Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā dezinficēt siltumnīcu?

Siltumnīca, Photo by João Jesus from Pexels

Siltumnīca, Photo by João Jesus from Pexels

Ja siltumnīcu neesi apkopis pietiekami labi rudenī, tad par tās tīrību jāparūpējas agrā pavasarī pirms augu stādīšanas. Katru pavasari ir arī jānovērtē siltumnīcas tehniskais stāvoklis, vai nav ziemas laikā radušies kādi defekti.

Pavasara siltumnīcas tīrīšana un remonts

Ar tīrīšanu viss ir skaidrs – ir jāizvāc pagājušā gada ražas un nezāļu paliekas, ja to nepaspēji izdarīt rudenī. Viss, kas bija īslaicīgie balsti (tapas, aukla sasiešanai), arī būs jāizmet vai jādezinficē.

Plēves siltumnīcas

Ja plēve pārziemoja uz rāmja, tā rūpīgi jāpārbauda. Ja iespējams, labo atrastos bojājumus vai nomaini plēvi daļēji vai pilnībā.

Lai augi iegūtu pietiekami daudz gaismas, plēves pārklājumu ieteicams mazgāt no ārpuses un iekšpuses. Plēve siltumnīcas iekšpusē un rāmis ir jādezinficē. Ja uz ziemu biji noņēmis plēvi no rāmja, tad tos apstrādā atsevišķi, un pēc tam tīram rāmim piestiprina jau tīru plēvi.

Siltumnīcas ar polikarbonātu un ar stiklu pārklātas

Šie materiāli ir stiprāki nekā plēve, taču ziemā tie var tikt sabojāti. Ja bojājumi tiek atrasti, tos jānovērš; ja nav bojājumu, var sākt tīrīšanu un dezinfekciju.

Siltumnīcas dezinfekcija

Katrs vēlas pēc iespējas vairāk aizsargāt augus no iespējamām slimībām un kaitēkļiem. Biežāk izmantotās dezinfekcijas metodes ir fumigācija un mazgāšana jeb izsmidzināšana ar noteiktiem līdzekļiem.

Izmantojot fumigāciju jeb dūmošanu jābūt piesardzīgam un to vislabāk uzticēt ekspertiem, kas ar šo procesu nodarbojas profesionāli. Tas ir smalks process, kas var nodarīt bojājumus gan augsnei, gan pašai siltumnīcai, ja tiek veikts nepareizi, piemēram, fumigācija, izmantojot sēru ir populārākā, bet ne nekaitīgākā. Lai gan tā ir efektīva pret pelējuma un citām sēnītēm, insektiem un atbaida grauzējus, neprofesionāli veikta fumigācija var veicināt siltumnīcas metāla rāmja koroziju un bojāt krāsojumu. Tāpat arī sērs var nokļūt augsnē. Darbojoties ar sēru jāvelk speciāls aizsargkostīms.

Priekšroku pašdarbībai labāk dot smidzināmiem vai uzklājamiem līdzekļiem. Tos var iegādāties veikalā. Ir gan speciālie siltumnīcas tīrīšanas līdzekļi, gan var siltumnīcu mazgāt, smidzināt ar kālija ziepēm, sodas ūdeni (10 l pievienojot ēdammkaroti dzeramo sodu), smidzināt ar kaļķūdeni, to pagatavojot, atbilstoši instrukcijas norādēm. Līdzekļi jāizsmidzina gan uz siltumnīcu iekšējām sienām, gan rāmja, jāļauj līdzekļiem iedarboties vairākas desmitus minūtes, pēc tam bagātīgi jānoskalo ar tīru ūdeni.

Polikarbonāta siltumnīcas skalošanai var izmantot augstspiediena mazgātāju, savukārt stikla siltumnīcai tas nav piemērojams, jo stikls no spiediena var plīst.

Kā dezinficēt augsni siltumnīcā?

Lai dezinficētu augsni, tajā var izkaisīt hlorkaļķi, dzēsto kaļķi, karbīdu, kalcija mēslojums Perlka, kā arī pelnus, apūdeņot ar vara sulfātu vai dzelzs sulfāta šķīdumiem vai izmantot probiotiskos šķīdumus, mikroorganismu mēslošanas līdzekļus un botāniskos ekstraktus.

Noderīgi dārzniekiem:

Siltumnīca, Photo by João Jesus from Pexels

Siltumnīca, Photo by João Jesus from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas