Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Iedzīvotāji reizi nedēļā varēs piedalīties bezmaksas vingrošanas nodarbībās

Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Lūka/LETA

Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Lūka/LETA

Atzīmējot "Sirds (maz)Spējas dienas", no šodienas iedzīvotāji var reizi nedēļā piedalīties bezmaksas veselības vingrošanas nodarbībās speciālistu vadībā, aģentūru LETA informēja biedrībā ""ParSirdi.lv".

Šomēnes, "Sirds (maz)Spējas dienās", eksperti vēlas gan izglītot sabiedrību, gan rast iespēju uzzināt vairāk par šīm diagnozēm no speciālistiem, sniegt iespēju pārbaudīt veselību un stiprināt to ar veselīgām aktivitātēm. Savukārt lēmumu pieņēmējiem eksperti atgādina, ka savlaicīga un pieejama sirds mazspējas diagnostika un ārstēšana ne tikai uzlabo pacientu veselību un dzīvildzi, bet samazina arī izmaksas, kas saistītas ar novēršamām hospitalizācijām un nāvēm.

Nodarbības notiks sestdienās no plkst.10 līdz plkst.11 pie Māras dīķa Āgenskalnā (no Mārupes ielas puses). Līdzi jāņem laikapstākļiem atbilstošs apģērbs, ērti apavi, ūdens. Nodarbībās būs gan kardioslodze, gan spēka vingrinājumu elementi - pierādījumos balstītas fiziskās aktivitātes, kuras ir pa spēkam ikvienam.

Savukārt no 13.maija notiks bezmaksas sirds veselības konsultācijas ar kardiologiem par sirds mazspēju, biežākajām blakusslimībām, izplatītākajiem riska faktoriem, iespējām mainīt dzīvesveidu un citiem jautājumiem sadarbībā ar tiešsaistes ārstu konsultāciju klīniku "Medon".

Pieteikšanās konsultācijai ietver arī bezmaksas sirds veselības testa aizpildīšanu ar iespēju veikt ierakstus digitālā pacienta dienasgrāmatā. Bezmaksas konsultāciju skaits ir ierobežots, taču sirds veselības izvērtēšanas rīku un pacienta dienasgrāmatu bez maksas ir iespējams izmantot ikvienam.

Sirds mazspēja bieži attīstās no citām slimībām vai tieši otrādi - izraisa tās. Šīs saistītās slimības sauc par blakusslimībām jeb komorbiditāti. Biežākās blakusslimības, no kurām cieš sirds mazspējas pacienti, ir neregulāra sirdsdarbība vai ritma traucējumi, hipertensija, nieru slimības, 2.tipa cukura diabēts, aptaukošanās, HOPS jeb hroniska obstruktīva plaušu slimība, dzelzs deficīts, kā arī mentālās veselības problēmas un citas.

Saskaņā ar starptautisku pētījumu datiem aptuveni 30% no sirds mazspējas pacientiem ir 2.tipa cukura diabēts, 33-64% no sirds mazspējas pacientiem ir hroniska nieru slimība, savukārt 50% no 2.tipa cukura diabēta pacientiem ir attīstījusies hroniska nieru slimība. Šādu stāvokli, kad pacientiem ir gan kāda sirds un asinsvadu slimība, gan 2.tipa cukura diabēts un/vai nieru slimība sauc par sirds-nieru-vielmaiņas traucējumiem, un tie skar vairāk nekā miljardu cilvēku pasaulē.

Savukārt Latvijā apkopotie dati no Slimību Profilakses un kontroles centra ziņojuma "Sirds un asinsvadu slimības un komorbiditāte" liecina, ka Latvijas iedzīvotājiem izplatītākā blakusslimība, kura nav cita sirds un asinsvadu slimība, ir cukura diabēts. Kā blakusdiagnoze tas atzīmēts 15,9% gadījumu, pārsvarā tādiem nāves cēloņiem kā akūts miokarda infarkts, hipertensīvas slimības, smadzeņu infarkts. Cukura diabēts kā blakusdiagnoze ir biežāk atzīmēta gados vecākām personām un sievietēm.

Pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa vērš uzmanību, ka, lai arī daudzos gadījumos tā ir sekmīgi ārstējama, sirds mazspēja ir biežs hospitalizācijas un arī nāves iemesls. Tā var būt sastopama arī gados jaunu cilvēku vidū, taču tās izplatība strauji pieaug līdz ar vecumu - vecuma grupā virs 80 gadiem tā ir 12 līdz 14% iedzīvotāju. Gan sirds mazspējas, gan blakus slimību sekmīgai ārstēšanai svarīga ir agrīna šo slimību diagnostika, kā arī koordinēta sirds mazspējas un blakusslimību ārstēšana.

Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Lūka/LETA

Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Lūka/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas