Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

FOTO un VIDEO: Skandāls Londonas festivālā – Rubčinska fotogrāmata "Uzvaras diena" izsauc sašutumu festivālā

Krievijas karš pret Ukrainu norisinās ne tikai ar tankiem un raķetēm, bet arī ar kultūras un vēstures sagrozīšanu — mītiem, kas glorificē impēriju, attaisno vardarbību un stiprina Krievijas militāro identitāti. Šādu propagandas formu kritiķi saskata arī krievu fotogrāfa un modes dizainera Gošas Rubčinska nesenajā fotogrāmatā "Uzvaras diena" ("Victory Day"), kas tika prezentēta Londonas fotogrāfijas festivālā "Photo London" un izpelnījās plašu kritiku, raksta ukraiņu medijs "Kyiv Independent".

Rubčinskis apgalvo, ka šī ir personiska, nepolitizēta grāmata, kurā attēlota padomju militārā estētika bez ideoloģijas. Taču daudzi kultūras pārstāvji un mākslinieki norāda — šāda nostāja ir maldinoša. Grāmatā izmantoti spēcīgi simboli, piemēram, Sarkanā laukuma parādes un Svētā Georga lente, kas Ukrainā kopš 2017. gada ir aizliegta, jo kļuvusi par Krievijas agresijas simbolu.

Kritiķi uzsver, ka šo simbolu glorificēšana normalizē gan pagātnes, gan mūsdienu kara noziegumus, padarot vardarbību un okupāciju par estētiski pieņemamu.

Grāmatas nosaukums "Uzvaras diena" atsaucas uz Padomju Savienības uzvaru pār nacistisko Vāciju, taču tādējādi tiek noklusēts, ka uzvaru kaldināja arī miljoniem ukraiņu, baltkrievu un citu tautību cilvēku. Tajā pašā laikā šis padomju mantojums Krievijā tiek izmantots, lai attaisnotu šodienas karu pret Ukrainu, kuras tauta tiek apmelojoši salīdzināta ar nacistiem.

Rubčinska darbi jau iepriekš izpelnījušies kritiku par Krievijas imperiālisma romantizēšanu.

Viņa 2014. gada grāmata "Krima/Bērni" ("Crimea/Kids"), kas tika publicēta neilgi pirms Krimas nelikumīgās aneksijas, portretē Krimas jauniešus kā daļu no "jaunās Krievijas", ignorējot vardarbīgo okupācijas realitāti un represijas pret vietējiem iedzīvotājiem.

Šāda estētizēta pieeja, kā uzsver ukraiņu mākslinieki un fotogrāfi, pārvērš postpadomju traumas un pat karu par modes un kultūras produktu, kas patīk Rietumu skatītājiem, bet vienlaikus aizsedz ideoloģiskus vēstījumus.

"Neskatoties uz kara šausmām, kas notiek Ukrainā jau vairākus gadus, Rietumu kultūras institūcijas nereti turpina demonstrēt krievu mākslu, nepārbaudot tās saturu vai kontekstu. Tā vietā, lai kritiski izvērtētu šādu darbu nozīmi, tie bieži vien tiek pasniegti kā "neitrāli" vai "mākslinieciski", kas tikai vēl vairāk veicina Krievijas propagandas ietekmi kultūras telpā,"pauž medijs.



Lasi arī!

Beigusies vairāk nekā divas stundas ilgusī Trampa telefonsaruna ar Putinu

Aizvadītajā naktī veikts viens no lielākajiem Krievijas dronu uzbrukumiem Ukrainai

Medijs: Krievija Ukrainai Turcijas sarunās izvirzījusi nereālas prasības

Foto: Ģoša Rubčinskis, ekrānuzņēmums no "Kyiv Independent"; ekrānuzņēmums no kyivindependent_official/Instagram

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas