
Foto: Canva.com
Vai arī tev šķiet pazīstama situācija, kad ik reizi smejoties, šķaudot vai pat skrienot uz autobusu sajūti nepatīkamu slapjuma sajūtu? Tā nav normāla lieta vai neizbēgama vecuma pazīme – tā ir urīna nesaturēšana, kas ikdienā ietekmē tūkstošiem sieviešu pašsajūtu, pašapziņu un dzīves kvalitāti. Par šo nereti noklusēto, bet ārkārtīgi būtisko sieviešu veselības tēmu un ārstēšanas iespējām konsultē Dinsbergas klīnikas ginekoloģe Dr. Dina Aldiņa.
Tas nav tikai vecuma jautājums
Urīna nesaturēšana ir stāvoklis, kad cilvēks nespēj pilnībā kontrolēt urīnpūšļa iztukšošanu, un šī problēma var attīstīties dažādos dzīves posmos. Dr. Aldiņa skaidro, “ka faktiski nav skaidri zināms tikai viens iemesls, kas izraisa urīna nesaturēšanu. Šī problēma var skart gan mazus bērnus, gan vecāka gadagājuma cilvēkus, kā arī sievietes menopauzes periodā. Tāpat urīna nesaturēšana var attīstīties pēc dzemdībām vai hormonālu izmaiņu rezultātā.”
Stresa urīna nesaturēšana un pāraktīvais urīnpūslis
Ir vairākas urīna nesaturēšanas formas, no kurām visizplatītākās ir stresa jeb slodzes urīna nesaturēšana un pāraktīvais urīnpūslis. Stresa jeb slodzes urīna nesaturēšana rodas situācijās, kad palielinās spiediens uz urīnpūsli, piemēram, klepojot, šķaudot, smejoties vai fizisku aktivitāšu laikā, un to pamatā izraisa uretras hipermobilitāte jeb stāvoklis, kad urīnizvadkanāls (uretra) un tā apkārtējās struktūras zaudē normālo stabilitāti un fiksāciju iegurņa pamatnē, kļūsot pārlieku kustīgas, īpaši fiziskas slodzes vai spiediena laikā. Kā biežākos slodzes urīna nesaturēšanas iemeslus ārste min dzemdības, menopauzi un aptaukošanos.
Savukārt pāraktīvais urīnpūslis izpaužas ar pēkšņu, neatliekamu vajadzību urinēt, kas var radīt nespēju paspēt līdz tualetei, kuras cēlonis ir urīnpūšļa muskulatūras neparedzēta saraušanās pat pie neliela urīna daudzuma. “Pāraktīvs urīnpūslis var būt signāls citām nopietnām veselības problēmām (cukura diabēts, hormonālās izmaiņas, stress, mugurkaula problēmas, multiplā skleroze u.c.), vai medikamentu lietošanas blakusparādība,” skaidro ģinekoloģe.
Risinājumi – no medikamentiem un vingrinājumiem līdz lāzerterapijai
Dr. Aldiņa norāda, ka abiem šiem urīna nesaturēšanas veidiem ir pilnīgi atšķirīga ārstēšana, un to nereti apgrūtina tā sauktā jauktā urīna nesaturēšana, kurā vienlaicīgi novēro gan stresa, gan pāraktīvā urīnpūšļa simptomus. Lai veiksmīgi uzsāktu urīna nesaturēšanas ārstēšanu, svarīgi saprast tās cēloni un veidu. Šajā procesā svarīga ir starpdisciplināra pieeja, kurā sadarbojas urologi, ginekologi, fizioterapeiti un citi speciālisti, lai nodrošinātu visaptverošu un individuāli pielāgotu ārstēšanas plānu.
“Pāraktīva urīnpūšļa gadījumā visefektīvākā ārstēšana ir antimuskarīna preparāti, kas nereti tiek lietoti kombinācijā ar estrogēna lokālo terapiju un fizoterapiju. Savukārt stresa urīna nesaturēšanas gadījumā mēs klīnikā pielietojam lāzertehnoloģijas (GyneLase) un injekcijas, lai uzlabotu maksts un teriuretrālo audu asinsriti, kā arī hormonālo terapiju. Tomēr smagākos gadījumos var būt nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās,” skaidro ārste.
GyneLase lāzerprocedūra Dinsbergas klīnikā
GyneLase ir medicīniskā lāzera tehnoloģija, ko izmanto ginekoloģijā dažādu intīmo veselības problēmu ārstēšanai un ir īpaši pielāgota sieviešu intīmajai zonai. Procedūra ir ātra, nesāpīga un neprasa ilgu atlabšanu. Lāzers iedarbojas uz maksts gļotādu, radot mikrotermiskus bojājumus audos, lai stimulētu kolagēna un elastīna atjaunošanos, veicinot audu tonusa, elastības un mitruma uzlabošanos. Šī procedūra palīdz atjaunot komfortu un intīmās dzīves kvalitāti, tostarp mazināt slodzes urīna nesaturēšanu. Procedūru nepieciešams veikt vismaz trīs reizes ar 4-6 nedēļu intervālu, un reizi gadā vai pusgadā vēlams veikt arī uzturošo lāzerterapiju.
Kā skaidro ārste, lai gan GyneLase lāzerprocedūra ir ļoti moderns un efektīvs risinājums stresa urīna nesaturēšanas un maksts audu atjaunošanai, to neveic grūtniecības laikā, kā arī sievietēm ar aktīvām maksts vai dzemdes kakla infekcijām, smagiem iekaisumiem vai neskaidras izcelsmes asiņošanu.
Profilakse – soli priekšā problēmām
Ārste uzsver, ka svarīgi ir ne tikai ārstēt, bet arī rūpēties par intīmo veselību profilaktiski: “Stresa urīna nesaturēšanas profilakse pamatā balstās uz iegurņa pamatnes muskulatūras stiprināšanu, veselīga dzīvesveida ievērošanu un riska faktoru mazināšanu. Tas nozīmē veselīgu svaru, aktīvu dzīvesveidu, šķiedrvielām bagātu uzturu, pietiekamu ūdens patēriņu, kvalitatīvu miegu un savlaicīgu menopauzes simptomu fiksēšanu un ārstēšanu.”

Foto: Canva.com