Kādēļ vīrieši ir smieklīgāki par sievietēm?

Photo by Pablo Merchán Montes on Unsplash

Humors, protams, ir labi un lieliski. Taču kad humors patiešām ir vietā? Humors var noderēt darbā, palīdzot izkliedēt spriedzi, taču var arī novērst uzmanību no reālā darba. Humora robežas darba vidē nosaka savstarpējās attiecības, pazīstama vide pieļauj plašākas robežas, taču prezentācijās un citās situācijās, kur auditorija mazāk zināma – jābūt piesardzīgākam. 

Un kam tas padodas labāk – sievietēm un vīriešiem? Individuālie uzskati un gaume var atšķirties, taču zinātniski pētījumi pierāda, ka pastāv interesanta saistība starp dzimumu un humoru - vai vismaz to, kā citi to uztver. Ko rāda pētījumi? 

  • Pētījumi liecina, ka sievietes dod priekšroku smieklīgiem vīriešiem. Savukārt vīrieši, šķiet, humoru un smieklīgas sievietēs vērtē zemāk kā citas sieviešu īpašības.
  • 62 procenti cilvēku uzskatīja, ka vīrieši ir smieklīgāki nekā sievietes, bet tikai 4 procenti domā, ka sievietes ir smieklīgākas. Pārējie neredzēja nekādas atšķirības. 
  • 94 procenti vīriešu un 89 procenti sieviešu piekrita stereotipam, ka vīrieši ir smieklīgāki nekā sievietes
  • Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka vīrieši jokus raksta labāk nekā sievietes, Psihologi secinājuši, ka vīriešiem attīstās humora izjūta, lai tie būtu pievilcīgāki sievietēm. Tomēr viņi atzīst arī vēsturisko normu nozīmi, kas nozīmē, ka sievietes nevarēja atļāvušies uzjautrināties sabiedrībā. Tas, protams, nenozīmē, ka sieviete nevar būt smieklīga.
  • Galvenās atšķirības: sievietes izmanto humoru, meklējot atbalstu. Savukārt vīrieši sacenšas ar citiem vīriešiem, lai būtu redzamāki, pamanāmāki, jautrāki. To labi var redzēt arī iepazīšanās vietnēs.
  • Citi pētījumi liecina, ka humors sievietēm var noderēt profesionāli, piemēram, ir situācijas, kad humors sekmīgi palīdz  mazināt plaisu ar kolēģiem (īpaši, ja sieviete strādā vīriešu kolektīvā), atvieglot kāda strīdīga lēmuma pieņemšanu vai komunikāciju
  • Neskatoties uz dažādiem pieņēmumiem, sievietes tikpat bieži kā vīrieši jokos izmanto seksuālas un agresīvas tēmas.
  • Lai gan vīrieši un sievietes saka, ka viņiem patīk laba humora izjūta partneros, katrs dzimums šajā paziņojumā nozīmē ievērojami atšķirīgu lietu: sievietes vēlas, lai kāds viņām liktu smieties, bet vīrieši meklē kādu, kurš novērtēs viņu jokus.
  • Humora izmantošana lielākoties atbilst tradicionālajām vīriešu kā izpildītāja un sieviešu – kā vērtētāju dzimumu lomām.