Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Lūk, cik dažādas metodes var būt fizioterapijā!

Fizioterapija, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Fizioterapija, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Lielākā daļa cilvēku apmeklē fizioterapeitu, tad, kad ir radušās sāpes vai grūtības veicot kādas noteiktas kustības. Tas var būt gan pēc savainojumiem un traumām, pēc avārijām, taču tikpat labi Tu vienkārši vari pamosties no rītiem ar sāpēm locītavās vai muskuļos un saprast, ka šīs sajūtas nepāriet. Fizioterapeiti nosaka problēmu galveno sakni un ārstē cēloņus, ne tikai simptomus. Te nav runa tikai par sāpju likvidēšanu, bet par pašu sāpju cēloņa novēršanu. Fizioterapeitu zināšanas ir plašas gan anatomijā, fizioloģijā, slimībās un traumās. Ir fizioterapeiti, kas specializējas kādā noteiktā jomā, piemēram, sporta traumu ārstēšanā, osteoporozes ārstēšanā, mugurkaula aprūpē un stiprināšanā, pediatrijā u.c. Fizioterapija palīdzēs atgūt spēju veikt ikdienas aktivitātes, ieskaitot darbu, skolu, atpūtas pasākumus un personīgo aprūpi.

Kā notiek vizīte pie fizioterapeita ar problēmu novērtējumu?

Pirmajā vizītē fizioterapeits parasti uzdos jautājumus par to, kādas ir sūdzības, sāpes. Pēc tam tiek veikts klīnisks novērtējums, tostarp stājas, kustību, spēka pārbaudi u.c. Pamatojoties uz šo novērtējumu, tiek izveidots individuāls ārstniecības plāns, jo pat cilvēkiem ar vienādiem simptomiem ārstniecības plāns var atšķirties, jo sāpju pamatcēloņi var būt dažādi. Jūsu fizioterapeitam ir dažādas ārstēšanas metodes, kuras viņš var ieteikt izmantot. Reizēm tiek kombinētas vairākas metodes vienlaikus.

Izglītošana un konsultācijas, fizioterapeita padomi

Viens no galvenajiem fizioterapijas aspektiem ir aplūkot ķermeni kopumā, nevis koncentrēties tikai uz atsevišķiem traumas faktoriem. Tāpēc svarīga ārstēšanas sastāvdaļa ir vispārīgu padomu sniegšana par labsajūtas uzlabošanas veidiem, piemēram, regulāri vingrojot un uzturot veselīgu svaru jūsu augumam.

Fizioterapeits var arī sniegt jums konkrētus padomus, kurus varat izmantot ikdienas aktivitātēs, lai rūpētos par sevi un samazinātu sāpju vai ievainojumu risku.

Piemēram, ja jums ir muguras sāpes, jums var tikt sniegts padoms par labu stāju, pareizu pacelšanas vai nēsāšanas paņēmienu un izvairīšanos no neērtas vērpšanas, pārmērīgas izstiepšanās vai ilgstošas stāvēšanas.

Kustības un vingrinājumi

Fizioterapeiti parasti iesaka kustības un vingrinājumus, lai palīdzētu uzlabot jūsu mobilitāti un funkcijas. Tas var ietvert:

  • vingrinājumi, kas paredzēti, lai uzlabotu kustību un izturību noteiktā ķermeņa daļā - tie parasti regulāri jāatkārto noteiktu laiku
  • darbības, kas saistītas ar visa ķermeņa pārvietošanu, piemēram, staigāšana vai peldēšana - tās var palīdzēt, ja jūs atveseļojaties pēc operācijas vai traumas, kas ietekmē jūsu mobilitāti
  • vingrinājumi, kas tiek veikti siltā, seklā ūdenī (hidroterapija vai ūdens terapija) - ūdens var palīdzēt atslābināties un atbalstīt muskuļus un locītavas, vienlaikus nodrošinot izturību, kas palīdz pakāpeniski nostiprināties
  • padomi un vingrinājumi, kas palīdzēs palielināt vai uzturēt fiziskās aktivitātes - tiks sniegti padomi par to, cik svarīgi ir saglabāt aktivitāti un kā to izdarīt droši, efektīvi
  • nodrošinot pārvietošanās palīglīdzekļus, piemēram, kruķus vai spieķi, kas palīdzēs pārvietoties

Jūsu fizioterapeits var arī ieteikt vingrinājumus, kurus jūs varat turpināt veikt, lai palīdzētu ilgtermiņā pārvaldīt sāpes vai mazinātu risku sevi atkal ievainot.

Manuālā terapija

Manuālā terapija ir metode, kurā fizioterapeits izmanto savas rokas, lai manipulētu, mobilizētu un masētu ķermeņa audus. Tas var palīdzēt mazināt sāpes un stīvumu, uzlabot asinsriti, palīdz efektīvāk iztukšot šķidrumu no ķermeņa daļām, uzlabot dažādu ķermeņa daļu kustību, veicināt relaksāciju.

Manuālo terapiju var izmantot, lai ārstētu īpašas problēmas, piemēram, muguras sāpes, taču tā var būt noderīga arī virknei apstākļu, kas neietekmē kaulus, locītavas vai muskuļus.

Piemēram, masāža var uzlabot dzīves kvalitāti dažiem cilvēkiem ar nopietniem vai ilgstošiem apstākļiem, samazinot trauksmes līmeni un uzlabojot miega kvalitāti. Lai palīdzētu noteiktām plaušu slimībām, tiek izmantotas arī manuālas metodes.

Citas metodes

Citas fizioterapeitu izmantotas metodes, kas var palīdzēt mazināt sāpes un veicināt sadzīšanu, ir šādas:

Akupunktūra - kur smalkas adatas tiek ievietotas noteiktos ķermeņa punktos ar mērķi mazināt sāpes un veicināt atveseļošanos. Akupunktūra ir viena no vecākajām un visbiežāk izmantotajām dziedināšanas sistēmām pasaulē. Esam jau rakstījuši par dažādām kaitēm, ko palīdz uzveikt akupunktūra.

Transkutāna elektriskā nervu stimulācija (TENS) - nelielu, ar akumulatoru darbināmu ierīci izmanto, lai elektrisko strāvu nogādātu skartajā zonā ar mērķi mazināt sāpes

Ultraskaņa - kur augstas frekvences skaņas viļņus izmanto dziļu audu traumu ārstēšanai, stimulējot asinsriti un šūnu aktivitāti, ar mērķi mazināt sāpes un spazmas, kā arī paātrināt sadzīšanu.

Teipošana: tā var būt piemērota konkrētajam sporta veidam, ar ko nodarbojaties, vai arī, piemēram, stājas korekcijai. Kādos gadījumos jāveic teipošana – lasi atsevišķā rakstā!

Izlasi arī citus rakstus:


Fizioterapija, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Fizioterapija, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas