Purvi — Latvijas dabas bagātība un atpūtas iespēja visām gaumēm

Purvi Latvijā aizņem gandrīz 5 procentus valsts teritorijas, taču precīzi dati dažādos avotos atšķiras, jo dažkārt grūti pateikt, kur purvs sākas un kur beidzas. Turklāt katrs purvs tiek vērtēts dažādi, jo kas vienam dabas speciālistam ir purvs, tas otram šķiet mitrs mežs un tamlīdzīgi. Purvi rodas vai nu sauszemei kļūstot purvainai, vai arī ūdenstilpnēm aizaugot. Purvus iedala zemajos jeb zāļu purvos, augstajos jeb sūnu purvos un pārejas purvos. Lielākie purvi Latvijā ir Teiču purvs, Cenas tīrelis, Sedas tīrelis, Salas purvs un Lielais Ķemeru tīrelis.

Noteikti ir vērts doties ekskursijā uz savai dzīvesvietai tuvāko purvu ar visu ģimeni jau šajā nedēļas nogalē!

 

Kādēļ purvi ir labs brīvdienu mērķis izbraucienam ar visu ģimeni?

  • Purvos atrodamas īpašas augu un putnu sugas, tāpēc purvi bieži ir iemīļota pastaigu vieta botānikas un ornitoloģijas entuziastiem. Tā ir piemērota vieta, kur bērniem pastāstīt par dabas daudzveidību un aizsargāšanu. Pavasaros un rudeņos īpaši ieteicams doties vērot gājputnu migrēšanu Sedas tīrelī, un, iespējams, sākt jaunu ģimenes tradīciju!
  • Purvi ir izcila vide fotosesijām! Īpaši jāuzsver Lielais Ķemeru tīrelis, kurš ir ne tikai ļoti ainavisks, bet kurā arīdzan izveidotas ērtas takas un skatu vērošanas platformas, tādēļ ieņem savu fotogēniskāko pozu un izbaudi, cik skaistu fonu tavam fotoportretam veidos purva ainava.
  • Tā ir iespēja papildināt savas zināšanas par vērtīgā resursa — kūdras — ieguves vēsturi un nozīmi. Īpaši liela nozīme kūdras ieguvei būs Sedas pilsētas vēsturē, savukārt Medema purvā katra mēneša pēdējā sestdienā kursē Baložu kūdras bānītis un tiek rīkotas ekskursijas interesentiem. 
  • Purvi, piemēram, Cenas tīrelis, ir piemēroti arī aktīvākām nodarbēm par pastaigām vien. Arvien populārāki kļūst izbraucieni ar SUP dēļiem pa purvu rītausmā vai saulrietā. Atrodi tuvāko SUP dēļu nomas punktu un dodies, iespējams, skaistākajā piedzīvojumā vēl šovasar! Dažos purvos ir pietiekami dziļi dīķi, lai tajos varētu arī izbraukt ar laivu.

 

Ievēro!

Noteikti izpēti, kādi ir purva atrašanās vietas noteikumi, vai tas nav dabas liegums vai rezervāts, jo katrā no šīm aizsargātajām teritorijām ir savi noteikumi. Ielāgo, ka purvos nevajadzētu raut augus un atstāt atkritumus! Nekādā gadījumā purvā nevajadzētu smēķēt un kurt ugunskurus, jo kūdras purviem ugunsgrēki ir ļoti postoši. Ievēro to pats un iemāci arī bērniem!