Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Garīgā greznība. Lūk, cik ievērojamu summu var sasniegt pāvesta garderobe

Priesteris Rihards Rasnacis: "Atmosfēra Vatikānā ir ļoti cerīga, viegla"

Kopš jaunā pāvesta Leona XIV ievēlēšanas internets sācis mutuļot ar jautājumiem – cik liela ir pāvesta alga un, vēl vairāk, cik izmaksā viņa garderobe? Pāvesta tērpi nav vien baznīcas formas apģērbs – tie ir dziļi simboliski, rūpīgi izstrādāti un vēsturiski nozīmīgi. Šie liturģiskie tērpi ir roku darbs, kas darināts no augstvērtīgiem audumiem, bieži ar zelta diegiem, pērlēm vai pat dārgakmeņiem. Portāls 1188.lv pētī – cik tad īsti maksā šāda "garīgā greznība"?

Pāvesta tērpu izmaksas var ievērojami atšķirties atkarībā no to veida, materiāliem un izgatavošanas sarežģītības. Saskaņā ar "The Immaculata Church Project" portālu pilns pontifikālais komplekts, kas ietver vairākus apmetņus, dalmatikas un citas liturģiskās drānas,

var izmaksāt ap 25 500 ASV dolāru (aptuveni 23 500 eiro).

Atsevišķi tērpi, piemēram, romiešu kazulas (chasubles – apmetņi), maksā no 846 līdz 1 500 eiro. Kā piemēru var minēt "Ave Maria" romiešu kazulu, kuras cena ir ap 1 230 eiro.

Savukārt vienkāršākie ikdienas elementi, kā, piemēram, balta galvassega (zucchetto –ķirbīša cepure), maksā zem 100 eiro, tomēr pāvesta personīgi valkāta aube izsolē var sasniegt astronomiskas summas – "Vatican Insider" minēts gadījums, kad pāvesta galvassega tika pārdota par vairāk nekā 18 000 dolāru (16 000 eiro). Papildus tērpiem, pāvests ceremonijās izmanto arī sudraba krucifiksu zizli, kura cena var sasniegt 1 600 eiro.

Neatņemama pāvesta tēla daļa ir arī viņa mitra – koniskā galvassega, kuras vienkāršas versijas maksā ap 60 eiro, bet greznākās, ar izšuvumiem un rotājumiem, var būt daudzkārt dārgākas.

Zīmīgi, ka pāvesta liturģiskos tērpus tradicionāli izgatavo Romas darbnīca "Gammarelli".

Darbnīca pieder ģimenei Gamareli, kas kopš 1798. gada ģēbj garīdzniekus, bet kopš 1813. gada, ir oficiālais pāvesta drēbnieks teikts clericalwhispers.blogspot.com. Šī darbnīca sagatavo trīs dažādu izmēru tērpus vēl pirms konklāva beigām, lai tie būtu pieejami jaunajam pāvestam uzreiz pēc ievēlēšanas.

Ja kardināls sen nav bijis atjaunot mērus, meistari nebaidās izmantot pat interneta fotoattēlus, lai novērtētu viņa figūras izmaiņas. "Mēs veicam aprēķinus un tad turam īkšķus par dievišķu palīdzību" joko drēbnieks Stefano Gammarelli.

Tomēr ne vienmēr viss izdodas perfekti.

Kad 1958. gadā tika ievēlēts pāvests Jānis XXIII, desmitiem tūkstošu ticīgo, kas viņu sveica Svētā Pētera laukumā, visticamāk, nezināja, ka viņš stāv uz Svētā Pētera bazilikas terases ar apmetni , kas aizmugurē bija pārgriezta uz pusēm.

"Kāds viņam bija iedevis nepareizu izmēru," atcerās Gamarelli.

Lai gan pāvesta oficiālais drēbnieks ir Gamareli, pāvesta Franciska priekštecis Benedikts XVI savā pontifikāta laikā deva priekšroku Mančinelli darbam un pāvests Francisks sekoja viņa izvēlei apģērba ziņā.

"Es ģērbu Benediktu, kopš viņš bija kardināls, tāpēc, kad viņš kļuva par pāvestu, viņš nāca tieši pie manis," intervijā izdevumam "Artnet News" stāsta drēbnieks Raniero Mančinelli. "Kad Francisks tika ievēlēts arī viņš nāca pie manis. Neskatoties uz to, ka kopējā pāvesta apģērba forma ir palikusi "būtiski nemainīga gandrīz 100 gadus", viņš lūdza man vienkāršot dažas mazas detaļas kasakā, kad es to pārveidoju viņam.

Franciskam vispār nerūpēja izskaistinājumi", pauž Mančinelli.

Jāpiebilst, ka tradīcija izmantot iepriekš sagatavotus tērpus no pagājušajiem vēlēšanu gadiem ir ievērota arī šoreiz – tas tika paziņots konklāva priekšvakarā un tiek uzskatīts kā cieņas apliecinājums nesen mirušā pāvesta Franciska pieticīgajai, videi draudzīgajai pieejai.

Franciska stilam bija simboliska nozīme. Viņš izvēlējās vienkāršus materiālus – vieglu vilnu, baltu jostu un parastu galvassegu.

Baznīcas mākslas vēsturniece Kerola Ričardsone norāda: "Francisks mainīja pāvesta stilu ar savu apģērbu.

Viņa tērpā nebija nekā slēpta, kamēr Benedikts XVI mums stāstīja par vēlmi pēc tīrākas, elitārākas baznīcas."

Atšķirībā no Franciska, pāvests Benedikts XVI mīlēja liturģisko mantojumu un greznību. Viņš valkāja sarkanas ādas kurpes, seno camauro – samta cepuri ar hermelīna apmali – un 16. gadsimta stila kazulas. Viņa stils piesaistīja pat laikraksta "Esquire" uzmanību – 2007. gadā viņš tika iekļauts "stilīgāko vīriešu" sarakstā.

Vatikānam pat nācās publiski atspēkot baumas, ka viņa apavi ir no augstās modes zīmola "Prada".

Taču līdzīgi, kā parasto mirstīgo drēbēm, arī pāvesta tērpiem ir "otrā dzīve". 2022. gadā Franciska oficiālā kasaka un zīda galvassega nonāca izsolē "Heritage Auctions". Pāvesta apģerbam klāt tika pievienots apraksts, kas vēstīja, ka tas ir "modernā pāvesta atpazīstamākais tēls". Tērps bija izgatavots no smalkas merino vilnas un saglabāts “teicamā stāvoklī”.

Kad drēbniekam Mančinelli tika jautāts, vai tā būtu necieņa, ja kāds valkātu šādu kasaku, viņš smejoties atbildēja: "Ja vēlaties pāvesta kasaku, nāciet pie manis. Es jums to uzšūšu – bizness ir bizness."

Lasi arī!

Jaunais pāvests Leons XIV: Ģimene balstīta vīrieša un sievietes savienībā

Pāvests Leons XIV – pirmais amerikānis Vatikānā, ievēlēts kā" vismazāk amerikāniskais"

Pāvesta alga: Cik "uz rokas" saņems pāvests Leons XIV?

Foto: 1188.lv kolāža

Foto: 1188.lv kolāža

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas