Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā neapjukt izvēloties videi draudzīgāku iepakojumu?

Kā cīnīties ar nebaidzamajiem plastmasas maisiņu un preču iepakojuma kalniem?

2022.gadā Latvijā viens vidējs iedzīvotājs vienā vidējā mājsaimniecībā radīja 461 kilogramu atkritumu. Teju trešdaļa no tā – iepakojums. Tātad produkts, kura mūžs ļoti bieži ir gaužām īss. Bet vai patērētājs tur var ko līdzēt, ņemot vērā to, ka preču piedāvājums veikalā ir tāds, kāds ir? Kādas ir pircēja iespējas izvēlēties videi draudzīgāku iepakojumu? Un kuros gadījumos tas ir tikai teorētiski videi draudzīgs, bet praktiski – parastāks par parastu?

Lai cik labs arī būtu stikla iepakojums, tam ir viens mīnuss – nepieciešami lieli energoresursi, lai to saražotu. 1 stikla pudelei nepieciešam pusotra kilovatstunda. Depozīta sistēma, kas darbojas mazliet vairāk nekā 2 gadus, palīdzējusi ietaupīt 45 000 tonnu jauna stikla pārkausēšanas/ražošanas. Un tas palīdzējis ietaupīt vairāk elektrības nekā 1 gada laikā saražo visi Latvijas saules paneļi kopā. Tā kā AU simbols palīdz ne tikai izvairīties no piegružotām ceļmalām un pludmalēm, bet arī ietaupa elektrību.

Universālie soļi iepērkoties

Iepakojuma labirinti ir sarežģīti. Ko var pārstrādāt vienuviet, nevarēs cituviet. Ko var šķirot vienuviet, nevarēs šķirot cituviet. Bet ir daži universāli ieteikumi:

  • Jo mazāk dažādu materiālu iepakojumā, jo labāk
  • Izvēlies dzērienus depozītpudelēs, vislabāk tajās, kuras rotā AU simbols
  • Neaizmirsti savus traukus sveramajiem produktiem.
Ne tikai speciālajos beziepakojuma veikalos, bet jebkur, kur ir sverami produkti – gan lielveikalā, gan tirgū. Vēl pirms dažiem gadiem pašiem tirgotājiem nebija skaidrs, vai šādi vispār kaut ko drīkst pārdot. Tagad šī lieta atrisināta – tas ir atļauts un pat vēlams. Droši prasi iesvērt savā traukā!

  • Iespēju un saprāta robežās izvēlies lielāku iepakojumu – tas palīdzēs samazināt kopējo iztērētā iepakojuma apjomu.
  • Preces un iepakojuma ražotājs bieži nezina, ko un kā pārstrādā konkrētajā valstī. Līdz ar to uzrakstiem uz iepakojuma “pārstrādājams” uzticēties nevar.
Ja gribi būt pavisam drošs – sazinies ar atkritumu apsaimniekotāju un paprasi, vai konkrēto iepakojumu pārstrādās. Un vislabāk, ja tieši tā rīkotos arī paši ražotāji, kas cer, ka viņu iepakojums būs pārstrādājams, bet nekad par to nav pārliecinājušies pie atkritumu apsaimniekotāja.

Vairāk skaties:

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Zaļi maldināts?" saturu atbild SIA "Finger Film Production" #SIF_MAF2023

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas