Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Dehidratācija – nopietns traucēklis mācību procesā?

Dehidratācija, Foto: Venden

Dehidratācija, Foto: Venden

Bērni ir mūsu dzīves lielākais prieks, nebeidzamās rūpes un cerības uz skaistu nākotni, tāpēc ik dienu vēlamies tiem sniegt tikai to pašu labāko, vai ne? Gādājot par bērniem, kas šobrīd uzsāk mācības bērnudārzā, skolā vai atgriežas mācību iestādē pēc vasaras brīvlaika, vēlamies atgādināt par ūdens nozīmi ne tikai organisma pamatfunkciju nodrošināšanā, bet arī par tā ietekmi uz pašsajūtu un no tā izrietošajām spējām bērniem aktīvi apgūt jaunas prasmes un zināšanas.

Vai zini, kas liecina, ka ūdens uzņemts nepietiekami?

Ja organismam pietrūkst šķidruma, jau pavisam ātri var veidoties dehidratācija un tas par to signalizē:

 • samazinās koncentrēšanās spējas,
 • pasliktinās īstermiņa atmiņa,
 • palielinās reakcijas laiks,
 • var parādīties pastiprināts nogurums,
 • iespējamas pēkšņas vai pastāvīgas galvassāpes,
 • var rasties izteikts nespēks.

Rezultātā sliktā pašsajūta ietekmē arī bērnus mācību procesā - ir grūtāk kaut ko iemācīties vai izdarīt. It īpaši vecumā, kad bērni katru dienu apgūst jaunas iemaņas un tiem ir jāapstrādā liels informācijas daudzums, ir ļoti būtiski nodrošināt visu nepieciešamo, lai šo izziņas procesu nekavētu.

Bet cik tad daudz ūdens bērnam dienas laikā vajadzētu izdzert?

Pasaules Veselības organizācija norāda, ka ieteicamais patērējamā šķidruma daudzums ir atkarīgs no daudziem faktoriem: bērna vecuma, svara, auguma, aktivitātēm, telpas gaisa mitruma un temperatūras, kā arī no tā, cik daudz šķidruma ir uzņemts ar ēdienu. Piemēram, ar brokastīs apēstu sviestmaizi uzņemtais šķidruma daudzums būs krietni mazāks, nekā tad, ja bērns būs ēdis arbūzu.

Uztura speciāliste Svetlana Aleksejeva skaidro: „Orientējoši bērniem no 4 līdz 8 gadu vecumam dienā vidēji nepieciešami ir 1,6 litri šķidruma pārtikas un dzērienu veidā, no kuriem aptuveni 1,1 - 1,3 litri būtu jāuzņem tieši dzērienu, vēlams, ūdens, veidā. Savukārt vecumā no 9 līdz 13 gadiem jau būtiska nozīme ir arī bērna dzimumam: zēniem ieteicams izdzert aptuveni 1,5 - 1,7 litrus šķidruma, savukārt meitenēm - 1,3 līdz 1,5 litrus dienā.”

Kā noteikt, ka nepieciešams padzerties?

Vai var paļauties uz to, ka organisms mums pateiks priekšā – ar slāpēm? “Diemžēl nē. Ir būtiski apzināties, ka slāpes ir novēlots organisma signāls par dehidratāciju, tāpēc ūdens ir jāuzņem jau pirms tās parādās, vairākiem malkiem visas dienas garumā, tā nodrošinot normālu smadzeņu darbību”, norāda Svetlana Aleksejeva.

Un tieši šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi nodrošināt bērniem vienmēr pieejamu ūdeni gan bērnudārzā, gan skolā, gan, jo īpaši, sporta nodarbību laikā, kad organisms šķidrumu zaudē vēl straujāk.

Kādu ūdeni izvēlēties bērniem ikdienas lietošanai?

Ir ļoti būtiski izvēlēties bērniem ikdienas lietošanai gan mājās, gan ārpus tām drošības un kvalitātes prasībām atbilstošu ūdeni ar zemu minerālvielu saturu, piemēram, avota ūdeni vai dabīgo minerālūdeni.

Avota ūdens VENDEN “Mežavots” tiek iegūts no Mežuļu avota, kas atrodas vienā no augstākajām un tīrākajām vietām Latvijā – Vidzemes augstienē, Gaujas Nacionālajā parkā. VENDEN “Mežavots” ir unikāls dabas veidojums, jo tā ūdens izplūst virszemē caur tīru kvarca smilšu iegulām, tādējādi dabīgā veidā attīroties. Tieši kvarca smiltis veido dabīgo filtru, kas ūdeni padara dabīgi mīkstu, rezultātā to nav nepieciešams nekā ķīmiski vai citādi apstrādāt, tikai mehāniski filtrēt no smalkām smilšu daļiņām.

Pildīts 11 un 18.9 L pudelēs, tas ir ērts un drošs risinājums ikdienas lietošanai gan izglītības iestādēs, gan mājsaimniecībās.

 • Optimālais minerālvielu saturs nodrošina, ka avota ūdens VENDEN “Mežavots” ir lietojams uzturā bez ierobežojumiem neatkarīgi no vecuma, tostarp arī grūtniecības un krūtsbarošanas laikā.
 • Zemā sāls līmeņa dēļ šis ūdens ir lieliski piemērots ēdienu, kafijas un tējas pagatavošanai, kā arī piena maisījumu un bērnu ēdiena pagatavošanai ikdienā.
 • Pateicoties savam dabiskajam mīkstumam, tas paildzina sadzīves tehnikas kalpošanas laiku, novēršot kaļķakmens veidošanos.
 • Augsto kvalitāti apliecina arī saņemtā paaugstinātās kvalitātes produkta zīme "Zaļā karotīte".
 • Ieguvis Latvijas Tirgotāju asociācijas apbalvojumu “Gada prece 2022”.

Parūpējies par bērna komfortu un sekmēm – esi gatavs jaunajam mācību gadam kopā ar VENDEN!

Vairāk informācijas, iespēja sazināties, kā arī aktuālie piedāvājumi pieejami VENDEN mājaslapā www.venden.lv.

VENDEN – dabas vērtība no Gaujas Nacionālā parka.

Dehidratācija, Foto: Venden

Dehidratācija, Foto: Venden

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие советы

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas