas valsts pasludināšana 1918. gada 18. novembrī” – vienīgā vizuālā liecība, kurā iemūžināts vēsturiskais Latvijas Republikas proklamēšanas pasākums tagadējā Latvijas Nacionālajā teātrī (toreizējā II Rīgas pilsētas teātrī).    

     Lielformāta fotogrāfija un tās fotonegatīvs uz stikla plates tiek glabāts Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā. Tikai reizi gadā – Latvijas valsts proklamēšanas svētku periodā – unikālā fotogrāfija tiek eksponēta, sniedzot iespēju to apskatīt ikvienam interesentam. Ikdienā tā tiek glabāta speciālā režīmā muzeja krājuma telpā. No fotogrāfijas, pāri notikumiem un laikiem, uz mums raugās cilvēki, kas izloloja un izveidoja Latvijas valsti. Laika gaitā fotogrāfija kļuvusi par Latvijas valsts neatkarības pasludināšanas simbolu.

     Vēsture nav atklājusi noslēpumu, kādēļ Vilis Rīdzenieks (1884.–1962.) bija vienīgais fotogrāfs, kas piedalījās Latvijas valsts pašnoteikšanās pasludināšanas pasākumā, kā arī to, kāpēc pasākumā viņš veica tikai vienu fotouzņēmumu, tādejādi radot šo vienīgo vizuālo liecību.            

     Lielformāta kolorēto fotoattēlu (119x158 cm) Vilis Rīdzenieks izgatavoja 1920. gadu sākumā. Ar kolorētas retušas palīdzību meistars izcēla galvenās personas un Latvijas sarkanbaltsarkano karogu, tā panākdams melnbaltā uzņēmuma izteiksmību. Vairākus gadus lielā fotogrāfija ir greznojusi Viļa Rīdzenieka fotosalona „KLIO” skatlogu Vaļņu ielā.

     Pēc Latvijas okupācijas, visus garos gadus, fotogrāfiju, maskētu, aizlīmētu ar papīru, slēpa Viļa Rīdzenieka ģimene. Un tikai 1989. gadā, pēc 49 gadiem, fotogrāfija atkal ieraudzīja dienas gaismu latviešu tautas trešās atmodas laikā – izstādē “Latvijas Laiks”. Turpmāko notikumu rezultātā, pateicoties fotogrāfa Gunāra Janaiša un muzeja darbinieku rīcībai, Viļa Rīdzenieka atraitne Olga Rīdzeniece unikālo fotogrāfiju un tās negatīvu uzticēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam.

     Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina apskatīt arī citas pašlaik ekspozīcijā esošās izstādes. Izstāde “Nosargātā Rīga. Bermontiādei - 100” sniedz iespēju ieskatīties fotogrāfa Viļa Rīdzenieka stikla plašu negatīvos un fotogrāfijās, kas uzņemtas cīņu laikā, kā arī iepazīties ar tā laika presē publicētajiem paziņojumiem par notikumiem Rīgas ielās. Izstāde “Kur gūšu Latvijas spēku?” (A.Brigadere) ieved laikā, kad jaunā Latvijas valsts veidojās un stiprinājās. Izstādes stāsts rit caur četru izcilu cilvēku darbību. Šīs personības ir Ivande Kaija - rakstniece, žurnāliste un sabiedriska darbiniece, Mērija Grīnberga - latviešu tautas daiļamatniecības pētniece un popularizētāja, Klāra Kalniņa - politiķe un sieviešu tiesību aizstāve, Marta Celmiņa - žēlsirdīgā māsa un sabiedriskā darbiniece. Pastāvīgajā ekspozīcijā “Rīga - Latvijas Republikas galvaspilsēta. 1918.g.-1940.g.” izzināmas nozīmīgas kultūrvēsturiskas liecības par Latvijas valsti.

 

 Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Darba laiks Latvijas valsts svētku periodā:

15.11. – 10.00-17.00;

16.11. – 10.00-17.00;

17.11. – 10.00-16.00 – Ģimenes dienas programma;

18.11. – slēgts

     Informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv; Facebook: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs/ Museum of Riga History and Navigation , Twitter: @riga_muz ;  Draugiem.lv: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs.

Организатор: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, 1050