Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Svītrainā nejaucene kolorādo vabole – kā no tās pasargāt kartupeļu vagas?

Lai arī koša un vizuāli neparasta, kolorādo vabole jeb kartupeļu lapgrauzis var izdarīt milzu postījumus gan pāris kartupeļu vagām mazdārziņos, gan tupeņu laukiem, kas stādīti peļņas nolūkos. Savairojušās, tās var nograuzt lakstus, atstājot vien plikus kātus, tā būtiski ietekmējot arī kartupeļu ražu. Siltās ziemas dēļ, šogad vaboles savairojušās īpaši daudz un kartupeļu laukos vai čum un mudž no vaboļu kolonijām. Kā no nejaucenēm tikt vaļā? Kādas ir efektīvākās metodes, lai pasargātu stādījumus?

Vaboles pārziemo augsnē parasti 30 līdz 35 cm dziļumā, bet aukstākās ziemā pat 1 m dziļumā. Izlido tās parasti maijā vai jūnijā, kad aktīvi dej olas kartupeļu lapās (viena mātīte var izdēt līdz pat 500 olām.) Turklāt, Latvijas apstākļos, gadā var attīstīties pat vairākas kolorādo vaboļu paaudzes. Sākumā kāpurs ir sarkans, bet vēlāk tas kļūst dzeltenoranžs. Pieaugusi vabole ir 10 līdz 12 mm gara, ar apaļu, oranži dzeltenu virspusi, plakanu apakšpusi un 10 garenām melnām svītrām uz segspārniem. Saulainas dienas un siltums ir olu dēšanai vislabvēlīgākais laiks, kad tās savairojas īpaši daudz. Vaboles nav iespējams nepamanīt – ne tikai to košā izskata dēļ, bet arī postījumiem, kurus atstāj uz kartupeļiem – gan neregulārus robus, gan līdz stublājiem nograuztās lapas, no kurām paliek pāri tikai resnākās dzīslas.

Lūk, daži vērtīgi ieteikumi, kā cīnīties ar kolorādo vabolēm:

  • Nelielos stādījumos un mazdārziņos olu dējumus un kāpurus var iznīcināt mehāniski, tos no lauka nolasot. Turklāt jānolasa un jāiznīcina arī vaboļu oliņas, kas paslēpušās lapu apakšpusē. Arī pēc nolasīšanas lauks ik dienu jāpārbauda, lai pārliecinātos, vai vaboles atkal nav savairojušās.
  • Lai izvairītos no kolorādo vabolēm, var veikt arī preventīvus pasākumus – piemēram, mazdārziņu vagas ieteicams apkaisīt ar sīpolu mizām vai līdzās kartupeļiem audzēt pupiņas un ķiplokus, kas tik ļoti nepatīk vabolēm.
  • Izvairīties no vaboļu radītājiem bojājumiem palīdz arī augu maiņa. Ja starp iepriekšējā gada un šī gada kartupeļu lauku ir vismaz 100 m liels attālums, tad vasaras sākumā izšķīlušies kāpuri neatrod tuvumā piemērotu barības bāzi un aiziet bojā.
  • Ja nav vēlme lauku miglot ar ķīmiskiem līdzekļiem, labs veids, kā apkarot kaitēkļus, ir kolorādo vaboļu virca. To veido no 20 līdz 30 saspiestām kolorādo vabolēm, kas izšķīdinātas 3-5 litros ūdens. Maisījumam ļauj vairākas dienas nostāvēties un uzrūgt. Pirms izsmidzināšanas uz kartupeļiem, raudzējumu izkāš. Lai šķīdums labāk turētos uz lapām, tam pirms miglošanas pievieno zaļās ziepes vai pāris pilītes šķidrās ziepes. Miglojums jāatkārto vairās reizes, jo tas neiedarbojas uz vaboļu oliņām.
  • Eksperti rekomendē izmantot arī sodas un etiķa šķīdumu, kas būs efektīvs gan pret vabolēm, gan kāpuriem. 10 Litriem ūdens pievieno 100 g sodas un 0.5 litrus galda etiķa. Izšķīdina un apsmidzina kartupeļu lakstus.
  • Var izmantot arī dažādus augu uzlējums – nātru, skuju ekstraktus, biškrēsliņu, vībotnes, salvijas vai kaņepju uzlējumu, kuru izsmidzina uz kartupeļu lakstiem.
  • Ja vaboles savairojušās īpaši lielā daudzumā un lapas nograuztas vidēji 8 līdz 10% apmērā, jāķeras pie “smagākas artilērijas” un cīņā ar tām jālieto insekticīdi.
Noskaties arī video - kādu postažu kolorado vaboles nodarījušas Magones laukos!

Lasi arī:

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas