Foto: "Unsplash"
Kā pasaule reaģētu, ja uzzinātu par asteroīda triecienu Zemei tuvāko gadu laikā un būtu liela iespēja, ka planēta tiks iznīcināta? Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) ir izveidojusi hipotētisku scenāriju, kāds būtu rīcības plāns, ja nākamo 14 gadu laikā eksistētu 72% iespēja, ka planētai trāpīs asteroīds.
Pēc tam, kad aprīlī gandrīz 100 valdības pārstāvju grupai tika iesniegts teorētiskais laika grafiks, NASA atklāja, ka labākajam izstrādātajam plānam, lai cīnītos pret šausminošo "nāves dienas" scenāriju, ir vairākas būtiskas nepilnības.
"Nenoteiktība šajos testos ļāva dalībniekiem apsvērt īpaši sarežģītus apstākļus," paziņojumā presei sacīja NASA pārstāvis Lindlijs Džonsonsons. "Liels asteroīda trieciens ir potenciāli vienīgā dabas katastrofa, kuru cilvēce ar tehnoloģiju palīdzību var prognozēt daudzus gadus iepriekš un veikt pasākumus tās novēršanai."
Teorētiskajā scenārijā asteroīdu izmēri svārstījās no 60 līdz 800 metriem, bet visticamākais iespējamais izmērs bija no 100 līdz 320 metriem. Lai sarežģītu scenāriju, zinātnieki norādīja, ka draudošais asteroīds aizies aiz Saules, padarot to no Zemes neiespējamu novērot vismaz septiņus mēnešus.
Eksperimentā pirmo reizi tika izmantoti NASA DART jeb "Double Asteroid Redirection Test" misijas dati, kas ir pirmā tehnoloģija Zemes aizsardzībai pret iespējamiem asteroīdu triecieniem. NASA norāda, ka šīs tehnoloģijas piemērošana reālam apdraudējumam prasītu "daudzus gadus ilgu iepriekšēju plānošanu".
Pirms dažiem gadiem NASA DART projekta ietvaros tika veikts pirmais tests, kurā kosmosa kuģis ietriecās tālāk no Zemes esošā asteroīdā un rezultātā izmainīja tā trajektoriju un pat formu. Tā šobrīd ir vienīgā tehnoloģija, kas hipotētiski var glābt planētu no bojāejas šādas katastrofas gadījumā.
Foto: "Unsplash"