Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Individuālā sociālās rehabilitācijas programma augsta riska jauniešiem varētu izmaksāt līdz 7000 eiro mēnesī vienam bērnam

Jauniete. Foto: Unisplash

Jauniete. Foto: Unisplash

Biedrības "SOS Bērnu ciematu asociācija" īstenotā individuālā sociālās rehabilitācijas programma augsta riska jauniešiem varētu izmaksāt līdz 7000 eiro mēnesī vienam bērnam, liecina informatīvais ziņojums par pakalpojumiem augsta riska bērniem līdz "Bērnu un jauniešu drošas mājas" izveidošanai.

Valdība šodien iepazinās ar informatīvo ziņojumu, kurā teikts, ka "SOS Bērnu ciematu asociācija" kopš 2023.gada otrā pusgada īsteno individuālo sociālās rehabilitācijas programmu augsta riska jauniešiem. Šī programma ir veidota bērniem, kuriem ir ilgstoša traumas pieredze, kas var izpausties dažādu uzvedības traucējumu veidā.

Programmas koncepts paredz bērna nošķiršanu no destruktīvās vides, dzīvošanu kopā ar audzinātāju vienā mājsaimniecībā lauku vidē, veidojot pastāvīgas, ilgstošas attiecības, strukturētu ikdienas rutīnu, pilnvērtīgu un saturīgu brīvo laiku, individualizētu un bērna zināšanu un spēju līmenim pielāgotu obligātās izglītības programmas apguvi, sociālā darbinieka atbalstu, kā arī citu speciālistu iesaisti.

Programmas ilgums vienam bērnam ir līdz diviem gadiem. Viens no programmas pamatprincipiem ir apzināta bērna iesaiste un līdzdalība visā programmas īstenošanas gaitā.

Programmas mērķis ir, balstoties uz individuālu bērna vajadzībās balstītu pieeju, vides maiņu un pastāvīgām, ilgstošām attiecībām ar pieaugušo, mainīt ierastos uzvedības un rīcību modeļus, tai skaitā, stiprināt bērna pašregulācijas spējas un prasmes, stiprināt attiecību veidošanas prasmes, veicināt patstāvību, nodrošināt bērna spējām atbilstošu obligātās izglītības apguvi.

Tieslietu ministrija augstu vērtē programmas kvalitāti un programmā iesaistīto ekspertu kompetenci un uzskata šo programmu par ļoti vērtīgu instrumentu darbā ar augsta riska jauniešiem.

Norādot uz programmas augsto kvalitāti, ministrija uzskata, ka ir jāveicina valsts iestāžu sadarbība ar biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija", ņemot vērā biedrības kapacitāti un iespējas palielināt programmā iesaistīto bērnu skaitu.

Veidojot sadarbību ar biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija", bērnu būtu iespējams iesaistīt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa - probācijas novērošana - programmā.

Saskaņā ar likumu "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem" viens no audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem, ko tiesa var piemērot bērnam par izdarīto noziedzīgu nodarījumu, ir probācijas novērošana. Savukārt Valsts probācijas dienests (VPD) probācijas novērošanas laikā piesaista pakalpojumus, kas ir nepieciešami, lai nodrošinātu bērna sociālās uzvedības korekciju un sociālo rehabilitāciju, un finansē šādu pakalpojumu izmaksas.

VPD ir uzrunājis biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija" un izteicis vēlmi sadarboties, iekļaujot programmā bērnus, kuriem ir piemērota probācijas novērošana. Patlaban notiek savstarpējās sadarbības iespēju izvērtēšana.

Bērnus var iesaistīt programmā arī uz pašvaldības institūcijas lēmuma pamata, pašvaldībām sadarbojoties ar biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija". Šobrīd biedrība "SOS Bērnu ciematu asociācija" nodrošina pakalpojumu vairākiem bērniem, sadarbojoties ar Rīgas pašvaldību.

Programmā iesaistāmo bērnu skaits ir atkarīgs no biedrības "SOS Bērnu ciematu asociācija" kapacitātes un iespējām palielināt bērnu skaitu.

VPD dibinot sadarbību ar biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija", programmā provizoriski būtu iespējams iekļaut divus augsta riska bērnus, kuriem ir piemērota probācijas novērošana.

Ja bērnam ir piemērota probācijas novērošana, bērna iesaiste biedrības "SOS Bērnu ciematu asociācija" programmā tiktu finansēta no VPD piešķirtajiem budžeta līdzekļiem.

Ja bērns nav VPD klients, bērna iesaiste programmā ir iespējama, bērna dzīvesvietas pašvaldībai sadarbojoties ar biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija" un sedzot programmas izmaksas no pašvaldības budžeta.

Papildu budžeta līdzekļi programmas finansēšanai nav nepieciešami.

Biedrības "SOS Bērnu ciematu asociācija" īstenotās individuālās sociālās rehabilitācijas programmas izmaksas ir līdz 7000 eiro mēnesī vienam bērnam, bet precīzas izmaksas ir atkarīgas no bērna vajadzībām, norādīts informatīvajā ziņojumā.

VPD veidojot sadarbību ar biedrību "SOS Bērnu ciematu asociācija", bērnu dalība programmā tiktu finansēta no VPD piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Pašvaldību institūciju redzeslokā esošo bērnu iekļaušana programmā varētu būt finansēta no pašvaldības budžeta, pausts informatīvajā ziņojumā.

Jau vēstīts, ka bērna ievietošana "Bērnu un jauniešu drošajā mājā" tiks integrēta audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu sistēmā, un jaunais audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis paredzēs bērna izņemšanu no ierastās vides uz laiku. Taču, atšķirībā no sociālās korekcijas izglītības iestādes, "Bērnu un jauniešu drošā māja" būs konceptuāli atšķirīga gan saturiski, gan procesuāli, gan ideoloģiski.

Jauniete. Foto: Unisplash

Jauniete. Foto: Unisplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas