Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā rūpēties par peonijām vasarā

Beidzot skaisto peoniju ziedoņa laiks ir sācies! Dažas šķirnes jau zied , bet vairākas vēl tik pumpuros, un kuru katru dienu tie atplauks brīnumskaistos ziedos, kas piepildīs gaisu ar saldu peoniju smaržu. Kā par šīm skaistajām puķēm rūpēties, lai tās priecētu maksimāli ilgi?

Balstu uzstādīšana peonijām

Tiklīdz peonijas paaugušās, un tām izveidojas pumpuri, peonijas sāk gāzties. Pilnie pumpuri un ziedi ir tik lieli, ka savu smagumu bieži pati puķe nespēj nest, tādēļ tai jāpalīdz noturēties, atbalstot. Nereti var novērot skatus, kad pēc vēja un spēcīga lietus, smagās, krāšņās ziedu galvas pieplok pie zemes. Balstu uzstādīšana ir būtiska, ja vēlies priecēt acis ar peoniju krāšņumu maksimāli ilgi. Par balstu var kalpot vai nu speciālie, dārzniecības veikalos nopērkamie balsti, vai vari izveidot pats. Par balstu noder vecs sētas fragments, var arī iespraust ap peonijām koka kātus, ap kuriem perimetrā apsien izturīgu, platu striķi, veidojot balstu puķēm. Der dažādi risinājumi. Tomēr jāievēro, ka uz ar pašdarinātiem balstiem, neveiksmīgi izvēloties materiālus, piemēram, pavisam tievus, tievas stieples, noliekušies ziedkāti var lūzt.

Balsti nepieciešami senajām, vecajām peoniju šķirnēm. Krūmpeonijas nav nepieciešams balstīt. Tāpat tas nav jādara arī ar selekcionētām peonijām, kurām ir ļoti izturīgi kāti.

Peoniju laistīšana

Peonijas mīl bagātīgi padzerties, tādēļ tās nav vēlams iekaltēt. Regulāra laistīšana ir viens no priekšnosacījumiem, lai peonijas ziedētu patiešām bagātīgi. Turklāt laistīšanai jābūt bagātīgai, nevis rasināšanai ar mauriņa laistītāju, jo peonijām ir dziļa sakņu sistēma, līdz kurai bieži vien ūdens nenokļūst. Ņem vērā, ka peonija ziedēšanas laikā bagātīgi sakuplo. Kuplojums aiztur ūdens piekļuvi vietā, kur tās ieaug zemē. Nevajadzētu paļauties uz to, ka ar lietu būs pietiekami, lai Tava peonija būtu padzērusies. Neslinko un pārbaudi kārtīgi zemes mitrumu zem peoniju kuplajām lapām. Labāk laistīt peoniju retāk, bet bagātīgi – vairākkārtīgi vienā reizē, nekā sekli un bieži. Tas ne tikai garantēs, ka Tava peonija saņems ūdeni dziļākajā saknītē, bet arī mazinās puves rašanās iespēju. Turklāt peonijām nav piemērots pavisam, ledaini auksts ūdens, piemēram, no akas vai dziļurbuma. Ņem vērā, ka peonijas mēdz izplest saknes tālāk par savu augšanas perimetru, tādēļ padzirdi peoniju arī ap pašu augu.

Peoniju mēslošana

Peonijas mēslo pavasarī pirms ziedēšanas ar slāpekļa mēslojumu. Var mēslošanai izmantot arī minerālmēslus vai nezāļu uzlējumus, piemēram, šķaidītu nātru vircu. Kad peonijas mēslotas pirmo reizi, mēslošanu atkārto ne ātrāk kā pēc nedēļas, bet vēlams 10 dienu laikā. . Ja augsne nav pietiekami auglīga, tai var pievienot nedaudz kompostu, tomēr par komposta lietošanu peonijām viedokļi atšķiras. Ir pieredzējuši peoniju audzētāji, kas neiesaka lietot kompostu šiem augiem. Vasarā peonijas mēslo trešo reizi – divas nedēļas pēc peoniju uzziedēšanas ar mēslojumu, kas satur arī kāliju un fosforu. Bet drošāk izmantot speciālos peoniju mēslošanas līdzekļus, sekojot instrukcijai.

Peoniju kaitēkļi un slimības

Biežākie peoniju kaitēkļi ir laputis, tomēr mēdz iemesties arī citi kukaiņi. No tiem pasargāt augu var apsmidzinot to ar 1% Bordo šķīdumu, kas pasargā augu arī no sēnītēm. Bet dabīgiem, mājās pieejamiem līdzekļiem, var izmantot arī pelnu šķīdumu, apsmidzinot augu ar to.

Peonijām mēdz iemesties arī ziedkāta puve, ko bieži vien kuplā lapojuma dēļ auga saimnieks pamana par vēlu. Ja nav laikus apturēta puve, bojātos auga lakstus izrauj, bet to vietā pieber augsni. Pret sēnītēm var izmantot dārza veikalos pieejamos augu fungicīdus vai jau minēto pelnu šķīdumu – pelnus ar ūdeni, vai apbērt augu ar tīriem pelniem (šī metode gan noder tikai līdz augs izaudzis līdz 10cm).

Lasi arī:

  • Dārzs – mājas skaistākā rota
  • Trīs vienā - Izturīgākās, smaržīgākās, skaistākās rožu šķirnes
  • Kā stiprināt emocionālo līdzsvaru dārza darbos

Peonija, Image by Couleur from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas