Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā atpazīt saslimšanu ar Laimas slimību?

Ērce. Foto: Unsplash

Ērce. Foto: Unsplash

Siltais laiks aiz loga nozīmē, ka dabā mostas arī kukaiņi, starp tiem – ērces. Katrs zina, ka ērces pārnēsā bīstamas slimības, starp tām ir ērču encefalīts, pret kuru varam vakcinēties, kā arī Laimas slimība, pret kuru vakcīna gan nav. Kā atpazīt Laimas slimību un ko darīt, ja tā tik tiešām ir konstatēta?

Katru gadu 200–600 cilvēku Latvijā cieš no Laimas slimības. Ērču pētījumi liecina, ka vidēji 20–40% ērču ir inficētas ar borēliju jeb baktēriju, kas mīt inficētās zarnu traktā. Pagaidām nav iespējams vakcinēties pret Laimas boreliozi. Portāls “Jauns.lv” apkopojis simptomus, kas liecina ar saslimšanu.

Kā atpazīst saslimšanu:

Sarkans plankums – aptuveni pusē gadījumu ar Laimas slimību inficētās ērces kodums paliek sarkans, kas ļauj to viegli atpazīt. Šajos gadījumos ir jādodas pie ārsta, kurš izrakstīs 10 dienu ilgu antibiotiku kursu. Pārējiem ir divi iespējamie ceļi – imunitāte tiek galā ar slimību vai arī pēc kāda laika parādās krietni nopietnāki simptomi.

Sejas nerva paralīze – Aptuveni mēnesi pēc inficētās ērces koduma var attīstīties sejas nerva paralīze, kas izpaužas noslīdējuša mutes kaktiņa vai vaiga formā. Arī šajā gadījumā nekavējoties jādodas pie ārsta, lai Laimas slimību ārstētu ar antibiotikām.

Meningīts - Galvassāpes, slikta dūša, vemšana, paaugstināta temperatūra – visi šie simptomi mēneša laikā pēc koduma var liecināt par borēliju izraisītu meningītu. Simptomi var būt smagāki vai vieglāki, tādēļ nereti cilvēki palīdzību nemeklē. Ja imunitāte netiek ar infekciju galā, Laimas slimība liks par sevi manīt krietni vēlāk, un tad diagnostika un ārstēšana būs sarežģītāka.

Cieš smadzenes, sirds, locītavas

Ja saslimšana konstatēta mēnesi pēc inficēšanās, ārstēšanās ir krietni vienkāršāka un ātrāka. Savukārt vēlīni atklātu saslimšanu izārstēt ir daudz grūtāk – tā var nopietni skart smadzenes, sirdi, locītavas un ādu. Tomēr lielākajā daļā gadījumu paliekošas sekas nepaliek.

Visos šajos gadījumos jāārstē slimība, neaizmirstot par to, ka trieciens jādod arī borēlijām, kas organismā turpinājušas vairoties. Dažkārt pēc izārstēšanās sūdzību vairs nav, tomēr vēlīni atklātas un ārstētas Laimas slimības gadījumā atveseļošanās ir ilgāka.

Ērce. Foto: Unsplash

Ērce. Foto: Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas