Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas notiek mūsu smadzenēs, kad uzsākam diētu?

Ir tik daudz ieteikumu, kā kļūt slaidam, ko ēst, ko neēst… Tomēr tiem visiem pamatā ir vecā patiesība: lai zaudētu svaru, jāpatērē vairāk kaloriju nekā uzņemam. Skaidrs ir viens – vai nu kļūstam aktīvāki un tērējam vairāk enerģijas, vai pārskatām ēdienkarti. Diemžēl ne viss ir tik rožaini un viegli kā sākumā šķiet. Jā, mēs varam atteikties no čipsu pakas, aizmirst šokolādi un vēl virkni prieku, skriet un vingrot regulāri… līdz beidzot esam tā nomocījušies, ka “noraujamies” un uzņemam svaru atpakaļ ar uzviju.

Pastāv uzskats, ka ķermeņa svaru regulē smadzenes, kas reizēm sāk cīnīties pret svara samazināšanu. Ikreiz, kad mūsu svars pieaug, iejaucas smadzenes, kas norāda uz rāmi, kādam vajadzētu būt ideālajam svaram. Jāsaprot, ka runa nav tikai par svaru, bet arī par taukiem. Smadzenes mēra mūsu tauku līmeni, turklāt katram cilvēkam līmenis, pie kura viņš jūtas vislabāk, ir atšķirīgs un ne vienmēr tas sakrīt ar ideālo ķermeņa masas indeksu, uz kuru tā tiecamies. Ja būsim nomocījušies ar diētām tik ļoti, ka fiziski jutīsimies noguruši un neomā, iespējams, ka mūsu smadzenes iejauksies arī šajā brīdī un mēs sāksim izjust badu.

Izjūtot bada sajūtu, smadzenes reaģē un palielinās izsalkums. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ esot badā, mēs riskējam apēst pārlieku daudz. Šajā brīdī ķermenis palēlina vielmaiņu, jo sāk taupīt enerģiju, bet izsalkuma sajūta aug augumā un tad vienā brīdī tu attopies, ka stāvi virtuvē un ēd cīsiņus tieši no pakas un pat vairs nenojaut, cik esi tos apēdis. Sanāk, ka diēta ir viens no ātrākajiem veidiem, kā… iegūt svaru? Ar Yo-Yo efektu ilgtermiņā saskārušies ļoti daudzi cilvēki, kas ievērojot diētas, samazinājuši svaru, un uzņem to atpakaļ dažu gadu laikā. Ja Diēta ir bijusi paŗāk stresa pilna, tad ar aliku mēs iemācāmies ignorēt izsalkumu, bet vienlaikus arī zaudējam prasmes ieklausīties savā ķermenī. Rezultātā daudz biežāk ir risks, ka mēs tiksim pakļauti emocionālas ēšanas, ēšanas garlaicības dēļ u.c.neracionālu iemeslu dēļ, kas nav saskaņā ar to, ko vēlas un kas nepieciešams mūsu ķermenim.

Lai zaudētu svaru – ļauj smadzenēm justies komfortabli

Ne vienmēr darbosies ieteikums “ēst mazāk”, ja tas liks tev justies stresā un diskomfortā. Tādēļ svarīgāk ir sākt ar ēdienkartes pārskatīšanu – izvēlēties pārtiku ar zemāku kaloriju skaitu, zemāku tauku saturu, kas ļaus nodrošināt sāta sajūtu un izvairīties no bada. Turklāt jāpiedomā arī pie gatavošanas veida – nav jēgas ēst dārzeņus, kas paši par sevi, protams, ir veselīgi, ja tos grilē vai cep eļļā. Tāpat – tā vietā, lai ēstu sāļos riekstiņus, izvēlies vienkārši riekstus!

Atpazīsti savu ēšanas stilu un ieklausies ķermenī. Tas ievērojami palīdzēs samazināt stresu. Piemēram, ja Tev uznāk vēlme pēc saldumiem – neliedz sev kādu šokolādes gabaliņu vai cepumu, taču neaizraujies! Apzinies, kurā brīdī Tu ēd, jo patiešām esi izsalcis un kad tā vairāk ir emocionāla ēšana vai garlaicības mazināšanas instruments.

Izvēlies un izmanto arī citus svara zaudēšanas paņēmienus, kas nav saistīti ar diētu – tie ir: regulāras fiziskas aktivitātes, stresa pārvaldība un pareiza gulēšana. Tiem ir milzīga nozīme panākumu gūšanā, turklāt arī Tavas labsajūtas nodrošināšanā. Katrā ziņā, mēs noteikti būtu veselīgāki, ja sāktu koncentrēties nevis uz ciparu, ko rāda svari, bet uz veselīgāku uzvedību attiecībā pret savu ķermeni.

Izlasi arī:


Diēta, Smadzenes, Photo by Pablo Merchán Montes on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas