Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sporta derības un totalizatori – kāda ir realitāte?

Sports jau gadsimtiem ilgi ir ticis uzskatīts ne tikai par veselīga dzīvesveida pamatu – daudziem tas ir – hobijs, profesija vai nepiepildīts sapnis. Futbols, krikets, hokejs, basketbols, bokss un neskaitāmi citi sporta veidi piesaista arī fanus visā pasaulē. Ne velti, daudzās mājās futbola vai hokeja čempionātu laikā daudzās mājās dīvāns pie TV ekrāna kļūst par galveno pulcēšanās vietu un tieši te tiek izdzīvotas visplašākās emocijas – sākot no līdzi jušanas, beidzot ar prieku, sajūsmu, vilšanos. Lai gan pēc Covid laika situācija pasaulē jau ir mainījusies, tomēr nevar noliegt, ka pandēmija diezgan būtiski mainīja arī veidu, kā cilvēki atpūšas un izklaidējas. Atpūta mājās ir kļuvusi par ierastu lietu, turklāt, lai kompensētu emociju trūkumu, kas klātienes pasākumos sit augstu vilni, cilvēki ir atraduši arī veidu, kā šo atpūtu dažādot. Sporta līdzjutēju vidū cilvēki nereti savu adrenalīnu un emocijas mēģina uzjundīt ar dažādiem totalizatoriem internetā.

Latvijā, līdzīgi kā daudzviet pasaulē, sporta derības tiek pielīdzinātas azartspēlēm un tajās piedalīties drīkst tikai tie, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, tomēr jāteic, ka totalizatori Latvijā ir viens no mazāk izplatītākajiem azartspēļu veidiem un katru dienu tos spēlē vien retais, kas rosina domāt, ka šī joma patiešām vairāk cilvēkiem saistās ar izklaidi un papildus emocijām, sekojot saviem iemīļotajiem sporta veidiem, nevis cerot uz ātru peļņu.

Veselības ministrijas mājaslapā publicētais pētījums uzrādīja, ka totalizatorus spēlējuši vien aptuveni 2% no aptaujātajiem respondentiem, kas salīdzinājumā ar citiem azartspēļu veidiem, ir pavisam neliela daļa.

Tomēr pasaulē šobrīd valda zināms satraukums par iespējamo sporta totalizatoru popularitātes pieaugumu nākotnē. Bloomberg publicētajā rakstā norāda uz faktu, ka šobrīd, kad sporta derību legalizācija pasaulē kļūst izplatītāka, neviens tā īsti nav spējis izpētīt, vai un kāda būs ietekme uz sabiedrību no azartspēļu izraisītām problēmām.

Par sporta derību straujo popularitātes pieaugumu visvairāk satraucas ASV, kur pēdējos gados arvien vairāk štatu legalizē iespēju spēlēt sporta derības, kas ilgu laiku bija aizliegts.

Washingtonpost publicētajos viedokļos eksperti norāda, ka sporta derību radītie riska faktori ir vairāki. Protams, ka sporta pasauli satrauc spēļu godīgums un manipulācijas ar spēļu rezultātiem, kamēr no psiholoģiskā viedokļa sporta derības cilvēki ne vienmēr uztver kā azartspēli – bieži vien derībās nepiedalās, lai laimētu naudu, bet gan tādēļ, lai izskatītos gudrāki. Tā ir zināma “kontroles ilūzija”, jo dalībniekiem, kas fano par vienu vai otru komandu, šķiet, ka viņi zina komandas potenciālu un spēj uzminēt tās sniegumu. Lielā mērā šo ilūziju ietekmē arī cilvēku mazās zināšanas par varbūtības iespējamību, kas nozīmē, ka nepieciešams strādāt pie sabiedrības izglītošanas.

Un tomēr, sports ir pārsteigumiem pilns, tieši tādēļ jau tik daudzus tas aizrauj un derības ir veids, kā daudzi līdzjutēji izvēlas “iesaistīties spēlē”, ļaujot vēl aktīvāk sekot līdzi notiekošajam un turēt īkšķus par savu favorītu. Galu galā – katrā spēlē kāda no komandām uzvarēs, tieši tādēļ izmēģināt veiksmi ir tik vilinoši.

Kāds ir azartspēļu atkarības risks un kā to atpazīt?

Lai gan sporta totalizatori tiek uzskatīti par azartspēļu veidu, kam ir viens no zemākajiem atkarību izraisošajiem riskiem, tomēr jāatzīst, ka jebkuras azartspēles spēlēšana var pārvērsties no jautras laika pavadīšanas neveselīgā apsēstībā.

Rezultātā cilvēki sāk darīt lietas, kuras iepriekš nekad nebūtu pat apsvēruši –

  • uzkrāj parādus,
  • dažkārt sāk pat zagt
  • zūd interese par tuviniekiem un netiek ņemts vairs vērā viņu viedoklis,
  • jo nekas vairs nespēj cilvēku atturēt no vēlmes uzspēlēt.
  • parādās garastāvokļa traucējumi, dažkārt stress, depresija un trauksme.
  • atkarīgajiem cilvēkiem nereti raksturīga arī vēlme slēpt savu aizraušanos – viņi spēlē slepeni, melojot par to, ko dara, cik tam tērē.

Tādēļ aicinām sporta fanus pieiet šai izklaidei saprātīgi, raudzīties uz derībām vairāk kā uz jautru un aizraujošu atpūtu, bet ne garantētu peļņas gūšanas veidu, savukārt līdzcilvēkus – būt vērīgiem pret saviem tuvākajiem un, ja pamanāt atkarības pazīmes, laikus vērsieties pie speciālistiem

Derības, foto: MART PRODUCTION, pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas