Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Latvijā samazinās putnu populācija. Kurus putnus vairs neredzēsim?

Mežirbe. Foto: Ekrānšāvins no video.

Mežirbe. Foto: Ekrānšāvins no video.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība regulāri veic putnu monitoringu. Cilvēku saimniekošanas un klimata pārmaiņu rezultātā mainās sugas, kas apdzīvo mūsu teritoriju, – dažas izzūd pavisam, bet citas nāk vietā.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs aicina putnu populācijas monitorēšanā iesaistīties arī sabiedrību. “Ikviens var sniegt informāciju Ornitologijas biedrībai, izmantojot lietotni dabasdati.lv, kā arī ierakstīt putnu dziesmas un sūtīt speciālistiem.

Atliek vien kādā skanīgā mežā vai pļavā savā mobilajā telefonā aktivizēt skaņu ierakstīšanas funkciju un iegūto apmēram piecu minūšu ilgo ierakstu sūtīt biedrībai, norādot ieraksta veikšanas vietu un laiku. Eksperti to noklausīsies, atpazīs putnus un pat nosūtīs autoram sarakstu ar putniem, kuru balsis dzirdamas ierakstā.


Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus atzīst, ka dabas aizsardzības sistēmas mērķis ir saglabāt iespējami stabilu putnu populāciju, tomēr dabā viss ir mainīgs un stabilas populācijas ir dinamiska līdzsvara rezultāts. Ornitologs atzīst, ka dažādu procesu rezultātā atsevišķas putnu sugas mums ir zudušas, tomēr tas ne vienmēr nozīmē, ka tās ir izmirušas.

Piemēram, baltirbe, visticamāk, pārcēlusies tālāk uz ziemeļiem un šeit vairs nav sastopama. Ziemā tā ir pilnīgi balta, un sniega trūkums lielo, balto putnu padara par viegli mērķi plēsējiem. Savukārt baltais gārnis aizvien biežāk tieši mūsu teritoriju izvēlas kā savu ligzdošanas vietu, lai gan iepriekš Latvijā bija ļoti reti sastopams.

Vienlaikus eksperts atzīst, ka ir sugas, kurām klājas labi, un tās strauji vairojas. Viens no šādiem piemēriem ir sārtgalvītis – tikai dažus gramus smags putniņš, kas iepriekš pie mums bija reti sastopams, bet tagad manāms daudz biežāk. Palielinās arī vārnu skaits. Savukārt meža strazds – plukšķis – klimata pārmaiņu dēļ pārceļas uz ziemeļiem un mūsu platuma grādos kļuvis par retu sugu.

Mežirbe. Foto: Ekrānšāvins no video.

Mežirbe. Foto: Ekrānšāvins no video.

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas