Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

FOTO: Rīgā atklāts Baltijā pirmais 3D drukātais betona vides objekts - kosmonauts "LabLabs"

Otrdien, 12. decembrī, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā pie Būvniecības inženierzinātņu fakultātes atklāts Baltijā pirmo 3D betona vides objekts - vairāk nekā divus metrus augsts inovāciju kosmonauts.

"LabLabs ir RTU Zinātnes un inovāciju centra (ZIC) Dizaina fabrikas talismans, kurš palīdz studentiem, zinātniekiem un visiem interesentiem pārvērst idejas reālos produktos," stāsta RTU ZIC Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone.

"LabLabs būs Baltijā pirmais 3D drukātais betona vides objekts, ko ikviens interesents varēs brīvi apskatīt. Mūsu plāns ir izveidot vairākas skulptūras, kas kalpos arī par materiālu un tehnoloģiju testa vieta studentiem un pētniekiem. Mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar šo inovatīvo būvniecības tehnoloģiju un iedvesmot nākotnes inženierus domāt, radīt, attīstīt tehnoloģijas, meklēt tām jaunus lietojumus. Skulpturāli elementi ir labs veids, ar ko sākt 3D betona iepazīšanu, jo uzskatāmi parāda tehnoloģijas iespējas izdrukāt salīdzoši sarežģītas ģeometriskas formas ar mazu materiāla patēriņu un videi draudzīgi," uzsver RTU Arhitektūras fakultātes doktorantūras students Matijs Babris.

Skulptūras izveidē sadarbojās RTU Arhitektūras, Mašīnzinību, transporta un aeronautikas un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes studenti. Studenti veidoja skulptūras vizuālo tēlu, projektēja, izstrādāja drukas failus, drukāja daļas, kas veido figūru, un testēja risinājumus daļu drošai un ilgmūžīgai savienošanai. Viņiem palīdzēja Lauris Krauze no Latvijas Mākslas akadēmijas, izstrādājot skulptūras dizainu, un piesaistītie eksperti no pētniecības un inovāciju platformas "Morberga studija" Nicolas Predella un Vents Strautmanis, kuri konsultēja par konstrukcijas dalījumu un montāžu. Tika piesaistīts arī būvinženieris Artūrs Veiss no "AB Claussen Latvia".

Skulptūra tapa RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes 3D betona drukāšanas zinātniskajā laboratorijā. 3D drukai paredzēto betona maisījumu izstrādāja Baltijā vadošais būvmaisījumu ražotājs "Sakret". Maisījums pilnveidots sadarbībā ar RTU zinātniekiem, laboratorijas apstākļos testējot tā stiprību un salizturību. Skulptūra ļaus testēt materiālu un tehnoloģiju arī reālos apstākļos, skaidro laboratorijas vadītājs Māris Šinka.

"Šis ir lielākais objekts, ko līdz šim esam izveidojuši, apliecinot, ka kopš laboratorijas izveides 2021.gada pavasarī Latvijā ir ne vien attīstījusies tehnoloģija un materiāls, bet arī veidojas zinātība un komanda ar dažādām kompetencēm, kas nepieciešamas, lai veidotu arvien lielākas detaļas un nozīmīgākus 3D betona objektus. Vienlaikus tas joprojām ir mācīšanās un pētīšanas process," pauž M. Šinka. Tagad studentiem un zinātniekiem ir jauns izaicinājums - radīt vēl lielāku, turklāt sēdoša LabLaba skulptūru.

Foto: Evija Trifanova/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas