Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Ķēdes eļļa žāģim - kam jāpievērš uzmanība?

Motorzāģis, smērvielas un eļļas, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Motorzāģis, smērvielas un eļļas, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Motorzāģu eļļa ir svarīga zāģa apkopē - tā nodrošina aizsardzību pret berzi, novērš aizsērēšanu, uztur zāģa detaļas tīras un pagarina ķēdes kalpošanas ilgumu. Ja motorzāģim trūkst eļļas, tas ļoti ātri izdegs. Ķēdes eļļa mazina ķēdes berzi, kas rodas ķēdei griežoties ap stieni ārkārtīgi lielā ātrumā. Tāpat jāņem vērā, ka dažādos gadalaikos ir jāizmanto dažādas eļļas - ja darbs ir paredzēts lielās temperatūras svārstībās, jāizvairās no eļļām, kas temperatūras izmaiņu dēļ maina viskozitāti.Kas vēl jāzina par ķēžu eļļu un smērvielām?

Vasaras un ziemas eļļa motorzāģu ķēdei

Motorzāģu ķēdes eļļa ir jāmaina atkarībā no sezonas. Vasaras eļļa ir smagāka, bet ziemas eļļa ir vieglāka. Ja Jūs neizmantosiet sezonai atbilstošu eļļu, motorzāģa ķēde var kļūt sausa un līdz ar to – nopietni bojāta.

Vasarā izmantojamā zāģa eļļa ir biezāka, lai palīdzētu tai pielipt pie zāģa detaļām, pretējā gadījumā tā ātri vien atdalītos no zāģa un nepietiekami eļļotu to, jo karstumā eļļa kļūst šķidrāka. Ziemā izmantojamā zāģa eļļa ir plānāka dažādu iemeslu dēļ – to ir vieglāk ieliet motorzāģī un tā joprojām labi cirkulēs arī aukstā temperatūrā, tas ir svarīgi, zinot, ka aukstumā eļļa sabiezē.

Katram ražotājam ir savi ieteikumi par to, kāds eļļas tips un pakāpe jāizmanto viņa ražotajam motorzāģim, tāpēc, izvēloties eļļu savam motorzāģim, skatiet īpašnieka rokasgrāmatu. Motorzāģu ražotāji nereti arī paši izgatavo stieņu un ķēžu eļļas, kas īpaši piemērotas viņu ražotajai tehnikai, lai pagarināto tās kalpošanas laiku. Taču īpašnieka rokasgrāmatā vienmēr tiek norādītas arī alternatīvas, lai jūs zinātu, kāda veida eļļu ir ieteicams lietot.

Pārbaudiet, vai jums ir pareizā eļļa, kas piemērota gaisa temperatūrai, kurā strādājat. To izdarīt ir vienkārši – paturiet zāģi apmēram 10 cm no koka celma vai baltas lupatas, un vienu minūti pagrieziet motoru līdz aptuveni 75 procentu droseļvārstam. Uz objekta, uz kuru vērsiet zāģi, jāveidojas līnijai, kas norāda, ka eļļa brīvi plūst.

Neizmantojiet zāģim lietotu motoreļļu

Nekad neizmantojiet atkārtoti lietotu motoreļļu, jo tai trūkst pietiekamas viskozitātes ķēdes eļļošanai. Nepareiza eļļa būs ķēdes un ķēdes, piedziņas zobrata, kā arī sajūga komplekta bojājumu cēlonis. Tas galu galā sabojās zāģi. Noteikti nedrīkst izmantot eļļu, kas atkārtoti izmantota un pārstrādāta no automašīnām, laivām vai citiem dzinējiem. Šī lietotā eļļa satur mikro metālu daļiņas, kas darbojas kā abrazīvas vielas. Tā nepalīdz samazināt berzi, drīzāk to palielina. Arī pārstrādātas motoreļļas efektivitāte ir mazāka.

Eļļa elektriskajam ķēdes zāģim

Liekas - kāpēc gan vajadzīga eļļa elektriskajā motorzāģī, ja tas neizmanto degvielu un darbojas ar elektrību? Eļļai, ko izmanto elektriskajos motorzāģos, ir paredzēts pavisam cits mērķis. Elektriskie ķēdes zāģi savu enerģiju iegūst no elektriskā avota, tāpēc to darbībai nav nepieciešama degviela. Ja lielākajai daļai gāzes ķēdes zāģu nepieciešama iepriekš sajaukta degvielas un eļļas proporcija, tad elektriskajiem ķēdes zāģiem šī eļļa nav nepieciešama, bet stienis un ķēde vienalga ir pareizi jāieeļļo. Elektriskajiem ķēdes zāģiem stienim un ķēdei tiek izmantots tāds pats eļļošanas veids kā ar motoru darbināmiem motorzāģiem. Eļļu izmanto kā elektriskā motorzāģa stieņa un ķēdes smērvielu, lai mazinātu berzi, kas rodas zāģēšanas laikā. Ja netiek piegādāts pietiekams daudzums eļļas un ķēdes zāģa stienis un ķēde nav pareizi ieeļļota, pieaugošais berzes daudzums var sabojāt zāģi. Smērvielas arī palīdz motorzāģim darboties labāk nekā parasti un palielina ķēdes kalpošanas laiku.

Daži papildus padomi zāģu eļļas izvēlē un lietošanā

Ja redzat, ka no motorzāģa stieņa izplūst dūmi vai ja tie kļūst karsti, šīs ir pazīmes, kas norāda, ka zāģim trūkst nepieciešamais eļļas kā smērvielas daudzums.

Lai samazinātu berzi un novērstu bojājumus, eļļai, ko lietojat savam motorzāģim, labi jāsaķeras ar ķēdi visā tās garumā. Dažas eļļas novērš arī sulas un gružu pielipšanu pie stieņa un aizsērējumu rašanos.

Kad motorzāģis darbojas pareizi, tas izmet eļļas plūsmu no stieņa uz visu, kas atrodas tā ceļā. Ja eļļa ir veidota uz naftas bāzes, tas var kaitēt dabai, tādēļ ir izstrādātas un pieejamas arī augu izcelsmes ķēžu smērvielas.

Kvalitatīva eļļa un smērvielas

Katrā ziņā, ļoti svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvu motoreļļu un smērvielas ikvienam instrumentam un tehnikai – kā zāģim tā pļaujmašīnai vai savam auto.

Plašu un kvalitatīvu eļļu smērvielu klāstu piedāvā uzņēmums Baltoil, kas sadarbojas ar augstākās klases vadošajiem Ziemeļvalstu ražotājiem, piemēram, Neste un Teboil. Preču sortiments ir plašs, sākot no auto kosmētikas, līdz dažādām eļļām gan automašīnām, gan kvadracikliem, motorolleriem, kāpurķēdēm, traktoriem, zāles pļāvējiem un citai tehnikai.

Noteikti izlasi arī:

Eļļas maiņa automašīnai – cik bieži tā jāveic un kā izvēlēties?

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...