You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Aleksejs Navaļnijs - Krievijas saprāta balss vai kārtējais imperiālists?

Aleksejs Navaļnijs. Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Aleksejs Navaļnijs. Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Mūsdienās, kad saprātīgā sabiedrības daļa uz Krieviju skatās kā uz prātam neaptveramu ļaunuma midzeni, augstu tiek vērtēts ikviens ar prātu apveltītais krievs, kurš iestājas pret karu, pret masu slepkavībām un pret bezjēdzīgiem konfliktiem un mēģina darīt visu iespējamo, lai mazinātu absurdo, kas notiek šajā valstī.

Opozīcijas pārstāvis Aleksejs Navaļnijs daudziem asociējas ar to, ka viņš neatbalsta Putinu, iestājas pret viņa politiku un teorētiski varētu būt cilvēks, kurš Krieviju varētu mēģināt padarīt par civilizētu un demokrātisku valsti. Taču, lai arī, cik daudzsološi tas neizklausītos, Navaļnijs vairākkārt publiski ir nācis klajā ar tekstiem, kas liek uzdot jautājumus par viņa patiesajiem nodomiem.

Kremļa opozīcijas līderis šobrīd atrodas ieslodzījumā Krievijā. Viņu aizturēja 2021. gada janvārī Maskavas lidostā pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar nervus paralizējošo vielu "Novičok". Navaļnijs uz Krieviju ieradās apzināti, saprotot, ka viņš labākajā gadījumā tiks arestēts un sliktākajā - ka Putina padotie viņu var arī nogalināt.

2014. gadā Navaļnijam tika piespriests nosacīts cietumsods, taču tas tika nomainīts pret reālu brīvības atņemšanu. Viņu bija plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum, taču tika uzsākta jauna tiesas prāva par "krāpšanos un necieņas izrādīšanu pret tiesu", piespriežot Navaļnijam deviņu gadu cietumsodu.

2022. gadā tika laista klajā filma par slaveno opozicionāru, kura tostarp saņēma Oskara nominācijas. Tajā Navaļnijs detalizēti stāstīja par savu dzīves ideoloģiju un sevi atspoguļoja kā varoni, cietēju un iespējamo nācijas glābēju.

Tomēr, ja tu “uz papīra” esi Putina pretinieks, tas automātiski nenozīmē, ka tevi nemājo krievu imperiālistiskās un šovinistiskās idejas. Un, lai arī kā gribētos ticēt, ka viņš cīnās par labo, Navaļnija domu gājiens bieži vien ne ar ko nav atšķīries no okupantu idejām it sevišķi laikā, kad Krievija uzbruka Gruzijai un tagad Ukrainai. Zemāk lasāmi piemēri, kurus apkopojis ukraiņu/amerikāņu žurnālists Ostaps Jarišs.

Atbalsta iebrukumu Gruzijā

2008. gadā Krievija iebruka Gruzijā. Navaļnijs toreiz aktīvi atbalstīja šādu gājienu un savā blogā uzrakstīja, ka viņš labprāt redzētu, ka "Gruzijas ģenerāštābs saņem raķetes triecienu". Tāpat viņš gruzīnus sauca par "grauzējiem" un aicināja viņus deportēt uz Krieviju.

Pēc tam savos nākamajos ierakstos viņš tā brīža Gruzijas prezidentu Miheilu Saakašvili salīdzināja ar Hitleru un sacīja, ka, neskatoties uz to, gruzīni nav nemaz tik slikti, ņemot vērā, ka viņi galu galā "esot kristieši".

Draudi Kostarikai

Vēlāk Navaļnijs pat bija gatavs uzmest bumbu Kostarikai. Kādā no Apvienoto Nāciju Organizācijas vizītēm Gruzijā viņam nepatika Kostarikas pārstāvja uzstāšanās, uz kuru viņš reaģēja šādi: "Kad pabeigsim spridzināt Gruziju, mums vajadzētu tikt galā arī ar Kostariku."

Nemainīgs viedoklis arī pēc vairākiem gadiem

Arī pēc vairākiem gadiem Navaļnijs īsti nebija mainījies. 2017. gadā intervijā ar Kseniju Sobčaku viņš turpināja paust atbalstu iebrukumam Gruzijā un vēl salīdzinoši nesen, proti, 2021. gadā politiķa mājaslapā Krievijas kontrolētās Gruzijas teritorijas bija iezīmēti kā neatkarīgi reģioni.

Domas par Ukrainu

Tikmēr Ukrainas sakarā arī viņa nostāja nav viennozīmīga. Politiķa mājaslapā Krima vēl decembrī bija atzīmēta kā Krievijas sastāvdaļa, turklāt viņš atteicās to nomainīt pēc ukraiņu lūguma. 2014. gadā viņš vienā no intervijām uz jautājumu, vai gadījumā, ja Navaļnijs kļūs par prezidentu, viņš atdos Krimu Ukrainai, atbildēja, ka “Krima neesot sviestmaize, kuru var tāpat vien atdot atpakaļ,” piebilstot, ka “Krima ir daļa no Krievijas un pārredzamā nākotnē tā nebūs Ukrainas sastāvdaļa.”

Kopumā Navaļnijs ne reizi vien ir nācis klajā ar retoriku, kas daudz neatpaliek no tā, ko vēsta Kremlis. Piemēram, viņš norādīja, ka Ukraina un Krievija ir bijusi viena nācija, tomēr krieviem vajadzētu dominēt.

Iestāšanās pret imigrantiem

Navaļnijs arī nav kautrējies izmantot etniskus apvainojumus ukraiņu virzienā, saucot viņus par hoholiem, kā arī viņš ir bijis pret migrantiem Krievijā, konkrēti nosaucot Centrālāzijas imigrantus par narkotiku dīleriem un noziedzniekiem. Šie ir tikai daži no piemēriem, kas izskanējuši viņa publiskajās runās un līdzīgas lietas ir dzirdētas arī par Baltijas valstīm.

Kā vērtēt Navaļniju?

Ideja, ka Krievijas opozīcijas līderis Navaļnijs ir lielisks potenciālais valsts vadītājs, kurš vēlas mieru Krievijā un pasaulē, ir radusies, pateicoties tam, ka viņš sevi tā pasniedz - turklāt dara to ļoti pārliecinoši un ticami. Mūsdienās ir grūti iedomāties, ka valsti varētu vadīt kāda ļaunāka radība par Putinu un Navaļnijs, visticamāk, jebkurā gadījumā būtu labāks variants pasaules drošības kontekstā, taču fakti, ka viņš ir izteicies ļoti neviennozīmīgi par dažādām tēmām, liecina to, ka viņam prioritāte varētu būt tieši varas iegūšana un Putina gāšana kā tāda, nevis teritoriju atdošana Ukrainai un Gruzijai vai citu politiski svarīgu jautājumu atrisināšana. Navaļnija teikto ir jāvērtē uzmanīgi, jo fakts, ka viņš kritizē Putinu un iestājas pret viņu, automātiski nenozīmē, ka opozicionārs būtu absolūtas drošības garants pārējai pasaulei, ja viņš nāktu pie varas.

Aleksejs Navaļnijs. Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Aleksejs Navaļnijs. Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas