Bērnudārza grupiņa. Foto: Paula Čurkste/LETA
Latvijas Privāto pirmsskolu biedrība un Latvijas Ārstu biedrība aicinājusi Vides aizsardzības reģionālās attīstības ministriju veikt izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos, novēršot papildus slogu ārstiem un pirmsskolu audzēkņu vecākiem, ko rada obligātā prasība pēc ārstu zīmēm kavējuma gadījumā, lai saglabātu līdzfinansējumu.
Kā teikts atklātā vēstulē, pašvaldību līdzfinansējums privātajām pirmsskolām tiekot piešķirts tikai par dienām, kad bērns apmeklē pirmsskolu, un dienām, kad to kavē attaisnoti. Kavēto dienu skaits, kas attaisnotas ar ārsta zīmi, nav ierobežots, atšķirībā no dienu skaita, kad kavējumi tiek attaisnoti ar vecāku zīmēm - kalendārajā gadā no 1.janvāra līdz 31.decembrim nedrīkst pārsniegt 60 kalendārās dienas vai 43 darbadienas.
Vienlaikus esot gadījumi, kad bērns neapmeklē pirmsskolu, jo nepieciešams stiprināt imunitāti, īpaši pavasara un rudens periodā. Tāpat bērnam var būt, piemēram, nelielas saaukstēšanās pazīmes, kad vēršanās pie ārsta bērna veselības nodrošināšanai nav nepieciešama, taču vecāki esot spiesti to darīt, neraugoties uz lielo ārstu noslodzi vai arī palikt bez ārsta zīmes un nesaņemt attaisnoto kavējumu, norādījušas biedrības, atsaucoties uz MK noteikumiem par kārtību, kādā izglītības iestāde informē izglītojamo vecākus, pašvaldības vai valsts iestādes, ja izglītojamais bez attaisnojoša iemesla neapmeklē izglītības iestādi.
Latvijas Ārstu prezidente Ilze Aizsilniece uzskata, ka Latvija būtu jāpārskata veids, kā tiek pieprasītas ārsta zīmes iestādēm ne tikai privātajā, bet arī pašvaldības un valsts sektorā, jo salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm Latvijas veselības aprūpē birokrātiskais slogs, saistībā ar slimības attaisnojuma zīmju un citu veselības apliecinošu izrakstu sagatavošanu izglītības iestādēm, "ir milzīgs".
Biedrības aicinājušas atbalstīt šo iniciatīvu arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju.
Bērnudārza grupiņa. Foto: Paula Čurkste/LETA