Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Istabas augi karstā laikā – kā tos kopt?

Istabas augi, Photo by Huy Phan from Pexels

Istabas augi, Photo by Huy Phan from Pexels

Karstā laikā visi meklējam, kur veldzēties. Arī augiem ir ļoti svarīgi nodrošināt pietiekamu daudzumu ūdens, jo tas ārkārtīgi ātri iztvaiko. Un tomēr augu laistīšanai un kopšanai karstā laikā ir jāievēro savi ierobežojumi, pretējā gadījumā var panākt ātru augu iznīkšanu.

Uzturi augstu mitruma līmeni

Augus, kuriem patīk augsts mitruma līmenis (daudziem epifītiem un tropu augi), bieži vajadzētu karstuma periodos aprasināt. Var arī piepildīt seklu trauku ar oļiem, ieliet tajā ūdeni un uzlikt sava auga podu augšpusē. Tas augam izveidos nedaudz mitru mikroklimatu, kas nodrošinās mitrumu un palīdzēs Taviem augiem izdzīvot karstās dienās.

Laisti augus bagātīgi

Pareiza laistīšana ir atslēga telpaugu kopšanai un to izdzīvošanai karstumā. Lai gan pārmērīga laistīšana ir visefektīvākais veids, kā nogalināt savu telpaugu, siltuma un saules ietekmē ūdens iztvaiko no augsnes daudz ātrāk. Gatavojoties karstuma vilnim, pārliecinies, ka augi ir pietiekami dziļi aplieti - ja tos laistīsi pārāk ātri vai nepietiekami, bieži vien tikai augsnes augšdaļa kļūst mitra, bet pārējā daļa pārplūst pāri auga puķu podam vai gar apkaltušo auga zemes daļu puķu podā. Pārliecinies, ka ūdens faktiski uzsūcas, lēnām laistot un ļaujot augam pēc laistīšanas 10-20 minūtes uzsūkt lieko ūdeni traukā.

Pārbaudiet savu augu augsnes mitruma līmeni biežāk nekā parasti, izmantojot mitruma mērītāju vai izmantojot uzticamo “pirksta testu” - ūdeni, kad augsne lielākoties ir sausa 8 – 10 cm dziļumā. Pievērs uzmanību augsnei puķu podu iekšpusē malās - ja starp augsni un puķu poda malu ir atstarpe, ir pienācis laiks laistīšanai!

Atceries, ka arī gaisa kondicionēšana var izžāvēt tikpat ātri kā saule.

Noēno augus

Arī augi saņem saules apdegumus. Augi, kas dzīvo uz dienvidiem un rietumiem vērsto logu palodzēm, saņem īpaši spilgtu D vitamīna devu. Bet, tā kā Tu nevarat uzlikt sauļošanās krēmu uz to lapām, labāk tos pārvietot mazliet tālāk no liga, lai pasargātu tos no šī tiešā saules trieciena. Tas attiecas arī uz sukulentiem un kaktusiem, kas arī nav pieraduši pie tiešas saules.

Nodrošini vēsumu

Ja kādreiz esi juties vājš karstumā, iedomājieties, kā jābūt Taviem augiem! Dari visu iespējamo, lai augi netiktu pakļauti tiešiem saules stariem un nebūtu novietoti karstākajā istabas stūrī. Karstā laikā tos jāpārvieto prom no logiem vai pat uz citām, vēsākām telpām.

Tas var šķist pretrunīgi, bet labākais veids, kā uzturēt māju vēsu karstumā (pieņemot, ka nav gaisa kondicionētāja), faktiski ir aizvērt logus dienas laikā, un atvērt tos naktī, kad laukā atdziest. Tādā veidā izdosies iegūt par dažiem grādiem vēsāku māju, Tu jutīsieties daudz labāk, un tāpat būs arī Taviem augiem!

Nemēslo augus karstā laikā

Lai gan mēslojums ir Tavu augu draugs, karstā laikā augs ir vasaras izdzīvošanas režīmā, tas nemeklē papildu barības vielas un nav gatavs tās izmantot. Pagaidi, līdz laiks nedaudz atdziest, un tad mēslo to!

Karstā laikā nepārstādi augus

Pārstādīšanas laikā lapas vienmēr tiek nedaudz novājinātas. Šī iemesla dēļ pārstādīšana var neizdoties, un augs var aiziet bojā.

Neapgriez augu

Kāpēc gaidīt, kamēr bojātās lapas un stublāji tiek apgriezti, līdz karstuma vilnis pāriet? Kaut arī neliela atzarošana šur tur bieži palīdz augam stimulēt jaunu atvašu augšanu, karstuma viļņa laikā nav labākā izvēle. Kad apstākļi atkal normalizēsies, savītušās lapas var atjaunoties. Un, protams, atzarošana patiešām rada nelielu stresu Tavam augam. Vislabāk ir nogaidīt, līdz temperatūra nedaudz atgriežas normālā diapazonā, pirms nocirst lapas un stublājus.

Iemācieties atpazīt auga stresu

Visbeidzot, bet, protams, ne mazāk svarīgi ir tas, ka esi gatavs agri ieraudzīt problēmas, lai apturētu tās, pirms augs aiziet bojā. Kopējās stresa pazīmes, kas jāpatur prātā augu kopšanai vasarā, parasti ir saistītas ar pārāk lielu siltumu un pārāk mazu ūdens daudzumu:

  • Tropiskie augi, īpaši tie, kuriem ir maigas lapas, parasti nokalst, pakļaujoties pārāk lielam karstumam.
  • Lapotne, kas kādreiz bija spilgti zaļa, stresa gadījumā var izskatīties bāla.
  • Saules apdegumi izpaužas dažādos veidos, bet bieži izskatās kā raupji brūni vai dzelteni plankumi uz lapām un/vai kātiem.
  • Ziedi un lapas bieži nokrīt vai dzeltē, kad augs ir stresā.

Lasi arī:

Istabas augi, Photo by Huy Phan from Pexels

Istabas augi, Photo by Huy Phan from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas