Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Veselības augi, kas ievācami maijā

Raspodiņu tirdzniecība Rīgas Centrāltirgū. Foto: Lita Krone/LETA

Raspodiņu tirdzniecība Rīgas Centrāltirgū. Foto: Lita Krone/LETA

Maijs ir laiks, kad daba dāvā mums ne tikai krāšņus ziedus, bet arī vērtīgus ārstniecības augus, kas var palīdzēt stiprināt veselību un labsajūtu.

Īstais brīdis, lai dotos dabā un, ar zināšanām bruņojušies, ievāktu šīs dabas veltes.

Upeņu lapas (Ribes nigrum):

Maija vidū ir ideāls laiks upeņu jauno lapiņu vākšanai. Tās ir īsts C vitamīna un flavonoīdu avots. Upeņu lapu tēja var palīdzēt saaukstēšanās gadījumā, veicinot svīšanu, kā arī atbalstīt urīnceļu veselību, pateicoties tās diurētiskajai iedarbībai. Tējai piemīt arī patīkama, atsvaidzinoša garša.

Nātru lapas (Urtica dioica):

Arī nātru vākšanas laiks ir pilnā sparā maijā un turpināsies vēlāk. Jaunās nātru lapiņas ir īpaši vērtīgas, jo satur daudz dzelzs, C un K vitamīnu, kā arī citas svarīgas minerālvielas. Nātru lietošana palīdz stiprināt organismu, uzlabot asins sastāvu un veicina vielmaiņu. Atcerieties, ka pirms lietošanas uzturā nātres ir termiski jāapstrādā, lai neitralizētu dzēlīgās vielas. No tām var gatavot gan tējas, gan pievienot dažādiem ēdieniem.

Bērzu lapas (Betula pendula):

Jaunās, tikko plaukušās bērzu lapiņas satur ēteriskās eļļas un flavonoīdus. Tējai no tām piemīt diurētiska un žulti dzenoša iedarbība, kas var palīdzēt nieru un urīnceļu veselības atbalstam, kā arī organisma attīrīšanai.

Pienenes lapas (Taraxacum officinale):

Kamēr pienenes vēl nav pārāk rūgtas, to jaunās lapiņas ir bagātas ar vitamīniem un minerālvielām. Tās var pievienot salātiem vai izmantot sulu un smūtiju gatavošanā, lai tonizētu organismu un veicinātu gremošanu. Pienenēm piemīt arī viegla žulti dzenoša iedarbība.

Rasaskrēsliņš (Alchemilla vulgaris):

Maija beigās un jūnija sākumā sāks ziedēt rasaskrēsliņš. Tā lakstiem piemīt savelkoša, pretiekaisuma un asins apturoša iedarbība. Tēju no rasaskrēsliņa var lietot pie dažādiem iekaisumiem, gremošanas traucējumiem un sieviešu veselības atbalstam.

Gaiļbiksītes (Primula veris):

Viens no pavasara vēstnešiem, kas šobrīd priecē acis ar saviem saules dzeltenajiem ziediem, ir gaiļbiksītes. Šie nelielie, smaržīgie ziedi ne tikai rotā pļavas un mežmalas, bet arī slēpj sevī vērtīgas vielas. Gaiļbiksīšu ziedi un lapas veicina atkrēpošanu, tāpēc tās tradicionāli izmanto elpceļu saslimšanu gadījumos, piemēram, bronhīta vai klepus. Tējas vai uzlējumi no gaiļbiksītēm var palīdzēt mazināt iekaisumu un atvieglot elpošanu. Gaiļbiksītēm piemīt arī viegls nomierinošs efekts, tās var palīdzēt mazināt nervozitāti un uzlabot miegu.

Sētložņa (Glechoma hederacea):

Šis augs ar savdabīgu aromātu šobrīd aktīvi zaļo. Tam piemīt atkrēpojoša, pretiekaisuma un urīndzenoša iedarbība. Tēju no maura retējas var lietot elpceļu un nieru veselības atbalstam.

Atcerieties, ka vācot ārstniecības augus, ir svarīgi ievērot tīrību, atpazīt augus un saudzēt dabu. Dabas dāvanas var sniegt mums daudz laba, ja tās lietojam ar zināšanām un atbildību.

Pirms jebkuru ārstniecības augu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, lai pārliecinātos par tā piemērotību jūsu veselības stāvoklim.


Raspodiņu tirdzniecība Rīgas Centrāltirgū. Foto: Lita Krone/LETA

Raspodiņu tirdzniecība Rīgas Centrāltirgū. Foto: Lita Krone/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas