Ieskats gaidāmajās izmaiņās nodokļos un likumdošanā 2020. gadā

No 2020. gada 1. janvāra, kā katru gadu, gaidāmas dažādas izmaiņas likumdošanā un vairāki jauni tiesību akti. Kam jāgatavojas nākamgad? 

  • Noteikts lielāks neapliekamais minimums – maksimālais ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums būs 300 eiro mēnesī, kā arī līdz 500 eiro palielināta ienākumu robeža, līdz kurai tiek piemērots maksimālais neapliekamais minimums.
  • Mainīsies nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība
  • Gaidāmi grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz lielāku skaitu valsts apmaksāto darbnespējas lapas B dienām, kā arī citus atvieglojumus vecākiem, kas kopj smagi slimus bērnus.
  • Likumā "Par akcīzes nodokli" paredzēts līdz 2020. gada 1. martam pakāpeniski paaugstināt akcīzes nodokli naftas produktiem, tabakas izstrādājumiem un alkoholiskajiem dzērieniem. Tas nozīmē, ka jau no 2020. gada 1. janvāra gaidāms cenu kāpums degvielai, tabakai un cigaretēm, kā arī alkoholiskajiem dzērieniem. Paredzamais cenu kāpums degvielai: +0,04 euro benzīnam, +0,05 euro dīzeļdegvielai un +0,03 euro naftas gāzei (ieskaitot PVN). Paredzamais cenu kāpums tabakas izstrādājumiem: +0,24 euro smēķējamās tabakas paciņai (40g), +0,09 euro cigāriem un cigarillām (10 gab paciņai). Atmet smēķēšanu laikus, lai ietaupītu nākotnē!
  • Mainīsies PVN (pievienotās vērtības nodokļa) likums: ar 1. janvāri tiks atcelta apgrieztā jeb reversā PVN maksāšanas kārtība būvizstrādājumu, sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādēm. Tiks ieviesti trīs tā saucamie “ātrie vienkāršošanas pasākumi”, lai atvieglotu PVN piemērošanu pārrobežu darījumos ES dalībvalstu starpā. 
  • No 2020. gada 1. janvāra tiks pacelta azartspēļu nodokļa likme ruletei un kāršu un kauliņu spēlēm, azartspēļu automātiem, kā arī tiks mainīts nodokļa ieņēmumu sadalījums – 95% azartspēļu nodokļa ieņēmumu nonāks valsts budžetā, bet atlikušie 5 –  tās pašvaldības budžetā, kuras teritorijā tiek organizēta azartspēle.
  • Ar 2020. gada 1. janvāri visās mājās, kā arī daudzdzīvokļu namu dzīvokļos ir jābūt uzstādītam dūmu detektoram, savukārt privātmājās jābūt ugunsdzēšanas aparātam  ar dzēšanas klasi 21A 113B.
  • Līdz 2022. gadam plānots uzsākt pāreju uz obligāto grāmatvežu lincencēšanu, kas nozīmē to, ka visiem grāmatvežiem, kas sniedz ārpakalpojumu, no 2020. gada 1. janvāra ir jāgūst nepieciešamā sertifikācija, lai varētu iegūt grāmatvedības ārpakalpojuma sniedzēja licenci.