Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā notīrīt sūnas un ķērpjus no jumta?

Sūnas uz jumta, Image by Georg Schober from Pixabay

Sūnas uz jumta, Image by Georg Schober from Pixabay

Sūnas un ķērpji uz jumta mājai piešķir nedaudz pasakainu skatu. Bet patiesībā skaistais, apsūnojušais jumts ir īsta dzeloņsāpe mājas saimniekam. Sūnas jumtam ir gluži kā parazīts, kas to visai ātri pārņem un sabojā, tādēļ tās no jumta jānotīra.

Kāpēc sūnas nedrīkst atstāt augam uz jumta?

Ainaviskās sūnas un ķērpji veido nelabvēlīgu mikroklimatu zem tiem. Tās spēj sabojāt jebkura veida jumtu, sākot no dakstiņu jumta līdz pat metāla jumtam. Ar laiku sūnas un ķērpju dēļ jumtā rodas neatgriezeniski bojājumi, un tas kalpo krietni mazāku laiku, kā no sūnām attīrīts jumts. Spēcīgās sūnu saknes gan bitumena, gan dakstiņu jumtu plāksnēs uztur mitrumu. Tas sasalstot sabojā jumta plāksnes, māla jumtu plāksnes sāk drupt, metāla jumtam ķērpji noēd jumta krāsojumu un veidojas korozija. Sūnās viegli saķeras dažādas koku sēklas un sāk dīgt, kā rezultātā koka saknes var sabojāt ne tikai jumta segumu, bet visu jumta konstrukciju.

Parasti jumts apsūnojas tieši ziemeļu pusē, tādēļ šo jumta seguma pusi noteikti vajadzētu apsekot biežāk. Ja mani, ka jumts sācis apsūnot, to noteikti jānotīra mehāniski vai ar biocīdiem.

Mehāniskā jumta tīrīšana no sūnām un ķērpjiem

Dažādu gružu nostumšanai no koka, māla, betona un nekrāsota metāla jumta seguma var izmantot metāla špakteli vai birsti. Pēc tam to mazgā ar ūdeni. Krāsota metāla un akmens smalces jumta segumu gan nedrīkst tīrīt ar metāla špakteli un birsti.

Mehāniski jumtu vieglāk notīrīt ar augstspiediena ūdens strūklu, piemērojot tās spiedienu atbilstoši jumta segumam. Ar akmens smalci klātu jumta virsmu strūkla nedrīkst būt spēcīga, pretējā gadījumā noskalos akmens smalces pārklājumu. Nebūs nekāds grēks, ja ūdenim pievienosi kādu mazgāšanas līdzekli, piemēram, auto mazgāšanas šampūnu. Tad būs vieglāk noskalot dažādus netīrumus. Mazgāšanu ar strūklu jāsāk no jumta kores, virzot uz leju. Jumtu var nomazgāt arī bez augstspiediena strūklas, izmantojot saru birsti jeb slotu garā kātā un mazgājot ar ūdeni, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis. Virsmu tāpat kā izmantojot augstspiediena strūklu mazgā, virzienā no augšas uz leju.

Jumta attīrīšana no sūnām un ķērpjiem ar ķīmiskiem līdzekļiem

Veikalos iespējams iegādāties dažādus ķīmiskos preperātus, kurus, sekojot lietošanas pamācībām, izmanto uz jumta, lai atbrīvotos no sūnām. Tomēr, kā jau ķīmija, tie satur arī tādas vielas, kurām nebūtu vēlams nokļūt ūdenstilpnēs, notekūdeņos un arī Tavā piemājas dārzā. Ja izvēlies cīnīties ar sūnām ar ķīmiskiem preperātiem, aicinām pārskatīt to sastāvu un izvēlēties dabai draudzīgākos līdzekļus.

Zināms, ka sūnām patīk augt skābas vides apstākļos. Lai sūnas neaugtu un ietu bojā, pie jumta kores piestiprināmas kapara plāksnes. Tās jonizē lietus ūdeni, neitralizējot skābu vidi.

Kas jāievēro, tīrot jumtu?

Atgādinām, ka tīrot jumtu vienmēr jāievēro drošības pasākumi. Jāizvairās no tiešas kāpšanas, staigāšanas pa jumtu. Tā vietā var izmantot piemērotas kāpnes vai atbilstošas virvju drošības sistēmas.

Izmantojot ķīmiskus līdzekļus jumta tīrīšanai, jānodrošina sevi ar to neieelpošanu, nenokļūšanu uz ādas, acīs un mutē – izmanto piemērotu sejas masku un pietiekami biezus gumijas cimdus!

Drošāk būs, ja jumta tīrīšanu uzticēsi speciālistiem.

Lasi arī:

Sūnas uz jumta, Image by Georg Schober from Pixabay

Sūnas uz jumta, Image by Georg Schober from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas