Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zāles pļaušana ir populārākais dārza darbs - 7 ieteikumi efektīga mauriņa kopšanā

Mauriņš. Foto:Pixabay.com

Mauriņš. Foto:Pixabay.com

Dārza iekopšana un ikdienas dārza darbi Latvijā ir kļuvuši par jaunu hobiju, kas kalpo ne tikai kā fiziska aktivitāte un izkustēšanās, bet arī kā patvērums un sava veida meditācija. Kā liecina pētījumu aģentūras "Norstat" un tīrīšanas iekārtu ražotāja "Kärcher" veiktās aptaujas* rezultāti, lielākoties cilvēki dārza darbiem nedēļā velta 1-5 stundas, un visbiežāk tā ir zāles pļaušana.

No respondentiem, kuriem pieder kopjama āra teritorija, lielākā daļa (87%) ir norādījuši, ka tajā atrodas zāliens jeb mauriņš, 83% respondentu teritorijā atrodas puķudobes un košumkrūmi, 75% - arī koki. Nedaudz mazāk aptaujas dalībnieku norāda, ka viņiem pieder sakņu dārzs, dažādi krūmi un dzīvžogs, kā arī siltumnīcas.

Lai arī zāliena kopšana šķiet vienkāršākais dārza darbs, ir vairāki pamata nosacījumi, kas jāņem vērā, lai zāliens tiešām sagādātu prieku un atbilstu saimnieku vajadzībām un gaumei. Ar svarīgākajiem padomiem mauriņa kopšanā dalās "Skaisto Dārzu Darbnīcas" ainavu arhitekte Dace Laiva.

1. Labs mauriņš sākas jau pirms zāles

"Ilgstoši laba zāliena kvalitāte atkarīga no augsnes ielabošanas un sagatavošanas tā ierīkošanas laikā. Netaupiet uz augsnes sagatavošanu un kvalitāti, tas attaisnosies daudzu gadu garumā," piekodina Dace Laiva. "Jau plānojot dārzu, izvairieties no grūti pļaujamām vietām, piemēram, teritorijām gar ēku sienām vai apkārt daudziem vientuļiem augiem dārzā."

Vairāk nekā trešajai daļai aptaujas dalībnieku jeb 39% pieder iekopjama āra teritorija līdz 600 m2. Aptuveni piektajai daļai jeb 19% teritorijas lielums ir 601-1000 m2 robežās, pārējiem - lielāks. "Jo mazāka ir dārza teritorija, jo rūpīgāk jāpārdomā tās plānojums, savas vēlmes un vajadzības. Pirms izvēlēties augus, jānoskaidro to pieauguša auga izmēri, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem," saka ainavu arhitekte Dace Laiva.

2. Jāpļauj regulāri

"Pirmkārt, jāsaprot, kādu zālienu vai zālāju vēlaties redzēt un iekopt. Visvairāk darba prasīs intensīvi kopts zāliens jeb mauriņš. Tā ir mākslīgi veidota augu sabiedrība, kas sastāv no stiebrzālēm. Intensīvi kopts zāliens ļoti regulāri jāpļauj, tā zāles stiebru ieteicamais garums ir 3-7 cm," teic ainavu arhitekte.

Pašlaik, vasaras sākuma sezonā, dārzos tiešām visbiežāk tiek pļauta zāle, norāda 72% respondentu. Pēc tam seko dobju ravēšana, zāliena un dobju laistīšana, siltumnīcas darbi, kā arī krūmu apgriešana, t.sk. dzīvžogu veidošana. 42% atzīst, ka zāli pļauj reizi divās nedēļas, nedaudz vairāk nekā trešdaļa respondentu zāli pļauj reizi nedēļā. 9% respondentu zāles pļaušanai velta lielāku uzmanību un dara to divas reizes nedēļā, taču tikai 2% zāli pļauj trīs reizes nedēļā.

"Regulāri koptu dārzu būs vieglāk uzturēt, tas prasīs mazāk laika un spēka. Arī augi šādā, regulāri aprūpētā dārzā jutīsies daudz labāk," saka Dace Laiva.

3. Zālei jāļauj arī augt

"Svarīgākā lieta, ja vēlamies iegūt un uzturēt skaistu zālienu - ik reizi to pļaujot, nedrīkst nopļaut vairāk nekā 1/3 no zāles stiebru garuma. Lielākā kļūda zāliena kopšanā ir reta un zema zāliena pļaušana. Šādi rīkojoties, ātri vien iegūsiet sliktas kvalitātes zālienu," stāsta Dace Laiva.

4. Nopļauto zāli var arī nesavākt

"Regulāri pļaujot un ievērojot pļautās zāles garumu, nopļautais zāliens nav jāsavāc. Nopļautie zāles stiebri saulītē ātri izžūst un nekādus bojājumus zālienam nenodara," norāda ainavu arhitekte.

5. Darbus atvieglo pareiza instrumentu izvēle

"Mazos dārzos piemērotākais instruments pļaušanai būs rokas pļaujmašīna. Taču kārtīgam saimniekam vienmēr būs noderīgi vairāki instrumenti: pļaujmašīna lielām zāliena platībām, trimmeris vai motorizētas šķēres appļaušanai gar dobēm, gar koku stumbriem, akmeņiem," iesaka Dace Laiva.

Aptauja apliecina, ka speciālistes padomi realizējas dzīvē - zāles pļaušanai vairums jeb 77% respondentu izmanto stumjamo zāles pļāvēju, savukārt 48% respondentu zāles pļaušanai izmanto trimmeri, tāpat pļaušanas darbos uzticams palīgs ir zāles pļaušanas traktors.

"Pēdējo divu gadu notikumu ietekmē ir krietni pieaugusi cilvēku interese doties ārpus pilsētas un savu brīvo laiku aktīvi pavadīt dabā. Cilvēki ir mainījuši savus paradumus un daudzi no viņiem labprāt atgriežas savās lauku teritorijās, kur velta daudz laika to iekopšanai, atjaunošanai un uzlabošanai. Arī savos veikalos esam novērojuši lielāku interesi par dārza tehniku un instrumentiem, jo dārzkopība daudziem cilvēkiem ir kļuvusi par jaunu hobiju. Tā kā mūsdienu cilvēks ir pieradis pie maksimāla komforta, dārzu saimnieki meklē arī modernus dārza tehnikas risinājumus, kas būtu ergonomiski, ērti, viegli pārvaldāmi, klusi un draudzīgi dabai. Tieši tādēļ mūsu veikalos ir pieejamas dārza iekārtas ar nomaināmo akumulatoru sistēmu - pļaujmašīnas, trimmeri, ķēdes zāģi, dzīvžogu šķēres, zaru šķēres, lapu pūtēji un daudzi citi instrumenti. "Kärcher" nomaināmais akumulators ir īpašs - tam ir LCD displejs, kas sniedz informāciju par atlikušo darbības un uzlādes laiku, kā arī akumulatora ietilpību," stāsta "Kärcher SIA" valdes priekšsēdētājs Andrejs Masulis.

6. Neaizmirsti par mēslošanu un citiem darbiem

"Intensīvi pļaujot zālienu, tas patērē ļoti daudz barības vielu, jo nepieciešams spēks atkal ataugt. Tādēļ zāliens regulāri jāmēslo, vismaz reizi sezonā jāveic aerācija un zāliena nogrābšana, lai atbrīvotos no sūnas un starpslāņa, kas veidojas no atmirušajiem zāles stiebriem. Tāpat no zāliena jāizravē nezāles, lai tās nepārņemtu zaļo paklāju," iesaka speciāliste.

7. Pļavas tipa zāliens prasa citu pieeju

"Ja vēlaties dabai tuvāku zālienu, tad tajā iederēsies arī kādi zemi ziedaugi un platlapji, ko intensīvi koptā mauriņā mēs uzskatītu par nezālēm. Šādu zālienu līdzenā vietā var iekopt, sākot pļaut esošo zāli. Pļaujot izzudīs tās augu sugas, kas nespēs paciest pļaušanu, piemēram, gārsas, paliks stiebrzāles un zemie platlapji, piemēram, ceļtekas, baltais āboliņš, ceļmallapas, pienenes, mārpuķītes un citi augi. Šāds zāliens var būt retāk un augstāk pļauts, tam var ļaut ziedēt.

Pļavas tipa zāliens, kurā kopā ar stiebrzālēm aug arī pļavu puķes, būs reti pļaujams (1-2 reizes sezonā). Pirmā pļaušana būs vasaras otrajā pusē, kad ziedaugi būs noziedējuši un izbēruši sēklas zemē, lai augtu un uzziedētu arī nākamajā gadā. Pļaušana ieteicama sausā laikā, nopļauto zāli atstājot nesavāktu 2-3 dienas, lai augi izžūst un izbirst sēklas. Pēc tam pļautais ir jānovāc. Šāda zālāja nopļaušanai būs nepieciešama izkapts, trimmeris vai varbūt pat traktors ar pļaujmašīnu (atkarīgs no platības), jo zāle var būt vairāk nekā pusmetru augsta," saka Dace Laiva.

Noderīgi:

Viss par zālāja aerāciju

Kāpēc rozes jāmēslo arī vasarā


Mauriņš. Foto:Pixabay.com

Mauriņš. Foto:Pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas